כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ידין ענתבי הטיל קנסות בסך של כ- 760 אלף ₪ על גופים מוסדיים אשר הפרו הוראותיו

17/04/2008

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ידין ענתבי, הטיל קנסות על חברות הביטוח שירביט (75,000 ₪), אליהו (75,000 ₪) והפניקס (37,500 ₪) בשל ליקויים שנתגלו ביישום הוראות הממונה.

שלוש חברות הביטוח נקנסו בשל החתמת מבוטחים על מסמך המשחרר את החברה מתשלום נוסף בגמר הטיפול בתביעה, באופן לא מאוזן ובניגוד להוראות. בנוסף הוטל קנס על חברת אליהו ועל חברת שירביט בשל חישוב ערך הרכב ותשלום שלא על פי ההוראות, במקרה גניבה או כאשר רכב הוכרז בטואטל-לוס בעקבות תאונה.

בנוסף, בשל הפרת הכללים לפרסום תשואות, הטיל הממונה קנסות על הראל גמל, אינפיניטי גמל, הכשרת הישוב ביטוח והפניקס ביטוח בסכום של 37,500 ₪ כל אחד.

מטרת קביעת כללים אחידים לפרסום תשואות היא לאפשר לצרכן להשוות בין הביצועים של הגופים המוסדיים ולסייע לו בקבלת החלטה מושכלת בדבר השקעתו, תוך הבטחת מידע מהימן ובר השוואה שישמש אותו בבחירת המוצר הפנסיוני התואם את העדפותיו וצרכיו.

הראל גמל הציגה תשואה של קופה אחת בתשואה של כל הקופות אשר מנוהלות על ידה. אינפיניטי גמל הציגה השוואת תשואות של חברות מנהלות ולא תשואות של קופות גמל במסלול השקעה זהה, כנדרש על פי ההוראות.

הכשרת הישוב ביטוח פרסמה מידע אודות מסלולי השקעה חדשים מבלי שציינה את מועד תחילת פעילותם ואת העובדה שהיקף הנכסים המנוהל נמוך מ- 20  מיליון ₪, כנדרש על פי הוראות הממונה.

הפניקס ביטוח העבירה לעיתונות מידע לא מדויק אודות תשואה וזאת בטרם העברת הדיווח לממונה.
    
על שלוש קרנות פנסיה הוטלו קנסות בשל משלוח דוח שנתי למבוטח באיחור. בשל כך, הוטל על מנורה-מבטחים פנסיה קנס בסכום של 63,450 ₪, ועל מקפת החדשה והפניקס פנסיה קנס בסכום של 41,850 ₪.

על קרן הפנסיה מנורה-מבטחים הוטל קנס נוסף בסכום של 235,800 ₪ בשל כך שלא הודיעה לעמיתים על ביטול הכיסוי הביטוחי בעקבות כך שהפסיקו להפקיד כספים בקרן. הוראות הממונה מחייבות להביא לידיעת העמית על כל שינוי צפוי בכיסוי הביטוחי 21 ימים לפני שיחול ולהסביר לו את ההשלכות הביטוחיות של השינוי ואת האפשרויות העומדות בפניו, כדי שיוכל לכלכל את צעדיו בתבונה.

חברת הביטוח שומרה הפרה את הוראות המפקח על הביטוח בכך שציינה על תעודות הביטוח שהפיקה את גיל הנהג הצעיר ביותר הנוהג ברכב בדרך קבע, באופן שאינו תואם את הוראות המפקח. מדובר בפגיעה מהותית בעניינם של מבוטחים, שכן מבוטח עלול לחשוב שאין כיסוי לנהגים מתחת לגיל הנהג שצוין על תעודת הביטוח. בשל כך הוטל קנס על שומרה בסכום של 37,500 ₪.

הטלת קנסות אלו, אשר מסתכמים לסך של כ- 760,000 ₪, היא המשך של מדיניות האכיפה בה נוקט הממונה על שוק ההון אשר באה לידי ביטוי, בין היתר, בביקורות אותן מבצע אגף שוק ההון בקרב חברות הביטוח, קרנות הפנסיה, קופות הגמל וסוכני הביטוח.

כמו כן, בהמשך למדיניות של פרסום לציבור המבוטחים, ממצאים המתגלים בביקורות  שעורך הפיקוח על הביטוח פרסם אגף שוק ההון מסמך המפרט את הליקויים העיקריים שעלו מהביקורות שנערכו לאחרונה בנושאים הקשורים לסילוק תביעות, בעיקר בענף רכב רכוש (מקיף).  

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.