כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

המומחים מזהירים:"הרפורמה בפנסיה עלולה דווקא לייצר שכבה של נתמכי סעד בטווח הארוך"

13/04/2008

היועץ הפנסיוני שחר לוי טוען כי צעדי האוצר המשווים במס בין המסלולים החסכון שונים, עלולים לדחוף חוסכים רבים למסלולים מסוכנים ונטולי ביטוח. לדבריו, חלק גדול מציבור החוסכים עלול להעדיף תשואות גבוהות על פני מסלולים בעלי מכשירי ביטוח הפוגעים בתשואה. "האוצר חייב לדעתי להשלים את החקיקה ולתמרץ שוב את החוסכים לבטח את עצמם בפני תרחישי אסון" אומר שחר לוי. "המהלך הנוכחי הוא למעשה הטלת האחריות לביטוח על הציבור, שהתוצאה שלו בטווח הארוך היא עלייה במספר נתמכי הסעד והרווחה במדינה".

עד לאחרונה היו קיימים הבדלי מיסוי רבים בין מסלולי החסכון ארוכי הטווח בישראל. כאזרחים, היינו נהנים מתנאי מס טובים יותר בכל מסלולי החסכון לקצבה, וזאת לעומת מסלולים שאפשרו לנו משיכות הון חד פעמיות.

ההיגיון מאחורי צעדי המדינה היה כפול: ראשית, רבים מהאזרחים לא ייטו למשוך באופן חד פעמי את חסכונותיהם, ואז לבזבז אותם, ולהפוך לנתמכי סעד, ושנית, רוב האזרחים יעדיפו משיקולי מס, לבטח את עצמם מפני תרחישי אסון, וגם הפעם תופחת המעמסה על מוסדות הרווחה.

שינויי החקיקה האחרונים גרמו למעשה להאחדת המס בין מכשירי הפנסיה והגמל השונים, ולמעשה, מעתה, יזכו כל החוסכים באותה הטבת מס בדיוק, וזאת בכל מסלול פנסיוני בו יבחרו לחסוך את כספם.

בנוסף, הערימה המדינה בצעדיה החדשים, קשיים מרובים בפני אלה המעוניינים למשוך את כספי החסכון שלהם במשיכה חד פעמית, והותירה את האפשרות הזו רק לאנשים שצברו כספים רבים במסלולי הפנסיה השונים (יותר מ-800 אלף ₪).

מה המשמעות של הצעדים האלה?

"לכאורה, נקטה המדינה בצעד מבורך המפשט את עולם הפנסיה והגמל, ומאפשר לחוסכים להבין את התחום ביתר קלות, ולעבור בנוחות רבה יותר בין מסלולי החסכון השונים" אומר היועץ הפנסיוני הבכיר שחר לוי. "אך אליה וקוץ בה: הצעד המפשט בו נקטה המדינה, מעביר את האחריות לביטוחים השונים לידי הציבור, והדבר עלול להכות הן בחוסכים והן במדינה בטווח הבינוני והארוך".

לדברי לוי, בדומה לשוק ההון, צעדי האוצר האחרונים יגרמו לתחרות אינטנסיבית בין קרנות הפנסיה וקופות הגמל השונות על מרכיב התשואה, מרכיב שניתן לראות אותו בעין, ולמדוד אותו מחודש לחודש, ובעזרתו ניתן גם לשווק את המסלולים השונים ביתר קלות לצרכן.

לקחי 'חרמון'

"עקב הסכומים העצומים המתגלגלים בתחום הפנסיה והגמל, ישקיעו ודאי קרנות הפנסיה וקופות הגמל עשרות מיליוני דולרים בשנה על פרסום ושיווק, בדומה לנעשה כיום בשוק ההון" אומר לוי.

לדבריו, רמז לנזקים בתחרות שכזו, כשהיא מתרחשת בתחום החסכונות לגיל הפרישה, ראינו רק לאחרונה בפרשת צניחת התשואה החדה בקופת הגמל חרמון, בה איבדו החוסכים 8% מחסכונותיהם ארוכי הטווח במהלך חודש ינואר בלבד.
"לצערי, קיימת סכנה בעלת סבירות גבוהה ביותר, שרוב הציבור ינהה דווקא אחרי מסלולים פנסיוניים מסוכנים יותר, המבטיחים צבירות ותשואות גבוהות, אך נטולי כיסויים ביטוחיים, וידיר את רגליו ממסלולים הכוללים את הכיסויים הללו" אומר לוי.

מדוע חשובים הכיסויים הביטוחיים?

