כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מהיום גם בעברית 'עקרונות המשווה' :הנחיות לבחינה חברתית-סביבתית של מימון פרויקטים

27/03/2008

עם התרחבות המגמה בישראל לאימוץ קודי התנהלות בינלאומיים בנושאי אחריות חברתית-סביבתית CSR -Corporate Social responsibility השלימו חברת הייעוץ הסביבתית ארקדה ופירמת הייעוץ הכלכלי EcoFinance מהלך משותף של תרגום 'עקרונות המשווה' The Equator Principles לעברית.

בכל רחבי העולם כיום מתוודעים יותר ויותר גורמים המממנים פרויקטים גדולים לסיכונים החברתיים והסביבתיים הכרוכים בביצועם, ואלו מתגלים כנושאים מאתגרים ומורכבים למדיי, בעיקר בפרויקטים המבוצעים בשווקים המתפתחים.

לאור זאת, מספר רב של מוסדות פיננסיים בינ"ל בחרו זה לא מכבר לאמץ עקרונות פעולה המכונים 'עקרונות המשווה' (The Equator Principles), במטרה להבטיח שהפרויקטים הממומנים על ידם ינוהלו באופן שיגלה אחריות חברתית ושישקפו נהגים ניהוליים סביבתיים ברורים ואיתנים. המטרה העיקרית של יישום הנהלים היא למנוע ולצמצם את הסיכונים ואת ההשפעות השליליות של הפרויקטים הממומנים על האוכלוסייה המקומית ועל המערכות האקולוגיות שבקרבתם. 

כיום יש כ- 59 מוסדות פיננסיים מ- 23 מדינות אשר אמצו את 'עקרונות המשווה'. מוסדות אלו משקפים פעילות ומבצעים פרויקטים במעל ל- 100 מדינות. כתוצאה מכך, הפכו העקרונות לסטנדרט גלובאלי מקובל בנושא.

נכון להיום, ולמרות המגמה העולמית, אין עדיין אף גורם פיננסי ישראלי אשר הביע את מחויבותו לעקרונות.

עקרונות המשווה מציגים סדרה של עשר הנחיות לבחינה וצמצום הסיכונים וההשפעה החברתית סביבתית של פרויקטים. העקרונות תקפים עבור המוסדות שהצטרפו לכל מימון של פרויקט חדש בכל מקום בעולם בכל חתך ובכל ענף תעשייתי – שהיקפו יעמוד על סך של 10 (עשרה) מיליון דולר ארה"ב ומעלה.

במסגרת העקרונות נבחנים הפרויקטים על פי שלוש קטגוריות שונות:

קטגוריה א':  פרויקטים בעלי פוטנציאל להשפעות חברתיות וסביבתיות חריפות בעוצמתן, מגוונות באופיין, בלתי הפיכות וחסרות תקדים;

קטגוריה ב':  פרויקטים בעלי פוטנציאל להשפעות חברתיות וסביבתיות שאינן חריפות בעוצמתן, מעטות במספרן, שהתרחשותן עתידה להתרחש על פי רוב במתחם הפרויקט עצמו, הפיכות במהותן, ושניתן להתמודד עימן בקלות יחסית באמצעות אמצעי הקלה;

קטגוריה ג':  פרויקטים בעלי פוטנציאל נמוך, אם בכלל, להשפעות חברתיות וסביבתיות.

מנכ"ל פירמת הייעוץ הכלכלי EcoFinance המתמחה בתחומי איכות הסביבה, תשתיות ואנרגיה, ליאור שמואלי, מסר בתגובה, כי: "אימוץ עקרונות המשווה על ידי מוסדות פיננסיים תורם לא רק לאוכלוסיה המקומית ולסביבה האקולוגית, אלא מהווה נוהל עבודה מסודר שמאפשר לאותם מוסדות לנהל את כלל הסיכונים העלולים לנבוע כתוצאה מהעמדת מימון לפרויקטים. לא אחת, בשל היעדר נהלים ברורים בעת מתן ההלוואה, עומדים המוסדות הפיננסיים בפני שוקת שבורה בכל הקשור ליכולתם לגבות את החזר ההלוואה, בין כתוצאה מירידת ערך הבטוחה עליה הסתמכו, ובין מפאת אי הצלחתו של הפרויקט בשל שיקולים חברתיים או סביבתיים".

מנכ"ל ארקדה, ליעד אורתר, הוסיף כי: "אנו מצויים היום בעיצומו של תהליך המעצב מחדש את העולם הערכי המנחה את עולם העסקים. התהליך הזה מתרחש בכל העולם ומן הראוי שיקרה גם בישראל. שינוי עולמי זה נשען על קודי התנהלות עולמיים, וולונטאריים ברובם, ותרגום 'עקרונות המשווה' לעברית מבקש לצמצם את הפער הקיים היום בין ישראל לשאר העולם בנושא".

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.