כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

גרטנר העולמית מפרסמת מחקר המגדיר את ישראל כאחת המדינות האטרקטיביות לשירותי Offshore

28/04/2008

ישראל מדורגת גבוה מבין 13 מדינות באזור EMEA שמומלצות למתן שירותי offshore ומבין סה"כ 30 מדינות בעולם הנכללות בדו"ח המחקר; בדו"ח פרטני לישראל, נבדקת כדאיותה בהתאם ל-10 קריטריונים, בהם: שפה, תמיכת הממשלה, התאמה תרבותית, מערכת החינוך, עלויות ועוד

גרטנר, חברת המחקר והייעוץ המובילה לתחום טכנולוגית המידע והתקשורת בעולם, הוציאה דו"ח של המחקר הסוקר ומנתח את 30 המדינות המובילות בעולם למתן שירותי offshore (מחוץ לגבולות המדינה) ומתוכן 13 המדינות המומלצות באזור EMEA לשירותי  Offshore, בהתאם למערך קריטריונים זהה. הדו"ח, המבוסס על מתודולוגיה ייחודית לגרטנר, נועד להקל על ארגונים וחברות רב-לאומיות בבחירת המדינה המתאימה לצורכיהם בכל הנוגע לאספקת שירותי IT מחוץ למדינתם.

ישראל מקבלת בדו"ח נפרד התייחסות פרטנית נרחבת לגבי כדאיותה בתחום אספקת שירותי IT לארגונים במדינות אחרות, ומדורגת כאחת המדינות האטרקטיביות ביותר למתן שירותי offshore באזור EMEA בפרט, על פי הקריטריונים של גרטנר.

"ארגונים רבים שבוחרים להוציא את שירותי ה-IT (טכנולוגיית המידע) שלהם למדינות המציעות עלויות זולות יותר, נרתעים מהמשימה לבחור איזו מדינה תספק את הפתרון הטוב ביותר לפעילותם", אומר איאן מאריוט, אנליסט גרטנר. "על כן, גרטנר הגדירה 10 קריטריונים המסייעים לבחון עד כמה מדינה מסוימת מתאימה לספק שירותי IT וממליצה למנהלי רכש חוץ (Sourcing) וספקי שירותים, להשתמש ברשימה של המדינות ודירוגן בהתאם לקריטריונים, כדי להחליט איזו מדינה מתאימה לארגון שלהם".

עשרת הקריטריונים הינם: שפה, תמיכה ממשלתית, כוח עבודה (זמינות ואיכות), תשתית, מערכת החינוך, עלות, תנאים פוליטיים וכלכליים, תאימות תרבותית, בשלות גלובלית ומשפטית, הגנה ואבטחת פרטיות הקניין הרוחני.

ברוך גינדין מנכ"ל גרטנר המזה"ת: "הדו"ח פותח שער לחברות עולמיות נוספות שעד היום נמנעו מביצוע פעילות מיקור חוץ בישראל. זהו גם פתח לייצוא שירותים כדוגמת פרויקט "תלפיות" ומיזמים נוספים, אשר במסגרתם ניתן לשלב אוכלוסיות שעלות שכר עבודתן עדיין נמוכה יחסית, כגון חרדים, המגזר הערבי, ובמיוחד ישובי הפריפריה בהם עדיין לא הגענו לתעסוקה מלאה ויש כוח עבודה זמין".

פיליפ ליבמן, מנהל אזורי למכירות ושיווק בגרטנר המזה"ת: "ניתן להבחין במגמה של כניסת מדינות רבות נוספות לתחום אספקת שירותי מחשוב למדינות מרוחקות. במחקר הקודם, שיצא בקיץ 2005, לא נכללו חלק מהמדינות שנכנסו לרשימה הפעם כמו סלובקיה, אוקראינה ורומניה. הן עדיין מדורגות פחות מישראל, אבל כניסתן של מדינות מזרח אירופה לגוש היורו מספק להן יתרון משמעותי לפחות בכל הנוגע למדינות אירופה".

ליבמן מציין תחום אחד שבו שיפרה ישראל את מעמדה והוא הגנה על זכויות יוצרים. "עקב השיפור שחל בנושא זה, יש לחברות בינלאומיות יותר שקט נפשי לפעול כאן מאשר לדוגמא   באוקראינה או רוסיה שמדורגות בתחום זה כחלשות מאוד ולכן אטרקטיביות פחות. "

בגרטנר מציינים, כי שיטת הדירוג מאפשרת לכל חברה לפנות למדינות לפי הקריטריונים שחשובים בעיניה. כך לדוגמה, עבור חברות שרגישות לנושא העלויות, ישראל אינה מהווה תחרות לעומת אוקראינה, רומניה או רוסיה. לגבי הקריטריון של יציבות פוליטית וכלכלית (ציון בינוני)- הדו"ח של גרטנר מעביר ביקורת על המנהיגות הכלכלית בישראל. "העובדה שנותנים דירוג כזה צריך להדליק נורה אדומה בפני מקבלי ההחלטות בישראל", אומר ליבמן, "בנושא העלויות אי אפשר לשנות הרבה, אבל יציבות פוליטית זה יחסית בשליטה וזה משקף את הדרך בה חברות בעולם רואות את ישראל".

