כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

החברות והעסקים בישראל מדווחים על האטה בקצב הגידול של הפעילות העסקית במהלך הרבעון הראשון

24/04/2008

כך עולה מסקר החברות והעסקים הרבעוני שנערך בבנק ישראל, המבוסס על תשובות של כ-542 חברות ועסקים מענפי המשק השונים

מהסקר שביצעו במחלקת המחקר בבנק ישראל עולה כי על פי הדיווח של החברות והעסקים שענו לסקר, במהלך הרביע הראשון של שנת 2008 הואט קצב הגידול של הפעילות העסקית.

עוד עולה מהסקר כי ההאטה בקצב הגידול של הפעילות ברביע זה הקיפה את מרבית הענפים למעט ענף המלונאות שפעילותו גדלה בקצב ניכר וענף המסחר שמכירותיו גדלו. הציפיות לרביע הבא הן לחזרה חלקית למגמת העלייה שאפיינה את המשק ברביעים החולפים. 

ניתוח של מגבלות ההיצע והביקוש בענפים השונים מלמד כי בהשוואה לרביע הקודם, חלה במרבית הענפים עלייה במגבלות הביקוש: ירידת ביקושים הקשתה על החברות להגדיל את פעילותן ברביע הראשון של שנת 2008. לעומת זאת, הוקלה מגבלת ההיצע: מגבלת כושר הייצור הקשתה על החברות פחות מאשר ברביעים החולפים.

תעשייה: מדיווחי החברות עולה כי הרביע הראשון של שנת 2008 התאפיין במגמה מעורבת של הפעילות, זאת לעומת מגמת העלייה שעלתה מהסקרים האחרונים. ההאטה משתקפת בחולשת היצוא ואף יותר מכך בחולשת המכירות המקומיות. החברות מדווחות גם על בלימת העליות המתמשכות של מספר העובדים ושל שיעור הניצול של המכונות והציוד. במקביל, הדיווח על המגבלות לביצוע הפעילות ברביע הנסקר מצביע על עלייה בחומרת המגבלות מצד הביקוש ועל ירידה בחומרת אלה שמצד ההיצע. החברות צופות כי גם הרביע הבא יתאפיין בקצב איטי של גידול הפעילות, אך תוך שיפור מסוים לעומת רביע זה.

מסחר: ניתוח תשובות החברות בסקר מלמד כי גם הרביע נמשכה מגמת העלייה במכירותיהן. החברות צופות את המשך העלייה במכירות גם ברביע הבא, אך תוך האטה מסוימת של קצב הגידול.

בנייה: התפתחות הפעילות בענף הבנייה ממשיכה להתאפיין בתנודות וחוסר בהירות, וכך עולה גם מהציפיות לרביע הבא. בפרט, נראה כי נבלמה מגמת ההתאוששות המתונה שאפיינה את פעילות הענף מתחילת 2006 והיקף הביצוע של עבודות בינוי ירד מעט ברביע זה. כבעבר, הדיווח על חומרת המגבלות לביצוע הפעילות בענף מצביע על דומיננטיות של מגבלות ההיצע בענף ובמיוחד של מגבלת המחסור בעובדים מקצועיים.

תחבורה ותקשורת: ברביע הנסקר נרשמה עליה בפעילות, אך בקצב איטי מזה שברביעים הקודמים. מכירת שירותים לישראלים עלתה הרביע, אך במכירת שירותים לזרים לא חל שינוי. ניתוח הממצאים מעלה כי בפעילות של חברות התחבורה היבשתית ובפעילות הרכבות לא חל שינוי, ואילו בפעילות חברות התחבורה האווירית והימית חלה עלייה. חברות התקשורת דיווחו על עלייה בפעילות ברביע זה.

ענף המלונאות: בתי המלון דיווחו על המשך העלייה הנאה בפעילותם (לעומת הרביע המקביל אשתקד). העליות בפעילות משתקפות גם בעליית הרמה של מגבלת ההיצע וירידה נוספת של הקושי מצד הביקוש, הודות לעלייה בהיקף התיירות מחו"ל - מספר הלינות של תיירים מחו"ל גדל מאד ברביע הנסקר. לעומת זאת נמשך הקיפאון בלינות של ישראלים. החברות מדווחות על המשך העלייה המואצת בהיקף ההזמנות שנתקבלו לרביע הבא.

שירותים עסקיים: דיווחי החברות בענף מלמדים על המשך העלייה בפדיון ברביע הנסקר אך בקצב מתון מזה של הרביעים החולפים. העלייה בפעילות מתבססת על עליה במכירת השירותים בחו"ל בעוד שבמכירת השירותים בארץ לא חל שינוי של ממש ברביע זה. חברות שירותי ההיי-טק צופות את המשך הגידול ברביע הבא בעוד שחברות השירותים שאינם היי-טק צופות האטה ברביע הבא.

התפלגות הציפיות לאינפלציה ל-12 החודשים הקרובים (מרץ 2008 עד מרץ 2009) של החברות: ממוצע הציפיות לאינפלציה ירד מעט לרמה של 2.69 אחוזים בממוצע, לעומת 2.77 אחוזים ברביע הקודם. עם זאת, גדל שיעור החברות הצופות שהאינפלציה תחרוג מהגבול העליון של התחום המוגדר כיציבות מחירים (3 אחוזים), והוא עמד ברביע זה על רמה של 30 אחוזים לעומת 25 אחוזים ברביע הקודם.

הציפיות של החברות להתפתחות שער החליפין של השקל מול הדולר: החברות והעסקים צפו כי במהלך 12 החודשים הקרובים (עד מרץ 2009) יחול פיחות בשער החליפין. בנוסף, קיימות ציפיות שבמהלך הרביע השני של 2008 יחול פיחות של כ-5 אחוזים בשער החליפין.

במחלקת המחקר של בנק ישראל מבהירים, כי ממצאי סקר החברות לרביע הראשון של שנת 2008 מבוססים על תשובותיהן של כ-542 חברות ועסקים מענפי המשק השונים.

שאלות הסקר הן איכותיות; החברות מתבקשות לדווח על כיוני השינויים של המשתנים השונים- עליה, ירידה או יציבות – ולציין את עוצמת השינוי- "רב" או "מעט".

התוצאות מנותחות באמצעות "מאזן הנטו"- המוגדר כהפרש שבין אחוז החברות המדווחות על עלייה לבין אחוז המדווחות על ירידה, מכלל הדיווחים; בחישוב מאזן הנטו נלקח בחשבון כיוון השינוי על פי דיווחי החברות, אך לא עוצמתו.

כך, מאזן נטו אפס מלמד על יציבות בפעילות, מאזן נטו חיובי על עליה ומאזן נטו שלילי על ירידה. על עוצמת השינוי ניתן להסיק מגודלו של מאזן הנטו.

במחלקת המחקר מוסיפים, כי נתוני סקר החברות נמצאו בדרך כלל מתואמים עם הנתונים המקרו כלכליים של המשק ויתרונם הוא בהיותם זמינים ומספקים מידע מהיר, יחסית למקורות הנתונים האחרים.
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.