כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

המהפיכה במערכת המיסוי של הפיליפינים: SAS יישמה במס ההכנסה הפיליפיני מערכת אנליטית למאבק במקרי הונאות והעלמות מס

28/04/2008

לאחר שנים בהם מערכת המיסוי בפילפינים ספגה ביקורת קשה על דרך התנהלותה וחוסר יעילות של המערכת שהקשתה מאוד על יצירת הכנסות למדינה, חל בשנים האחרונות מהפך מדהים בתחום זה. את המהפך זוקפים אנשי רשויות המס במיוחד בזכות יישום מערכות המחשוב האנליטיות המבוססות SAS. מהלך זה זיכה את רשויות המס בפיליפינים בפרס מיוחד במהלך כנס SAS העולמי שהתקיים לאחרונה בארה"ב.

הקושי בגביית המס נבע מסיבות שונות כגון עליית מספר העסקאות הפיננסיות והמורכבות שלהן, היעדר מערכת פיקוח און ליין המאפשרת לבצע ניטור ומעקב אחר העסקאות מה שכמובן השפיע ישירות על תקציב המדינה ואף יצר גרעון לאומי. המצב היה כה חמור עד כי חבר קונגרס הגיש הצעה לחוק המבטלת את גביית המע"מ!

"המטרה העיקרית והראשונית של יישום המערכת היה להתקין מערכות מסדי נתונים מבוססי SAS על מנת לשפר את מודל ההכנסות ממיסים. זאת, לאחר שבמשך שנים ארוכות אזרחים נהגו להערים שוב ושוב על מערכת המיסוי של המדינה ולא להעביר את כל המידע לרשויות," אומרת ליליה גולירמו, מנמ"ר מס ההכנסה הפיליפיני וסגן נציב ראשי. "למעשה, המערכות של SAS מאפשרות לנו כעת לבצע את ההתאמה הנדרשת בין המידע שמועבר לנו לבין הנתונים שיש לנו ממשרדי הממשל השונים. כך אנו יכולים להפיק נתונים אנליטיים המאחדים את כל המידע מכל הרשויות השונות. למעשה, הכלים האנליטיים של SAS מאפשרים לנו לערוך התאמות מול משרדים כגון המכס ולהצליב איתם את המידע הנאגר אצל כל אחד מהרשויות. כעת, משלמי המיסים מודעים יותר כי יש לנו מידע מדויק יותר לגבי הפעילות הפיננסית שלהם." באמצעות המערכת ניתן לרכז את כל הנתונים המועברים על ידי הנתונים על גבי ממשק אחיד ולבצע ניתוחים ופילוחים שונים כולל הכנסות מהעברות מע"מ, החזרי מס ובדיקה מול הצהרת המס.

לאחר הצלחת התהליך עלה שיעור הגביה בשיעורים חדים של 400% עם גידול אדיר בהיקף הכספים המועברים לרשויות המס של המדינה.  בעקבות זאת הושקה תוכנית לאומית שמקיפה  את כל המשרדים השונים ואף זכה לברכתה של נשיאת הפיליפינים שהכריזה על כך בנאום לאומה.

"במשך שנים אזרחים נהגו להערים על רשויות המס במדינה בצורה מכוונת ולא לספק לנו את הנתונים במלואם ולהעלים אותם," מספרת אסליטה אגוויר, סגנית נציב שומה ראשי. "כעת יש לנו את החיבורים הנכונים לממשקי מידע ממשלתיים וכך ניתן לראות האם הנתונים עקביים. למעשה הכלים האנליטיים של SAS מאפשרים  לנו לעשות את כל ההתאמות, הבדיקות והניתוחים על גבי ממשק אחד תוך שמירת המידע על מסדי הנתונים של SAS."

יתרון נוסף של המערכת נובע מכך שאין התערבות אנושית בכל תהליכי הבדיקה. "אנו מנהיגים כעת מדיניות של 'חשבונאות ללא מגע'," אומרת גולירמו. "כך, כאשר כל תהליך הבדיקה מתבצע באמצעות מערכות מחשוב מתקדמות אנו יכולים להקטין כמה שיותר את נקודות המגע בין פקיד השומה לבין האזרח ובעיקר לחסוך במשאבי אנוש יקרים המאפשרים לנו להקצות יותר אנשים לביצוע בדיקות שטח, למשל."

מדובר למעשה בתהליך אוטומטי בו למעשה המערכת יכולה להעביר הודעות ודוחות לאזרחים ישירות באמצעות דואר רגיל או דואר אלקטרוני והכל מתבצע דרך פורטל המאפשר לנו להתממשק אליו ולעקוב אחר כל המידע און-ליין.

לדברי גולירמו, לאחרונה יושם כרטיס דוח אלקטרוני (e-report) לגבי כל אזרח או חברה. "אני משתמשת רבות בדוח האלקטרוני במקרים של פגישות עם תאגידים גדולים כאשר באמצעות הדוח אני יכולה להציג להם את הנתונים ולהראות להם בדיוק על אני מדברת. אני נפגשת הרבה עם סמנכ"לי כספים בתאגידים גדולים וכאשר אני שולפת את הכרטיס עם הנתונים הכספיים, כולל ניתוחים סטטיסטיים של המידע, זה משכנע אותם ומציב להם אתגר. דבר זה כמובן גם מגדיל את האמינות והיוקרה של הארגון שלנו."

"במצגת מול חברי קונגרס בו הצגתי את הצלחת המערכת, זכיתי בפעם הראשונה לתשואות חמות כאשר והטענה היחידה של חברי הקונגרס היא מדוע חיכינו כל כך הרבה זמן? כמובן שהסברתי שתהליך מעין זה אורך זמן של ניקוי הנתונים והעלאתם על המערכות החדשות. מדובר בהחלט בסיפור הצלחה אדיר שיש להציג אותו ליישם ביתר תחומי הממשל."

האתגר מולו ניצבים אנשי המס בפיליפינים הוא להרחיב את יישום המערכת על כלל האזרחים במדינה. "עד כה התמקדנו רק בתאגידים גדולים התופסים נפח של 60% מכלל ההכנסות במדינה. כעת אנו יכולים להמשיך ולהתמקד גם בחברות קטנות יותר ובאזרחים. בחרתי בשותף ובספק הנכון ואני שמחה מאוד על כך. היכולת הגמישה של מערכות SAS והסקאביליות שלהן מאפשרות לנו להגדיל את כמות הנתונים בצורה חלקה וללא בעיות וכך אנו יכולים להגדיל את ההכנסות למדינה," מסכמת גולירמו. 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.