ממצאים עיקריים הנוגעים לישראל:

• שליטה מצוינת בשפה האנגלית
• שמירה חזקה על פרטיות המידע והגנה על קניין רוחני
• אזור יקר יחסית לאזורים אלטרנטיביים
• הסיכון הגיאו-פוליטי עדיין מהווה חשש עיקרי בקרב רוכשים ומשקיעים פוטנציאליים.


המלצות גרטנר לגבי ישראל:

• ישראל אינה מהווה אופציה, אם עלויות או סיכונים גיאופוליטיים הם שיקולים מרכזיים.
• ישראל מהווה אופציה כאשר הארגון זקוק ליכולות שירות בשלות וסביבת IT מבוססת מאוד. יתרונות נוספים: תשתית, חינוך, התאמה תרבותית לשווקים הרוכשים, כמו אלה בארה"ב, ותחיקה בשלה.
• ישראל מהווה אופציה אם השירות שהארגון רוכש, יכול בקלות להיות מסופק במדינות אחרות בלי הפרעה משמעותית להמשכיות מהלך העסקים.

בהתייחס לסעיף התמיכה הממשלתית, אותו מדרגת גרטנר כ'טוב', מצוין כי "ישראל מתפתחת כיעד השקעות לחברות זרות רבות. הממשלה תומכת במגוון יוזמות שנועדו לשפר את תנאי הסביבה לביצוע השקעות ומציעה מימון לפרויקטי מו"פ, כמו גם תגמול למשקיעים זרים באזורי עדיפות". עוד מצוין בהקשר זה, כי "השוק הישראלי מבטיח החזר רב על ההשקעה. חברות גלובליות רבות כבר השקיעו בישראל ורבות צפויות עוד להשקיע בשנים הקרובות. תחומי ההשקעה המובילים הם IT (טכנולוגיית מידע) ותוכנה, תקשורת ואלקטרוניקה, ביו-רפואה ושירותים פיננסיים".

בהתייחס לסעיף כוח העבודה, מצוין בדו"ח כי בישראל היחס הגבוה ביותר בעולם של מדענים ומומחים טכניים – 135 לכל מאה אלף תושבים. יתרון נוסף שמציינת גרטנר היא העובדה
ש-20% מהאוכלוסייה מחזיקה בתואר אקדמי ולכן ידועה ישראל בכוח העבודה האיכותי שלה, שחלקו הגדול דובר אנגלית.

בסעיף התשתיות, מוגדרת האוכלוסייה הישראלית כ"מבינת טכנולוגיה" ברובה, ובהתאם חדירת הפס הרחב גבוהה, וכך גם מספר המשתמשים באינטרנט ובמכשירים סלולאריים.

גרטנר מדגישה את תשתיות הכבישים, התעופה והרכבות המפותחות ואת קרבתה היחסית של ישראל ליעדים באירופה.

נושא העלות מוגדר, כאמור, כחיסרון בהקשר לפעילות offshore. "המשכורת הממוצעת בתחום ה-IT וה-BPO (Business Process Operation) גבוהה ממדינות אחרות כמו הונגריה, פולין, רוסיה וסלובאקיה, אולם בהשוואה לארה"ב, קנדה ואירלנד, ישראל עדיין מציעה פוטנציאל לחסכון בהיבט זה. חיסרון נוסף, על פי גרטנר, הוא היעדר היציבות הביטחונית באזור.

אודות גרטנר

גרטנר מספקת את התובנה הטכנולוגית הנחוצה ללקוחותיה, על מנת לקבל את ההחלטות הנכונות, מדי יום. גרטנר מייעצת ליותר מ-12,000 ארגונים, בהם מנהלי מערכות מידע ומנהלי IT בכירים בארגונים ובמשרדי ממשלה, כמו גם חברות טכנולוגיה וגופי השקעות.

פעילויות גרטנר כוללות:
Gartner Research, גוף המחקר האנליטי
Gartner Events, מחקרים וכנסים למקצועני IT Gartner Executive Programs, מועדון EXP המעניק לחבריו שירותי Networking; Gartner Consulting, ייעוץ בהתאמה אישית הממוקד במיקור-חוץ וניהול IT.  

משרדי החברה, שנוסדה ב-1979, נמצאים בסטמפורד-קונטיקט-ארה"ב, והיא מעסיקה כ-3,700 עמיתים, בהם 1,200 אנליסטים ויועצים ביותר מ-75 אתרים ברחבי העולם.

גרטנר המזה"ת מנוהלת מישראל, ומעסיקה 30 עובדים בישראל ובמדינות האזור. החברה מספקת שירותי מחקר ויעוץ ועורכת כנסים מקצועיים.

אתרי החברה: www.gartner.com 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.