לא כולם יודעים, אך כיסויי הביטוח השונים מהווים מכשיר חשוב ביותר לתמיכה בחוסכים ובבני משפחותיהם במקרי אסון. כך, מסלולים הכוללים כיסוי לנכות, הם למעשה מסלולים המאפשרים לחוסכים לקבל קצבה מקרן הפנסיה במקרה של אובדן כושר עבודה, טרם הגיעם של החוסכים לגיל פרישה ומבלי לפגוע בפנסיית הזקנה שתתקבל מגיל הפרישה. מסלולים הכוללים כיסוי לשארים מפרישים חלק מהכספים לביטוח חיים, ובכך מאפשרים לשארים מקרבה ראשונה ליהנות מחלק מהכספים שנצברו בקרן, במקרה בו חו"ח נפטר החוסך.

השוואה בעייתית בין המסלולים

על פי הרפורמה החדשה, ניתן יהיה להפריד את הביטוחים מהחסכון אך רק בקופות הגמל ובביטוחי המנהלים. קרנות הפנסיה המקיפה ימשיכו להתקייים כחבילה הכוללת גם צבירה וגם ביטוחים.

קרן פנסיה מקיפה הנה אריזה המכילה למעשה חמישה מוצרים שונים לכיסוי סוציאלי של משפחת המבוטח, והיא כוללת פנסיית שארים, פנסיית נכות, פנסיית שארי נכות, פנסיית שארי פנסיונר ופנסיית זקנה (קצבת פרישה). לעומתה, קופת גמל כוללת אך ורק פנסיית  זקנה, ולעיתים פנסיית שארי פנסיונר באופן חלקי.

"הפרדת רכיבי הביטוח מהחסכון בקופות הגמל מצד אחד, והאפשרות לעבור בין מסלולי הפנסיה והגמל באופן חופשי מצד שני, יוצרות תחרות מובנית בין שני המסלולים, הנשפטת כאמור, בעיקר על ידי מדדים נראים לעין – כמו תשואה, ופה טמונה הסכנה" אומר שחר לוי.

לדבריו, העברת האחריות לקביעת גובה הביטוח לצרכן טומנת בחובה מספר סכנות נוספות: ראשית, מתעוררת האפשרות שהצרכן ישכח להתייחס אל אחד מגורמי הסיכון, ולא יבטח את עצמו בהתאם. שנית, קיים קושי אמיתי של הצרכן הפשוט להעריך את סכום הביטוח הנדרש להבטחת פנסיה חודשית סבירה לשאריו.

"מנסיוני, מרבית האנשים חושבים למשל שסכום ביטוח של מיליון ₪ הוא הון עתק המספיק לחלוטין לבני משפחתו במקרה מותו המוקדם. אך מליון ₪ מספיקים בסך הכל למשיכה חודשית בגובה של כ- 3,500 ₪ למשך 40 שנה, וגם זאת רק במידה והשארים מנהלים את הכסף בתבונה. מרבית האנשים ישתמשו בחלקים גדולים של סכום זה להוצאות חיים גדולות כמו חתונה לילד, החלפת רכב, שיפור מגורים ועוד, בעוד שלאלמנה בגיל 45 ופחות, הסכום אינו מספק אף למחיה השוטפת" אומר לוי. 

כמו כן, מוסיף לוי, רכישת כיסויי ביטוח באופן נפרד ועצמאי מהחסכון, היא יקרה ולא יעילה. מוצרי הביטוח שפותחו במיוחד עבור קופות הגמל וביטוחי המנהלים, למשל ביטוח שארים, או קצבת נכות, הינם יקרים לצרכן בהרבה מעלותם של אותם מרכיבים כשהם כלולים בתוכנית פנסיה מקיפה.

"לסיכום" אומר היועץ הפנסיוני שחר לוי, "צעדי האוצר ברפורמה הנוכחית נובעים מכוונות טובות, ויש בהם מרכיבים חיוביים רבים, כמו פישוט התחום, הכנסתו לתחרות, והעברת כל החוסכים למסלולי קצבה, אך טוב אם ינקוט האוצר בצעדים נוספים אשר יבטיחו שהציבור חסר ההשכלה הפיננסית, ירכוש לעצמו באופן אחראי ומושכל, גם ביטוחים שכל כך חיוניים לחסכונותיו".

שחר לוי הוא יועץ פנסיוני בכיר, בעל רשיון יועץ פנסיוני העוסק בתחום מעל 20 שנה, ומנכ"ל משותף בחברת רול יעוץ פנסיוני בע"מ.


 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.