כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

"מוסדות רפואיים עוברים עבירות אתיות חמורות על מנת למנוע תביעות רשלנות רפואית"

14/04/2008

כך אומר עו"ד דוד פייל המתמחה בתביעות לרשלנות רפואית.

לדבריו, עוברות מחלקות ניהול הסיכונים במוסדות הרפואיים בארץ הדרכות והכשרות מיוחדות ע"י חברות ביטוח – על מנת לאתר ולמנוע תביעות רשלנות רפואית בתחומן – גם בדיעבד. "מניעת תביעה היא מדיניות פסולה המגובה על ידי הנהלות בתי החולים, קופות החולים, ולא מן הנמנע שהיא נעשית בידיעת גורמים במשרד הבריאות" אומר פייל.

לאחרונה הגיע אל משרדו של עו"ד דוד פייל מקרה של חולה שעבר ניתוח אורולוגי באחד ממוסדות הבריאות במרכז הארץ, שמהלכו ותוצאותיו העלו חשד לרשלנות רפואית. עקב הטיפול נותר המטופל חייב למוסד הרפואי יותר מ-20 אלף ₪. נציגי בית החולים הציעו לו לוותר על חובו, אם ייעתר לחתום על מסמכים המונעים ממנו תביעה עתידית כנגד המוסד ורופאיו. פניה זו נקראת בשפה המשפטית – 'קניית סיכונים'. לדברי עו"ד פייל התנהגות זו, שאיננה נדירה, מלמדת כי הגופים לניהול סיכונים במוסדות הרפואיים אינם פועלים בעלמא – אלא מצוידים בכלים מעשיים, בתקציב מוגדר, ומפעילים מדיניות לא אתית של קניית סיכונים.

"מחלקות לניהול סיכונים קיימות בכל מוסד רפואי, והן הוקמו על מנת לזהות מצבים, תהליכים או אירועים המסכנים את מטופלי המוסד, ולהעניק מבעוד מועד טיפול מונע" אומר עו"ד דוד פייל. "עד כאן הכול כשורה, אך בשנים האחרונות, אולי לנוכח העלייה בתביעות רשלנות רפואית כנגד בתי החולים וקופות החולים, החלו מחלקות אלה לעסוק גם בקניית סיכונים – כלומר תשלום לחולים בתמורה להבטחה מצדם שיימנעו מתביעה עתידית של המוסד עקב אירועים של רשלנות רפואית שהתרחשו בתחומו. ההחלטה לוותר על חוב של עשרות אלפי שקלים ולמנוע בכך את חשיפת המוסד לתביעה שעלולה להגיע למאות אלפי שקלים – היא מדיניות שחייבת להיות מאושרת בדרגים של הנהלת המוסדות הללו, וייתכן אף בידיעה ובעצימת עין של הגופים המפקחים במשרד הבריאות" אומר פייל.

התביעות גואות – המדינה מתגוננת

העלייה בהוצאות הציבוריות עקב רשלנות רפואית גרמה להקמת ועדה על ידי משרד המשפטים. הועדה בחנה דרכים להקטנת ההוצאה הציבורית בגין תביעות רשלנות רפואית. ביסוד הקמת הוועדה עמדו נתונים שהצטברו במשרד האוצר, על עליה ניכרת של ההוצאה הציבורית השנתית בגין רשלנות רפואית (על פי נתוני האוצר, נכון לשנת 2002, היה מדובר על כ- 250 מיליון ₪  - עליה של כ- 150% מאז שנת 1997). מטבע הדברים, הגידול בעלויות הביטוח ובסכומי הפיצויים, הכביד על בתי החולים הציבוריים ועל קופות החולים וגזל מהם לטענתם, משאבים שהיו אמורים להיות מוקצים לאספקת שירותי בריאות.
"ייתכן והגדלת המשאבים של מחלקות לניהול סיכונים תוך הקצאת כספים לקניית סיכונים הם חלק מהכלים בהם מנסה המערכת לחסוך כספים. על כך יכולים להעיד רק אנשים השייכים למחלקות לניהול סיכונים, מחלקות שפעולתן חסויה ושיטות הפעולה שלהן סודיות, אך ראיות נסיבתיות לקיום מנגנוני קניית סיכונים שכאלה לא חסרות" אומר עו"ד פייל.

תפיסה ציבורית מוטעית

"קיימת תפיסה ציבורית מוטעית" אומר פייל "בה מחזיקים גם מטופלים שעברו רשלנות רפואית. תפיסה זו רואה בתביעות רשלנות רפואית מעשה של כפיות טובה כלפי רופאים העושים את עבודתם נאמנה השכם וערב. לטעמי," אומר פייל "תפיסה זו לא רק מוטעית אלא גם מסוכנת. יש לזכור כי מטופלים המגיעים לטיפול רפואי, וכתוצאה ממנו סובלים מנזקים זמניים או קבועים  – זכאים לפיצוי. תביעות רשלנות רפואית מטרתן להעניק לאותם קורבנות, שלעיתים מסיימים את חייהם מוקדם מהצפוי, ולעיתים גוררים עימם נכות לשארית חייהם – פיצויים אשר יכולים להקל במעט על סבלם וסבל משפחותיהם. יתרה מכך, בתביעת רשלנות נחשפת המערכת לכשליה עצמה, וממהרת לתקנם. כאשר קיימת נטייה 'מוסרית' לבלום תביעות רשלנות, הקורבנות לא זוכים לפיצוי הולם, והמערכת איננה מפיקה לקחים שיכולים להציל חיי רבים בעתיד. באשר לרופאים, אלה חייבים על פי חוק לבטח את עצמם בפוליסות לסיכון מקצועי, אשר ממומשות בדיוק במצבים בהם מתרחשת רשלנות רפואית".

כללי עזר לחולה

עו"ד דוד פייל ממליץ לכל מטופל שעובר הליך רפואי במוסד רפואי לשמור על שני כללים בסיסיים:

א. בכל טיפול, מוצלח או כושל, יש לבקש עותק מכל המסמכים הרפואיים שהופקו במהלכו. איסוף המסמכים בדיעבד, לאחר התעוררות חשד לרשלנות רפואית -  עלול להיות בעייתי.

ב. כאשר פונה אליכם נציג בית החולים ומבקש מכם לחתום על מסמכים כלשהם, יש להימנע מכך לפני קבלת ייעוץ מתאים.

עו"ד דוד פייל מתמחה בתביעות רשלנות רפואית, תאונות דרכים ובמאבקים מול חברות ביטוח וקופות חולים להשבת חובות כספיים למבוטחים בגין פוליסות בריאות וביטוחי חיים.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.