כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

שר האוצר, רוני בר-און : "ישראל היא חלק מכלכלה גלובלית ולכן לא ניתן למנוע את זליגת ההשפעות השליליות של ההתפתחויות בכלכלה העולמית לישראל"

14/04/2008

שר האוצר, רוני בר-און, ובכירי משרדו הציגו אמש בפני הממשלה סקירה אודות התפתחויות הכלכלה בישראל.

הסקירה עסקה בהתפתחויות הכלכלה הגלובלית, צמיחה מתונה כחלק מההשלכות האפשריות על הכלכלה הישראלית, התפתחויות ברבעון הראשון של 2008 והמדיניות הפיסקאלית שמוביל משרד האוצר.

שר האוצר פתח באומרו כי אנו בעיצומם של שינויים בכלכלה העולמית והמציאות סביבנו מורכבת. "ישראל היא חלק מכלכלה גלובלית ולכן לא ניתן למנוע את זליגת ההשפעות השליליות של ההתפתחויות בכלכלה העולמית לישראל". מטרות הסקירה הכלכלית הינן, להעמיד בפני השרים מידע מהימן אודות ההתפתחויות בשווקים העולמיים תוך הצגת האינדיקאטורים השונים לגבי המצב במשק בעת הזו ולשתף בעיקרי המדיניות הכלכלית שמוביל משרד האוצר.

שר האוצר הדגיש כי עקרונות המדיניות המנחים את משרד האוצר הם ניהול מדיניות תקציבית אחראית ושימוש מושכל בכלי המדיניות הפיסקאליים, "עיקרה של המדיניות בא לידי ביטוי בהמשך הורדת החוב ביחס לתוצר, שמירה על מתווה הורדת המיסים ואי פריצה של מגבלות ההוצאה. נמשיך בהנהגת מדיניות כלכלית אחראית במסגרתה תידרש התאמה של היקף ההתחייבויות שנטלנו על עצמנו למסגרת ההוצאה המותרת לשנת 2008 ולשנת 2009 ולהקפיד על אי קבלת החלטות תקציביות תוספתיות".

שר האוצר ציין כי ייעשה שימוש בכלי מדיניות הדרושים בהתאם למציאות המשתנה ונמנע מהפעלת אמצעים חריפים שאינם מתאימים לעת הזו וייתכן ויידרשו בעתיד. "אנו נוקטים במדיניות של מייצבים אוטומטיים, כשעיקרה אי הקטנת ההוצאה הממשלתית עליה החליטה הממשלה תוך המשך מתווה הורדת המס, כן החלטתי על הפעלת כלי סיוע ליצואנים המעודדים הסטת שווקים וגיוון יעדי הייצוא הישראלי, הפעלתי תכנית פחת מואץ כתמריץ להרחבת השקעות בהון פיזי, ואנו פועלים להסרת חסמים בפרוייקטי תשתית". בר-און קרא לשרים לפעול בתחומם ולסייע למשרד האוצר לצורך מיפוי והסרת חסמים בתחום זה.  בר- און הוסיף כי במישור הפיננסי, תמשך המדיניות העיקשת של דרישות לשקיפות, לגילוי ולנורמות של ממשל תאגידי, ככלי מרכזי להגנה על ציבור המשקיעים, "קידום הרפורמה בשוק ההון, תוך הזהירות הנדרשת לגבי טיב המוצרים הפיננסיים שיוטמעו, בחינה שיטתית של רמת בשלות מנהלי הסיכונים לשינויים שיידרשו והתאמת הרפורמה למצב השוק הינם הכרחיים בתקופה של אי ודאות בשווקים הפיננסים".

שר האוצר ציין כי חשוב לזכור שנקודת הפתיחה של המשק הישראלי טובה ביחס למשקים אחרים בעולם, "לאחר ארבע שנות צמיחה של למעלה מ- 5% בממוצע, הכלכלה הישראלית מאוזנת יותר, נשענת על מספר מנועי צמיחה מרכזיים בהם הצריכה הפרטית, ייצוא מגוון יותר, שיפור מתמשך במדדים שונים בהם רמת התעסוקה, היקף ההשקעות ומאזן התשלומים. בר-און הוסיף כי הכלכלה הישראלית נחשפה בהיקף מצומצם יחסית למשבר הסאב-פריים ומשבר הנזילות שאחריו וזאת בין היתר, בשל השונות של שוק ההון הישראלי, הפיזור שלו ורמת הסיכונים אליהם נחשף לעומת שווקים אחרים במערב. עם זאת, הדגיש שר האוצר כי אי הוודאות, המשבר בשוקי ההון במערב והשינויים בשערי החליפין צפויים להשפיע על הביצועים הריאליים של הכלכלה הישראלית והם אלה שהביאו אותנו למסקנה כי צפויה צמיחה מתונה יותר כבר בשנת 2008.

שר האוצר סיכם ואמר: "אני מאמין בחוסנו של המשק הישראלי וביכולתו לעמוד בפני הזעזועים בכלכלה העולמית, כפי שהוכיח גם במקרים קודמים. נמשיך לעקוב, להיערך ולדווח לממשלה על ההתפתחויות – וככל שהנסיבות יחייבו התאמה של כלי המדיניות שבידינו, לא נהסס לעשות זאת, בנחישות באחריות ובזהירות הנדרשת".

מנכ"ל משרד האוצר, ירום אריאב, אמר כי: "האינדיקאטורים בשלב זה מעידים על המשך צמיחה  גם אם במידה מתונה. מצבנו טוב באופן יחסי לעולם, אך חשוב שנשכיל לשמור על מדיניות כלכלית אחידה ואחראית ונעשה שימוש מדוד בארגז הכלים בעת הצורך ובמידה הראויה".  אריאב הוסיף כי "בשעה זו, חשוב להמשיך במרץ ליישום האג'נדה הכלכלית חברתית של הממשלה הטומנת בחובה מנועי צמיחה נוספים כמו הגדלת שיעור התעסוקה בקרב ישראלים, הגדלת הצריכה הפרטית וצמצום הפערים החברתיים."

 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.