כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

רובי גינל: "בחודשים ינואר-פברואר 2008, חלה נסיגה ריאלית של כ-4% ביצוא התעשייתי אשר הסתכם בכ-5.7 מיליארד דולרים; בתוך כך - ירידה של 9% ביצוא ההייטק על כל ענפיו"

1/04/2008

נסיגה ביצוא התעשייתי. בחודשים ינואר-פברואר 2008 חלה נסיגה ריאלית של כ-4% ביצוא התעשייתי, זאת לעומת הממוצע החודשי ברבע האחרון אשתקד. היצוא התעשייתי בחודשיים הראשונים של השנה הסתכם בכ-5.7 מיליארד דולרים. כך מסר רובי גינל, ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים, על סמך ניתוח חודשי שערך אגף הכלכלה בהתאחדות התעשיינים על מצב היצוא. זאת לאחר גידול של 6% בממוצע לרבעון, בשני הרבעונים האחרונים של 2007.

גינל מציין, כי הנסיגה ביצוא התעשייתי התרחשה בעקבות ההאטה בביקושים העולמיים והפגיעה החדה בכושר התחרות של היצואן הישראלי כתוצאה מהתחזקות השקל.

מהניתוח עולה, כי את עיקר הנסיגה ביצוא התעשייתי הסבירו ענפי ההייטק - (הטכנולוגיה העילית), אשר רשמו בחודשים ינואר - פברואר 2008 נסיגה ריאלית חדה ביותר של כ-9%. (מדובר ברכיבים אלקטרוניים ומחשבים, ציוד תקשורת, בקרה ופיקוח, כלי טיס ותרופות).נסיגה זו משקפת קיטון ביצוא של כל ענפי הקבוצה ונגזרה ברובה מנסיגה ריאלית חדה ביותר של כ-40% ביצוא ענף התרופות, זאת לאחר גידול מהיר ביותר, של 29%, ביצוא הענף ברבע האחרון אשתקד.  על פי גינל יצוא ההיי טק הסבירה בשנים האחרונות 70% מהצמיחה ביצוא התעשייתי.

בנוסף, חלה בתקופה זו נסיגה ריאלית מהירה של כ-7% ביצוא קבוצתענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית, זאת לאחר גידול רבעוני מהיר של כ- 8% בממוצע בשני הרבעונים האחרונים של 2007. (מדובר בכימיקלים וזיקוק נפט (למעט תרופות), מכונות וציוד, מנועים וציוד חשמלי).

הנסיגה נגזרה ברובה מירידה ריאלית של  13% ביצוא ענף הכימיה (ללא תרופות). זאת לאחר גידול מהיר של 15% ביצוא הענף ברבע האחרון של 2007.

בדומה, חלה בחודשים ינואר-פברואר 2008 נסיגה ריאלית מהירה של כ-7% ביצוא ענפי הטכנולוגיה המסורתית, זאת לאחר גידול של  2% ברבע האחרון של 2007, ונסיגה של כ- 4% ברבע השלישי אשתקד. (מדובר במזון ומשקאות, טקסטיל הלבשה ועור, עץ, ריהוט, נייר ודפוס). נסיגה זו משקפת ירידה ריאלית חדה ביותר של 14% ביצוא ענף המזון והמשקאות, לצד נסיגה ביצוא בענפי הטקסטיל וההלבשה. ירידות אלו  מותנו הודות לגידול מהיר ביצוא העץ, הנייר והדפוס.

מנגד, חלה בחודשים ינואר-פברואר 2008 האצה ניכרת של 16% בקצב גידול היצוא בענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית, (מדובר בכרייה, חציבה ומינרלים, מוצרי גומי ופלסטיק, מתכת בסיסית ומוצרי מתכת). זאת בהמשך לגידול מהיר של כ-10% ברבע האחרון אשתקד. העלייה המהירה נובעת ברובה מגידול חד ביותר של 22% ביצוא ענף הכרייה והמינרלים, לצד גידול מהיר של 9% ביצוא ענף המתכת. מנגד - חלה נסיגה של כ- 1% ביצוא ענף הגומי והפלסטיק.

למעשה, הגידול המרשים ביצוא ענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית קיזז חלק ניכר מהנסיגה ביתר קבוצות ענפי התעשייה, ובכך מיתן משמעותית את הנסיגה בסך היצוא התעשייתי. בחינת התפתחות היצוא ביתר קבוצות הענפים, ללא ענף הטכנולוגיה המעורבת מסורתית, מצביעה על נסיגה ריאלית חדה ביותר של כ- 8% ביצוא יתר ענפי התעשייה.
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.