כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ההסתדרות והאוצר חתמו על הסכם שכר חדש במסגרתו תינתן תוספת שכר של 5% לעובדי המגזר הציבורי

17/04/2008

הממונה על השכר, אלי כהן ויו"ר ההסתדרות, עופר עיני, חתמו על הסכם שכר חדש במסגרתו תינתן תוספת שכר בשיעור של 5% לעובדי המגזר הציבורי.

ההסכם נחתם על בסיס סיכום העקרונות שהושג בין שר האוצר ליו"ר ההסתדרות ביום ה-26.7.07 במסגרתו התחייבה ההסתדרות על שמירת שקט תעשייתי עד ליום ה-31.12.09.

שר האוצר, רוני בר-און, ברך על חתימת ההסכם ואמר כי הושג הסכם חשוב ומרכזי בתחום יחסי העבודה "מדובר בהסכם אחראי המיטיב עם העובדים והגמלאים, אך גם לוקח בחשבון את המגבלות התקציביות של הממשלה ואת יכולות המשק". השר הוסיף כי ההסכם מבטיח שקט תעשייתי ולכן יאפשר פעילות כלכלית תקינה של המשק.

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אמר כי התוספות שקיבלו הגמלאים מבטאות את המחויבות של העובדים השייכים להסתדרות לחבריהם שפרשו לגמלאות. ההסכם מוכיח שהעובדים והגמלאים, אחד הם".

הממונה על השכר, אלי כהן, ציין כי בכך מגיע לסיומו רצף ארוך של משאים ומתנים במסגרתם גובשו הסכמים במגזר הציבורי עם הסתדרות המורים, ארגון המורים, הסגל האקדמי וההסתדרות הכללית. "מדובר בהסכם הוגן לכל הצדדים הבא לידי ביטוי בשני תחומים עיקריים: תוספת שכר לעובדים במגזר הציבורי ופיצוי שחיקה לגמלאים לצד שינוי במנגנון ההצמדה". כהן הוסיף כי מדובר בהסכם המסדיר באופן הוגן את מנגנון הפנסיה התקציבית.

על-פי ההסכם תינתן לעובדים תוספת שכר בעלות של 5% עפ"י הפריסה הבאה: 1.5% החל מינואר 2008, 1.5% נוספים החל מדצמבר 2008 ו-2% נוספים המשלימים ל-5%, החל מדצמבר 2009. בחודשים הקרובים ינהל כל איגוד מקצועי מו"מ מול הממונה על השכר באוצר על הסכם שיקבע את חלוקת התוספת בין העובדים באיגוד. התוספת תשולם עם חתימת ההסכם של כל איגוד ואיגוד.

הוחלט כי התשלום הראשון, בגין התקופה שבין ינואר עד נובמבר 2008, יינתן כמענק של 16.5% כבר בחודש יוני הקרוב (תוספת בשיעור של 1.5% לחודש כפול 11 חודשים). המענק ישולם לכלל העובדים והגמלאים בעלי פנסיה התקציבית. הצדדים החליטו על תשלום המענק כדי להטיב עם הגמלאים, אשר על פי החוק הקיים, קצבתם מוצמדת למשכורתו של עובד פעיל באותה הדרגה. שר האוצר יפעל לתיקון החוק כך שיתאפשר ליישם את מנגנון עדכון גמלת הפנסיה של עובדי המדינה, כפי שנקבע בהסכם, על פיו שקצבת הגמלאים תוצמד למדד המחירים לצרכן. תשלום המענק בחודש יוני נועד לאפשר לגמלאים לקבל את התשלום מוקדם ככל שניתן, מבלי להמתין לחתימת ההסכמים של כל איגוד ואיגוד או לשינוי החוק.

בהסתדרות ובאוצר מסבירים כי השינוי בשיטת ההצמדה נועד להבטיח מנגנון עדכון סדיר, וודאִי והוגן עבור הגמלאים. המנגנון החדש יאפשר עדכון אוטומטי של הגמלה, אחת לשנה, בשיעור מלוא מדד המחירים, לעומת ההצמדה הקיימת להסכמי השכר הנחתמים אחת למספר שנים. מועד תחילת התיקון יחול על-פי ההצעה בתום שנת 2008.

בנוסף נקבע שגמלאים בעלי פנסיה תקציבית יקבלו את מלוא תוספת השכר בשיעור של 5% ותוענק להם תוספת שחיקה חד פעמית בשיעור של בין 5% ל-12% (בהתאם למועד פרישה) בפריסה על פני השנים 2008-2010. עוד נקבע שתוקם קרן לרווחת הגמלאים ובהתאם לזאת, יקצו המעסיקים אחת לשנה סכום בגובה 393 ₪ ברוטו עבור כל גמלאי. כמו כן, יקבלו הגמלאים תוספת בגין עליית המדד בשנת 2008. 

עוד סוכם בין הצדדים כי דרגת הפרישה המוענקת לעובדים על-פי התקשי"ר, תעוגן בהסכם הקיבוצי וזאת על מנת להבטיח את קיומה.

בנוסף, הוחלט על הקמת ועדה לבחינת מבנה ההעסקה במגזר הציבורי, בהשתתפות נציגי משרד האוצר, נציבות שרות המדינה וההסתדרות.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.