כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

שרגא ברוש: "ההצעה להתאים את מודל אירלנד לישראל אינה מכתיבה מהלכים, מטרתה לקדם נושאים בהסכמה"

15/04/2008

שרגא ברוש: "ההצעה להתאים את מודל אירלנד לישראל אינה מכתיבה מהלכים, מטרתה לקדם נושאים בהסכמה; טוב היה עושה שר האוצר אם "היה לומד" את מודל אירלנד והצלחותיו גם במדינות דמוקרטיות כמו פינלנד ודנמרק".

לשר האוצר אין ממה להיבהל או לחשוש. ההצעה להקים מודל לשותפות חברתית-כלכלית בישראל בדומה לאירלנד, אינה מכתיבה מהלכים או מדיניות - כל מטרתה היא לקדם נושאים בהסכמה ובהיוועצות והמלצה לממשלה למדיניות מוסכמת לטובת המשק והחברה בישראל, כפי שמקובל במדינות מתקדמות.

כך אומר שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים בתגובה להתקפותיו והאשמותיו של שר האוצר רוני בר-און.

שר האוצר שבוי בפרדיגמות של עצמו ואני מצטער על כך שפרש את המודל  המתקדם, כאמצעי להכתבת מדיניות. השימוש של שר האוצר במילים כמו "הפיכה", "פגיעה בדמוקרטיה" מוכיח כי הוא אינו מכיר את המודל המוצע ואת תרומתו האפשרית.

ברוש מציע לשר האוצר "ללכת ללמוד" את מודל אירלנד והצלחותיו לא רק באירלנד, אלא גם בפינלנד, דנמרק ומדינות אחרות. במדינות דמוקרטיות אלו, אומר ברוש, שר האוצר הוא כנראה מנהיג שלא חושש לשבת ולשתף פעולה עם הארגונים הכלכליים וציבור העובדים ובכך להגיע להשגים מרשימים.

איש לא חושב שהמדינות המצליחות בעולם, אירלנד, פינלנד, דנמרק ועוד שאימצו את המודל והגיעו לרמת חיים גבוהה - אינן דמוקרטיות.

ברוש טוען, כי מודל אירלנד הינו בשורה אמיתית לכלכלה ולחברה בישראל וכי הוא מודל למדיניות כלכלית-חברתית ארוכת טווח, בניגוד למדיניות קצרת הטווח והמגיבה, הנהוגה כיום בישראל.

לדעת ברוש, מודל השותפות וההסכמות הוא המודל הנכון המאפשר ביצוען של רפורמות מבניות, שללא שיתוף לא יוצאות לדרך, כמו: הרפורמות בחינוך ובמשק החשמל, התקועות מבלי יכולת להתקדם וזאת לאור "מודל הכוחנות" השורר כיום. לעומת זאת, "מודל השיתוף" כבר מוכיח את עצמו בין המעסיקים להסתדרות והוא שהביא לסכם הפיצויים לעסקים בצפון בזמן מלחמת לבנון השניה, להסכם לפנסיית חובה לכל עובד במשק, לחוק לאכיפת חוקי העבודה ועוד.  

לדעת ברוש, שיתוף של השחקנים העיקריים במשק - המגזר העסקי, העובדים, הממשלה ומייצגי אוכלוסיות נוספות, יאפשר המלצה על מדיניות מוסכמת ותמנע חיכוכים, שביתות חוסר יציבות ומאבקי כוח, אשר מאפיינים את תרבות קבלת ההחלטות בישראל בשנים האחרונות.

המודל המוצע, אומר נשיא התאחדות התעשיינים דווקא מחזק את כוחה של הממשלה והכנסת, שכן הסכם השותפות הינו בעל תוקף של מסמך מייעץ ומוגש לדיון והחלטה בממשלה ובכנסת. 

כולי תקווה שמודל השותפות אכן יאומץ ע"י ממשלת ישראל, שכן מדובר בבשורה אמיתית לכל אזרח במדינת ישראל, אומר נשיא התאחדות התעשיינים.
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.