כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ברוש: "4 מיליון שקל סיוע בהדרכה ליצואנים, זו כל העזרה שמגישה מדינת ישראל ליצואנים שעומדים להפסיד השנה 5 מיליארד דולר"

29/04/2008

וועדת הכספים דחתה את תוכנית האוצר וביקשה מהאוצר התייחסות לתוכניתה המשותפת לה ולהתאחדות התעשיינים לעידוד היצוא

4 מיליון שקל סיוע בהדרכה ליצואנים - זו כל העזרה שמגישה מדינת ישראל ליצואנים שעומדים להפסיד השנה 5 מיליארד דולר, תוך פיטוריהם או אי קליטתם של 30 אלף - 40 אלף עובדים. כל זאת בשל התרסקות הדולר. כך אמר אמש שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים בהופיעו בוועדת הכספים של הכנסת שדנה בנושא משבר הדולר וכיצד לסייע ליצואנים.

ברוש טען בדיון, כי 30 מיליוני השקלים שמייעד האוצר עבור מכון היצוא - נועדו לעזור ליצואנים של עד מחזור של 10 מיליון דולר, כאשר כל היצואנים הללו מייצאים רק 5% מהיצוא.

ביקשנו מהאוצר לסייע ליצואנים הקטנים והבינוניים להסיט שווקים ולייצא גם למדינות אחרות, הממשלה הקימה קרן עם תקציב של 70 מיליון שקל כדי שהבנקים ימנפו - אך התוצאה היא שאין אף יצואן שכדאי לו לקחת הלוואות בריבית כל כך גבוהה (ריבית של 2.5% - 3%). ביקשנו מהאוצר להשתתף בסיכון, אך האוצר סרב. ביקשנו מהאוצר לוותר על ריבית ההלוואה - אך גם לכך הוא סרב.

ברוש אמר עוד, כי העלויות של התעשייה גדלו ריאלית ב-55% בשנתיים האחרונות, האנרגיה התייקרה ב-57% ומצד שני - התמורות של היצוא ירדו ב-28%. ביקשנו מהאוצר להקפיא לשנה את כל היוזמות להעלאת העלויות אך האוצר סרב. האוצר רוצה להעלות את הבלו על המזוט פי 35% כדי שישתמשו בגז טבעי שאותו עדיין לא התחילו לקנות.

ברוש טען, כי עד היום לא נעשה דיון רציני של הממשלה עם הסקטור העסקי כדי לראות כיצד מגדילים את הצמיחה מ-3% ל-5%. בינתיים יש לעודד את הבניה, פרוייקטים של תשתית, תיירות ועוד.

ברוש הציע לאוצר לסייע ליצואנים להוזיל עלויות מבלי שהדבר יעלה למדינה כסף, כמו למשל שחברת חנ"י תשלם חצי שנה את היטל הצפיפות, שהמדינה תבטל את היטל המלחמה שמשלמים היצואנים, כאשר 60 שנה לא טבעה פה אף אוניה.

רן טוטנאור - מנכ"ל טוטנאור מסר, כי חברת טוטנאור הפסידה 50 מיליון שקל תקבולים בשל התרסקות הדולר, "הפסקנו לקלוט עובדים חדשים, אני מחליף את קבלני המשנה שלי בקבלנים מהמזרח, קבלני המשנה שלי בדרום ת"א סוגרים את המחסנים ומשכירים אותם לפיליפינים".

בנצי דיאמנט - יו"ר טלכור טלקום אמר, "לא כדי לנו למכור, שכן אנו מוכרים בהפסד יש הרגשה וישנה התנכרות בלתי מובנת מצד האוצר ליצואנים. ברגע שנעביר את כל המפעל לסין - לא תהיה פה תעשייה. חייבים להקפיא את הדולר".

דוד ארצי - יו"ר מכון היצוא קרא למדינה להתחיל לקנות דולרים.

בדיון השתתפו חברי הכנסת: סטס מסז'ניקוב, אמנון כהן, אבו וילן, בן ישראל, ראובן ריבלין, יעקב ליצמן, שלי יחימוביץ', יצחק וקנין, אבישי ברוורמן, ניסן סלומיאנסקי, וחברת הכנסת אורית נוקד. כן השתתפו מנכ"ל האוצר - ירום אריאב, רם בלניקוב - ממונה על התקציבים באוצר, גבי מימון - מנכ"ל התמ"ת, אלי גונן - נשיא המלונאים, יהודה טלמון - נשיא לה"ב, אלישע ינאי - נשיא מוטורולה, עמי דואק - אלביט, דוד מרגולין - מנכ"ל אנסטסיה ועוד.      

ועדת הכספים דחתה את תוכנית האוצר וביקשה מהאוצר התייחסות לתוכניתה המשותפת לה ולהתאחדות התעשיינים לעידוד היצוא, תוך שבועיים. בין סעיפי התוכנית: האצת הפחתת מיסים - הפחתת מס חברות ל-20% עד 2010 במקום 25% כמתוכנן; הפחתת מס הכנסה על יחידים ל-40% עד שנת 2010 במקום 44% כמתוכנן; הקמת קרן להאצת השיווק לחו"ל עם מכון היצוא, תוך השתתפות בהוצאות השיווק לחו"ל בשיעור של עד 75% מההוצאות ועד לסכום תקרה. ליצואן בינוני - מקסימום מענק עד 100 אלף דולר וליצואן קטן - מקסימום מענק עד 50 אלף דולר; החזר תמלוגים שנתי של 4% במקרה של הצלחה.

עוד כוללת התוכנית הקפאה מיידית של כל העלויות למגזר העסקי; הכפלת הסיוע בביטוח סיכוניסחר עם מדינות לעסקאות בטווח הבינוני והארוך והוזלת עלויות תובלה ימית.

הצעת תוכנית לעידוד היצוא  הצעת תוכנית לעידוד היצוא
הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.