כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

בר-און: "חובתנו היא לנהל באופן אחראי את החוב הממשלתי ולהתאים עצמנו להתפתחויות בשווקים השונים"

17/04/2008

משרד האוצר ביצע בחודשיים האחרונים עסקאות גידור כנגד החוב החיצוני בהיקף של כ- 1.2 מיליארד דולר

לראשונה בוצעו עסקאות החלף דולר-שקל ועסקאות  forward דולר-שקל, כנגד החוב הדולרי של ממשלת ישראל. בנוסף בוצעו כנגד החוב הדולרי גם עסקאות החלף דולר-יורו

יחידת ניהול החוב באגף החשב הכללי במשרד האוצר ביצעה בחודשיים האחרונים עסקאות גידור בהיקף של כ- 1.2 מיליארד דולר.

במסגרת זו בוצעו עסקאות החלף מטבעיות (swap) ועסקאות עתידיות (forward) לגידור חשיפת הממשלה לשער הדולר בגין החוב הדולרי שלה.

שר האוצר, רוני בר-און, אמר כי "חובתנו היא לנהל באופן אחראי את החוב הממשלתי ולהתאים עצמנו להתפתחויות בשווקים השונים ומהלך זה הינו נגזרת של מימוש חובה זו."

החשב הכללי, שוקי אורן, אמר כי "עסקאות אלה בוצעו במסגרת תוכנית העבודה של אגף החשב הכללי ומטרתן להגן על החשיפות של הממשלה בעיקר לשערי חליפין בכפוף לתנאי השוק המשתנים. לאור ההתפתחויות בשווקים, הוחלט להקדים את ביצוע תוכנית העבודה הרב שנתית בתחום ניהול החוב הממשלתי". אורן הוסיף כי עסקת הפורוורד מהווה כלי טקטי בו האגף בחר להשתמש בהתחשב במצב בשווקים והדגיש שבמהלך זה אין כל כוונה להתערב בתנודות שער החליפין ופעולות נוספות יתבצעו בהתאם לשיקולי ניהול סיכונים מקצועיים בתחום ניהול החוב הממשלתי.

החוב במטבע זר של ממשלת ישראל עמד בסוף שנת 2007 על כ- 31.1 מיליארד דולר ומתוכם הסתכם החוב הדולרי בכ- 28 מיליארד דולר, כ- 90% מכלל החוב הזר של הממשלה לאותו מועד. תכנית העבודה הרב שנתית של החשב הכללי היא לצמצם את החשיפה למטבע הזר באמצעות הקטנת החוב החיצוני ושינוי תמהיל החוב הזר.

לצורך הקטנת החשיפה למטבע הזר בוצעו לראשונה, עסקאות החלף (swap) מטבעיות בהן הוחלף חוב דולרי לעשר שנים בחוב שקלי וכן בוצעו עסקאות הגנה קצרות (forward) במסגרתן מבוצעת רכישת דולרים עתידית תוך הבטחת שער הדולר במועד התשלום. סך העסקאות יחד, הינו בהיקף של כ- 700 מיליון דולר.

לצורך שינוי תמהיל החוב הזר של הממשלה בוצעו עסקאות החלף מטבעיות בהן הוחלף חוב דולרי בחוב באירו. כך, כנגד חוב בדולרים לעשר שנים נעשו עסקאות החלף עם בנקים זרים שמשמעותן הפיכת חוב דולרי לחוב ביורו. בחודשיים האחרונים נעשו עסקאות החלף דולר-יורו בהיקף של חצי מיליארד דולר. העסקאות שבוצעו בחודשיים האחרונים, מתווספות לעסקאות קודמות בסך 750 מיליון דולר שבוצעו בשנה וחצי האחרונות.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.