כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

רוני בר-און:" התמוטטותם המהירה של גופים פיננסיים מרכזיים במערב מעוררות שאלות באשר למידת האפקטיביות, המקצועיות והיעילות של גופי הרגולציה בשוקי ההון בחלק ממדינות המערב "

26/03/2008

הדברים מובאים מתוך נאום שר האוצר רוני בר-און בכנס קיסריה

"ההתפתחויות הכלכליות האחרונות בשווקים הפיננסיים במערב והשלכותיהן האפשריות על כלכלת ישראל קשורות במישרין לשתי הסוגיות המונחות על סדר יומנו בכנס זה. סוגיית הרגולציה וסוגיית הבירוקרטיה.

בשתי הסוגיות נדרשת כיום חשיבה מורכבת. חשיבה הנחלצת מהדוגמות המחשבתיות שהתרגלנו אליהם בשנים האחרונות כשהחשיבה האסוצייטיבית הטיבה להצמיד למילים רגולציה וביורוקרטיה תארי לוואי כגון: עודף סרבול, תחלואים, כשלים, חסמים וכדו'.

התמוטטותם המהירה של גופים פיננסיים מרכזיים במערב מעוררות שאלות באשר למידת האפקטיביות, המקצועיות והיעילות של גופי הרגולציה בשוקי ההון בחלק ממדינות המערב אשר איפשרו את פעילותם של כל אותם גופים פיננסיים ומנהלי סיכונים.

משבר הסאב-פריים והמשברים האחרים אשר פקדו את השווקים הפיננסיים בחודשים האחרונים חשפו בפנינו כשלים בתרבות הפיננסית שהתפתחה בחלק מכלכלות אלה, מקום שם מנהלי הסיכונים והמשקיעים השונים פעלו בשוק וירטואלי, שבו המוצר הפיננסי ונגזרותיו התנתקו משאלת ערכו הריאלי של נכס הבסיס ומשאלות בסיסיות של תשואה ורמת סיכון.

תפקידנו בהקשר זה הוא לוודא כי התנהלות משק הכספים הישראלי היא אחרת.
לקחי המשבר במערב מחייבים את מנהלי הסיכונים וההשקעות לבחון בקפדנות את אפיקי ההשקעה בהם הם בוחרים, להבין היטב את רמות הסיכון השונות ולהכיר את רמת החשיפה.
שקיפות, גילוי, דיווח מהיר והתאמה היא שם המשחק ככלל, ובימים כאלה בפרט.

גם ישראל של 2008 – המבקשת להיות שחקנית מפתח במועדון הפיננסי העולמי – חייבת היום, נוכח הלקחים המתבקשים מתעשיית הפיננסים במערב – לבחון היטב אלו מוצרים פיננסיים ראוי להם שייכנסו אל טרקלינה ואלו מוצרים מוטב להם כי יידחו. להט הכסף במערב יצר סוג של עיוורון שעלינו להיזהר מפניו.

עלינו להיזהר מפני הנטייה להדוף בביקורת כללית וכוללנית כל מהלך רגולטורי המבקש להסדיר, לגדר ולהכווין את הפעילות של המגזר העסקי. עודף רגולציה – לא. רגולציה איכותית ואפקטיבית – כן.

בתקופה האחרונה התמקד השיח הציבורי בשאלת הרגולציה בסוגיה של איחוד הרגולאטורים.
תרם לעניין זה מחקרו המקיף של פרופ' אבי בן בסט.
עמדתי היא כי יש לבחון ביסודיות את הצורך בשינוי מבני בעניין זה גם אם הדבר יחייב שינוי במבנה הסמכויות הנוכחי.

אולם, נוכח ההתפתחויות האחרונות בשווקים הפיננסיים, נראה לי שעלינו להתמודד גם עם שאלות מסדר אחר.
בטווח הזמן המיידי עלינו להקפיד על כך שגופים רגולטורים אלה, שאחריותם הראשונה היא בהגנה על ציבור המשקיעים, פועלים בנחרצות להבטחת גילוי מרבי ושקיפות מלאה.
זו גם ההנחייה שהעברתי לגורמי המקצוע במשרדי להגביר ולחדד את ההנחיות בתחום השקיפות, הגילוי והאכיפה ולוודא כי מקרי כשל, ככל שישנם, יזוהו בשלב מוקדם ויטופלו במהרה.
במיוחד בתקופות בהן קיים חשש מפני הפרה של נורמות התנהלות בחברות נסחרות וסטייה מקוד הממשל התאגידי וכאשר קיימת נטייה גוברת להסתרה ולהדחקה– מתחדד תפקיד הרגולאטורים בשלב המניעה הגילוי והבקרה.

בטווח הבינוני והארוך – עלינו לבחון מהם הגורמים לנפילות שהתרחשו בשווקים הפיננסיים.
האם מקורן באיכות המוצרים הפיננסיים שפותחו; ברמת הרגולציה שהונהגה; באיכותם המקצועית של מנהלי הסיכונים?

התשובות לשאלות אלה חייבות להנחות אותנו בתהליך העמוק שהגדרנו לעצמנו בחזון של הפיכת ישראל למרכז פיננסי.
לא די ברצון להיות סינגפור – חשובה לא פחות הדרך שבה בוחרים לעשות זאת.

בצד פיתוח מוצרים נוספים, הכנסת שחקנים זרים, חשיפת המשקיע הישראלי למגוון נרחב יותר של אפשרויות – נדרשת בחינה עקבית של מידת בגרותו של שוק הפיננסים הישראלי ושל מידת מוכנותו לקלוט מרחבי עשייה נוספים.
אסור שהאירועים האחרונים ייצרו אפקט מרתיע – שיגרור את כולנו לשמרנות יתר ולהתכנסות של המשק הישראלי בתוך עצמו. בה במידה אסורה חזרה על שגיאות שנעשו בשווקים אחרים. עלינו לאמץ מודל השתכללות מדורג  וזהיר – תוך התאמתו למבנה המשק ולרמת הרגולציה.

לפני שאנחנו שואלים את עצמנו אם הגיעה העת לשנות את מבנה הרגולציה, עלינו לפעול לחיזוקם של גופי הרגולציה הקיימים.

לגופים אלה תפקיד מכריע ביכולתה של ישראל להימנע ממשברים דוגמת אלה הפוקדים את כלכלת ארצות הברית.
עלינו לדאוג לכך שהמעגל הרגולאטורי יושלם - כך שהתהליך לא יסתיים רק בהסדרה ובזיהוי של הפרה - אלא גם באכיפה מרתיעה.

בעניין זה נדרש שינוי מהותי גם בתפקודה של מערכת המשפט.
מציאות שבה תיקים כלכליים נערמים ואינם זוכים לטיפול משפטי מהיר ולהכרעה שיפוטית ברורה - אזרחית ופלילית - מוציאה את העוקץ מפעולות הרגולציה, האכיפה והחקירה המתקיימות על ידי הרגולאטורים השונים. הקמתו של בית משפט מתמחה – בתחום המסחרי, המיסים, ניירות הערך ודיני התאגידים – תסייע רבות לעניין זה".

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.