כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מנכ”ל האוצר, ירום אריאב: ”אי אפשר להטיל דופי בכל המנכ”לים והחשבים של משרדי הממשלה”

30/03/2008

”אי אפשר להטיל דופי בכל המנכ”לים והחשבים של משרדי הממשלה”, כך אמר במהלך שבוע שעבר מנכ”ל משרד האוצר, ירום אריאב, בפתח ישיבת ועדת החוקה, חוק ומשפט, שהחלה לדון בהצעת חוק חובת המכרזים.

אריאב ביקש להפיג את החשש בעקבות הכוונה להעביר את סמכות מתן הפטור ממכרז ממשרד האוצר והחשב הכללי אל משרדי הממשלה השונים.

”אנו צריכים לראות כיצד מייעלים ומפשטים את המנגנון וכיצד פותחים צווארי בקבוק, זאת מבלי לוותר במאום על עקרונות של שקיפות ונקיון כפיים”, הסביר אריאב.”ישנן טענות שהתקנות מעודדות שחיתות ואני רוצה לומר שזה בדיוק להפך. תורים ארוכים מביאים את המעכרים ואת עקיפת התור. דווקא כשמבזרים את המערכת היא לא תתפרק ולא תתפקר. אי אפשר להניח שהמנכ”לים וחשבי המשרדים יהיו פחות אחראים ופחות ישרי דרך מוועדת הפטור המרכזית או מכל גורם מרכזי אחר”.

על פי הצעת החוק יוקמו ועדות פטור בתוך משרדי הממשלה, שיורכבו מהמנכ”ל, החשב והיועץ המשפטי, אשר בסמכותם יהיה לפטור ממכרז התקשרויות בגובה של עד 2.5 מיליון ₪ או 4 מיליון ₪ לפי העניין.

ועדות המכרז המשרדיות, אשר כיום בסמכותם לפטור ממכרז התקשרויות שסכומן לא עולה על 700,000 ₪, ישמשו כוועדות מכרז בלבד ולא ידונו בבקשות לפטור מההליך.

ועדת הפטור המרכזית, אשר בידיה ובידי החשב הכללי הסמכות הבלעדית כיום לפטור גוף ציבורי ממכרז אשר עלותו הכספית גבוהה מ-700,000 ₪ תוסמך להעניק פטור ממכרז שעלותו גבוהה מ2.5 מיליון ₪ או 4 מיליון ₪. כן תשמש ועדת הפטור המרכזית כערכאת ערעור על החלטות ועדת הפטור המשרדית, במקרה שבו אחד מחברי הערכאה הנמוכה יבקש לערער על החלטת ההרכב בו ישב.

אריאב ציין בדיון כי בקשות לפטור נדונות היום לאחר חצי שנה, ולדבריו הצעת החוק תגשים עקרונות של יעילות, שקיפות וטוהר מידות, מאחר ותשית אחריות פלילית על חבר בוועדת פטור שלא ידווח על ניגוד עניינים. כמו כן, יהיה על הוועדות הפטור לפרסם את החלטותיהן באתר האינטרנט.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מלכיאל בלס, התייחס גם הוא לחשדנות בה מתקבלת ההצעה: ”יש בחוק הרבה מאוד אמצעי בקרה. מנכ”ל, יועץ משפטי וחשב לא יישבו ויחשבו איזו קונספירציה אפשר לעשות כדי לעזור למקורב לשר. מנגנוני הדיווח במקרה של ניגוד עניינים והאחריות הפלילית בה יישא מי שיתברר כי היה מצוי במצב זה ולא דיווח, וכן פרסום ההחלטות והאפשרות לערער עליהן נותנים מענה לטענות על שחיתות”.

יו”ר ועדת החוקה, ח”כ פרופ` מנחם בן-ששון, שיבח את הייעוץ המשפטי לוועדה על טיפולו בהצעת החוק והוסיף: ”התקנות החדשות ייעלו את הליך המכרז ויהפכו אותו לאיכותי יותר. בעיניי מדובר במלאכת מחשבת ובכוונתי להאיץ את עבודת החקיקה, כדי לנסות ולהשלימה בזמן הפגרה”.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.