כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מחר ייפתח כינוס הפורום המדעי-טכנולוגי ישראל-איטליה בהשתתפות מדענים בכירים משתי המדינות

27/04/2008

הכינוס הוא מחווה חגיגית של איטליה לרגל חגיגות ה-60 למדינה; נועד לחזק את קשרי המדע-תעשייה בין שתי  המדינות ולסמן את התחומים המבטיחים ביותר להעצמת שיתוף הפעולה הטכנולוגי-יישומי בין שתי המדינות

קבוצה של למעלה מ-30 מדענים בכירים מאיטליה, ובהם מומחים בעלי שם עולמי בתחומי האנרגיה, המים, הפיזיקה האטומית והרפואה, יגיעו היום לישראל להשתתף בסדרת דיונים עם עמיתיהם הישראלים על חיזוק קשרי התעשייה, המדע והטכנולוגיה בין שתי המדינות.

הדיונים, שיחלו מחר (ב') וימשכו שלושה ימים, 28-30 אפריל 2008, במלון "דיוויד אינטרקונטיננטל" בת"א, יתקיימו במסגרת כינוס של "הפורום המדעי-טכנולוגי" המשותף לשתי המדינות, אותו יזמה שגרירות איטליה בישראל לרגל חגיגות ה-60  למדינה. טכס הפתיחה יתקיים, מחר, יום שני, בשעה 09:00.

הפורום יציג את הישגי שיתוף הפעולה המדעי-טכנולוגי בין שתי המדינות עד כה ויתווה את הדרך לחיזוקו ולהעצמתו בעתיד. בין הבאים לישראל פרופ' מאסימו אינגושו, מדען בעל שם עולמי בתחום הפיזיקה האטומית ומומחה לננו-טכנולוגיה, ממכון המחקר LENS הנחשב לחשוב מסוגו באירופה, פרופ' פאולו בלאזי מאוניברסיטת פירנצה, פרופ' פיירו די-פורטו, ממנהליה הבכירים של ENEA - מכון המחקר הלאומי האיטלקי לאנרגיה והממונה על קשרי החוץ של המכון, ופרופ' פטריציו ביאנצ'י, העומד בראש מועצת הרקטורים של אוניברסיטאות איטליה. בין המדענים הישראלים שישתתפו בכינוס פרופ' ניר דוידזון ממכון וייצמן, פרופ' חגית מסר-ירון מאוניברסיטת ת"א וד"ר ספדי ריפעת מביה"ח הדסה עין-כרם בי-ם.

במסגרת הפורום יתקיימו חמישה סמינרים בנושאים מדעיים ספציפיים, שסומנו ע"י מדענים משתי המדינות כתחומים המבטיחים ביותר לשיתוף פעולה מדעי-טכנולוגי יישומי בין שתי המדינות:

 רפואה (בדגש על רפואת חירום ומניעת מחלות מידבקות)
 ננו-טכנולוגיה (בדגש על ננו-חומרים וננו-פוטונים)
 מדעי הסביבה, לרבות מים, חקלאות ואנרגיה חלופית
 העברת טכנולוגיות
 הנדסת מערכות מורכבות לשימושים שונים מרובוטיקה ועד אנרגיה

במסגרת הדיון המשותף בנושא בריאות ידונו נציגים של שתי המדינות על הפעלת מערך רפואה במצבי חירום, בדגש על אירועים המוניים וטיפול בנפגעים בחירום. איטליה מעוניינת להסתייע בישראל בניהול מערכות של רפואת חירום ומצבי טראומה, לאור הניסיון הישראלי שנצבר בתחום. איטליה מצידה יכולה לתרום לישראל ידע שצברה בתחום של טיפול באסונות טבע, כמו רעידות אדמה ושיטפונות. בין היתר, ייחתם הסכם בין האיטלקים לבין המרכזים הרפואיים שיבא ורמב"ם על הפעלת מערך הדרכה לטיפול באירועי חירום המוניים לאנשי רפואה איטלקיים.

מעבר לנושא רפואת חירום, ידונו מדענים ורופאים משתי המדינות בדרכים לחיזוק שיתוף הפעולה המדעי-רפואי בין שתי הארצות בכל הקשור למניעת מגיפות וטיפול במחלות מדבקות כמו דלקת כבד נגיפית. שתי המדינות כבר משתפות פעולה בנושא זה ושותפות בוועדה של האיחוד האירופי המרכזת ומנהלת את הטיפול בחיסון האוכלוסייה מפני דלקת הכבד. כמו כן משתפות שתי המדינות פעולה במחקרי מדיניות בנושא הסרטן, מחלות גסטרו, חינוך רפואי והדרכה, הכשרת אחיות ועוד.

שיתוף הפעולה המדעי-טכנולוגי בין ישראל לאיטליה

שיתוף הפעולה המדעי-טכנולוגי בין ישראל לאיטליה מעוגן בהסכם בין שתי הממשלות, שנחתם בשנת 2000 ונכנס לתוקפו בשנת 2002. מאז חתימת ההסכם הוחל בביצוע של 30 פרוייקטים מדעיים-תעשייתיים משותפים לשתי המדינות. ממשלת איטליה מימנה פעילות זאת בהיקף של כ-6 מיליון אירו.

כל זאת, מעבר ל-19 פרוייקטים המשותפים לשתי המדינות ומתקיימים במסגרת הסכם המסגרת האירופי. כמו כן, התקיימו שורה ארוכה של סמינרים וסדנאות משותפות בהשתתפות כ-700 מדענים מאיטליה ונחתמו 15 מזכרי הבנה בין מוסדות אקדמיים משתי המדינות.

לדברי שגריר איטליה בישראל, סנדרו דה ברנארדין, מטרת הכינוס המשותף היא להאיץ ולחזק את קשרי התעשייה ושיתוף הפעולה המדעי-טכנולוגי עם ישראל, בד בבד עם חיפוש תחומים חדשים לשיתוף פעולה: "אנו רואים בכינוס מנוף חשוב לחיזוק הקשרים הבילטראליים בין שתי המדינות וכמחווה של ממשלת איטליה למדינת ישראל לרגל חגיגות ה-60 למדינה."

הנספח המדעי בשגרירות איטליה בישראל, ד"ר סטפנו בוקלטי, אמר כי שתי הכלכלות, הישראלית והאיטלקית, הן במובנים רבים כלכלות משלימות: "יש לנו חוזקות בתחומים כמו כימיה אנליטית, פיזיקה ורפואה ולישראל יש יכולת גבוהה  בכל הקשור להיי-טק ולהעברת טכנולוגיות ויישום מסחרי של פטנטים, כמו גם יכולת מדהימה לגיוס הון לקידום מיזמים טכנולוגיים. אנו רוצים ליצור את התנאים להמשך שיתוף הפעולה המדעי בין שתי המדינות, עם אוריינטציה יישומית חזקה.  באופן שיהלום את האינטרסים של שתי המדינות בתחומי התעשייה, המדע והטכנולוגיה."

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.