כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ועדת הכלכלה והמסים של לשכת התאום גיבשה תוכנית כלכלית שנועדה למנוע הידרדרות המשק למיתון ושמירה על המשך קצב הצמיחה

6/04/2008

עיקרי המדיניות המומלצת כוללים האצת תהליך הפחתת המיסים, הקפאת עלויות למגזר העסקי, פינוי משאבים באמצעות תהליכי התייעלות וצמצום המגזר הציבורי,  והרחבת ההשקעות בתשתיות מימון המגזר הפרטי.

אוריאל לין, יו"ר ועדת הכלכלה והמסים של לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ונשיא איגוד לשכות המסחר, הגיש במהלך שבוע שעבר לכל נשיאי הארגונים החברים בלשכת התיאום הצעת תוכנית כלכלית עבור ממשלת ישראל שיעודה למנוע הידרדרות המשק להאטה ושמירה על המשך קצב הצמיחה.

ההמלצות יועברו לאחר אישורן לראש הממשלה, אהוד אולמרט ולשר האוצר, רוני בר-און.

בתוכנית, שגובשה בסיוע הצוות הכלכלי של התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר, נלקחו בחשבון האילוצים התקציביים הקיימים היום והנחת היסוד שאין הכוונה לפרוץ את מסגרת התקציב או להגדיל את יחס החוב לתוצר.

הוועדה ציינה במסמך הכלכלי כי: "לאחר ארבע שנים של צמיחה מהירה, בשיעור ממוצע של 5.3%, צפויה השנה האטה בקצב צמיחת המשק הישראלי שחלקה נובע מהשפעות חיצוניות על המשק הישראלי". 

בראש וראשונה תובעים המעסיקים מהממשלה להאיץ את הפחתת המסים, בדגש מיוחד על הפחתת מס הכנסה על יחידים ברמות השכר הנמוכות יחד עם האצת ריווח מדרגות המס, תוך שימת דגש על מדרגות המס השנייה והשלישית, במטרה להגדיל את הצריכה הפרטית והחיסכון לטווח ארוך.

כמו כן, ועדת הכלכלה מציעה להאיץ את הפחתת מס החברות, אשר תעודד את הפעילות העסקית ותגביר את כושר התחרות של המשק. מוצע להפחית את מס החברות כבר מאפריל הקרוב לשיעור של 25%, במקום 27%, ובשנת 2010 ל- 20% (במקום 25%).

בנוסף, מציעה הוועדה, להקפיא מיידית את כל העלויות למגזר העסקי, כגון: תעריפי הארנונה, תעריפי המים, הבלו על המזוט, תעריפי החשמל, תעריפי דלקים בפיקוח, היטלים ואגרות שונות. זאת במטרה למנוע הרעה נוספת בכושר התחרות של חברות ישראליות וליצור סביבה עסקית "סטרילית", שתפחית אלמנטים של חוסר וודאות.

לדעת ועדת הכלכלה, יש לנקוט במדיניות אופרטיבית לצמצום הביורוקרטיה במטרה להפחית את החסמים המשפיעים על צמיחת המגזר העסקי. זאת באמצעות הקמת ועדה בינמשרדית בראשות משרד האוצר אשר תבחן שיטתית ודרך קבע את כל הליכי הרישוי המשפיעים על הפעילות העסקית במדינה, ותמליץ על ביטול הליכים, צמצומם או שינויים. 

כדי להשיג את יעדי הצמיחה ממליצה הוועדה לממשלה להפחית את תעריפי המונופולים המוחלטים שבבעלות המדינה, דוגמת נמלי הים וחברת החשמל, ולייעל אותם בכדי לסייע לשיפור השירות ולהוזלת העלויות למגזר העסקי.

כמו כן, מומלץ לפקח על ביצוע מלא של התיקון לחוק חובת המכרזים, אשר תאפשר שיתוף עסקים קטנים במכרזי המגזר הציבורי, תוך הגברת התחרות וצמצום עלויות.

זאת ועוד, מוצע להאיץ פרויקטים בתחום ההשקעה בתשתיות (כבישים, נמלים ועוד) במימון המגזר הפרטי בלבד. להערכת המעסיקים, מהלך זה יביא חיסכון תקציבי כתוצאה מתהליכי התייעלות, ותוספת להכנסות המדינה כתוצאה מתהליכי הפרטה.

בנוסף, קוראת ועדת הכלכלה של לשכת התיאום לערוך שינויים מבניים במגזר הציבורי בתיאום עם ההסתדרות. מדובר בצמצום גודלו של המגזר הציבורי כאשר כנגד כל 2 פורשים יקלט עובד אחד בלבד וזאת בשילוב עם עידוד ניידות פנימית במערכות המגזר הציבורי.
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.