כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

עמותת 'הצלחה' בפניה למפכ"ל: "יש לחייב את המשטרה להפעיל אכיפה ולהפעיל סמכות במגרשי הכדורגל"

24/04/2008

לחייב את המשטרה להפעיל אכיפה והפעלת סמכות במגרשי הכדורגל – "הימנעות המשטרה גורמת להחמרת עונשים משמעתיים ופגיעה בקבוצות, בצרכני הכדורגל ומהמרי הטוטו"

יש לחייב את המשטרה להפעיל אכיפה ולהפעיל סמכות במגרשי הכדורגל, פנייה זו הועברה על ידי עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של  הצלחה – התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת למפכ"ל המשטרה רב ניצב דודי כהן.

בפנייה נאמר, כי תקריות שונות שאירעו לאחרונה במגרשי הכדורגל,  מצריכות לבחון את מדיניות האכיפה הנחזית של משטרת ישראל בכל הנוגע להפרות סדר ועבירות פליליות לכאורה המבוצעות בסמוך לזמני המשחקים ובמהלך המשחקים ואשר ברובם המכריע של המקרים מטופלות אך ורק במישור המשמעתי תוך הטלת עונשים על הקבוצות עצמן.

עו"ד אלעד מן מציין, שכדוגמא מן העת האחרונה ניתן להביא את משחק הכדורגל שנערך במסגרת ליגת העל בין בית"ר ירושלים למכבי הרצלייה, אשר סיומו נמנע בשל התפרצות אוהדים רבים למגרש.לדבריו, ככל הידוע, לא ננקטו נגד מפרי סדר אלה כל צעדים על ידי המשטרה וממילא לא הוגשו כתבי אישום כלשהם, על אף נוכחות משטרתית מאסיבית במגרש והיכולת לאתר את המפרים בקלות יחסית.

נאמר עוד, כי מקרה זה אינו בודד וניתן לומר כי תמונות דומות חוזרות לאורך כל העונה ולאורך השנים כתסריט ידוע מראש בלא התערבות משמעותית של המשטרה במקרים של הפרות סדר, למעט מקרים יוצאים מן הכלל ובהיקפים מצומצמים.

להלן מדגיש עו"ד אלעד  מן, כי פועל יוצא של מדיניות אכיפה מקלה זו, הוא החמרה והפעלה תדירה של מנגנוני ענישה משמעתיים כלפי הקבוצות השונות, תוך פגיעה כלכלית ניכרת באותן קבוצות, אך גם תוך התערבות חיצונית במהלך התקין של התנהלות הליגה וכתוצאה מכך השפעה על תוצאות שונות ואף יצירת השלכות כלכליות וצרכניות כבדות על ציבור מהמרי הטוטו והמשתמשים בשירותים ומוצרים נלווים המסתמכים על התנהלות תקינה של הליגות השונות.

"הפעלה מושכלת והמחויבת מן המציאות ומן החוק של הסמכויות הנתונות בידי כוחות השיטור המצויים במגרשים, תפחית ללא ספק את הישנותן והיקפן של תופעות נפסדות אלו ותמזער את הנזק הכלכלי והצרכני הנגרם לציבור צרכני, אוהדי וצופי הכדורגל בישראל, שלא לדבר על הקבוצות עצמן."

הפרקליט מבהיר, כי  בידי המשטרה מצויות סמכויות נרחבות בהקשר זה של מניעת הפרות סדר ועבירות אחרות המנויות בחוק העונשין תשל"ז-1977. רק כדי לסבר את האוזן יוזכרו העבירות האפשריות הבאות, כולן עבירות שהעונש המקסימאלי שבצידן הוא מאסר, אשר אינן נאכפות כלל ועיקר ובהן תקלה ציבורית (סעיף 198 לחוק העונשין), מהומה ועלבון במקום ציבורי (סעיף 194(א) לחוק העונשין) , תגרה (סעיף 191 לחוק העונשין), התנהגות פסולה במקום ציבורי (סעיף 216 (א)(1) או (4) לחוק העונשין) ועוד.

תנועת הצלחה מבקשת, כי יובהר מהי מדיניות האכיפה הנהוגה היום במגרשים על פי הנחיות המטה הארצי והעומד בראשו והאם קיימת כוונה לאכוף להבא את החוק באופן נחרץ ונמרץ יותר במקרים שצוינו לעיל.

עוד הוא מבקש לדעת כמה כתבי אישום הוגשו בשנים האחרונות בשל עבירות של הפרת סדר ציבורי במגרשי כדורגל והפרעה למהלך המשחק התקין עד כדי גרימת הפסקתו.

כמו כן, מבקשת התנועה לדעת האם קיימת מדיניות מכוונת של הימנעות מאכיפת עבירות ואיסורים שונים הקבועים בחוק בהקשר של התנהלות משחקי הכדורגל ומהן הסיבות להנחיות אכיפה מקלות אלו.

הפנייה הועברה במקביל גם ליועץ המשפטי לממשלה, למשרד המדע התרבות והספורט ולהתאחדות לכדורגל וצוין שיש לראות בה בקשה רשמית להתייחסות וקביעת עמדה גם מצד גופים אלו.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.