כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ועדת הכספים לאגף התקציבים: "תגישו לוועדה בתוך שבועיים הצעות לעידוד היצואנים בעקבות היחלשות הדולר"

29/04/2008

ועדת הכספים קיימה אמש דיון המשך בנושא עידוד היצואנים לאור היחלשות שער הדולר, יוזמה של יו"ר הוועדה, ח"כ סטס מיס'ניקוב (ישראל ביתנו), בהשתתפות מנכ"ל משרד האוצר, ירום אריאב, ראש אגף התקציבים, רם בלניקוב, נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש ועשרה חברי כנסת.

ירום אריאב: "העולם משפיעה עלינו מאחר ואנחנו חלק מהכלכלה הגלובלית. צמיחה יותר מתונה ועליית מחירים נובעת מעלייה של מחירים בכל העולם ואנחנו מושפעים מכך, כחלק בלתי נפרד מהעולם. אנחנו לא אי עם מדיניות פרטית משלנו. אם לא נעמוד בדבקות ועד הקצה בשמירת הגירעון וביעדי ההוצאה התקציבית, המדיניות המוניטרית שלנו לא תוכל להמשיך כמו שהיא. המשק נכנס להאטה בנקודת פתיחה טובה, אחרי כמה שנים של צמיחה ועמידה ביעדי גירעון כפי שנקבעו, בגלל שהקפדנו לשמור על עיקרי המדיניות שלנו, שהיא הפחתת המיסוי והמשך הרפורמות המבניות במשק. שיעורי הצמיחה של ישראל הרבה יותר טובים ממדינות רבות אחרות השייכות ל – oecd."

רם בלניקוב: "אנחנו מעריכים שתהיה ירידה משמעותית בגביית המיסים במדינה והחלטנו לא לגעת בתקציב ההוצאות שלנו. מדובר בהחלטה חשובה ביותר, לא תהיה התאמה של תקציב המדינה לירידה בהכנסות. לא נשנה את גובה התקציב לשנת 2008. זהו מסר פיסקלי משמעותי ביותר. הפחת המואץ, עליו החלטנו, בגובה של 50 אחוז, נועד ליצור תמריץ חזק יותר לסקטור העסקי להשקיע, על מנת להמשיך את הפעילות הכלכלית. האומדן של עלות פעולה זו למשק הוא בין 1.5 ל – 2 מיליארד שקל. הצמיחה שהייתה והקפיצה הגדולה של המשק נובעת בין היתר ממהלכים חכמים שעשינו לפתיחת המשק וביצוע הרפורמות המבניות. כדי לסייע ליצואנים להתאים את עצמם למצב הקיים, עשינו כמה צעדים: הקצבנו 30 מיליון שקל למכון היצוא, הקרן ליצואן בודד הוגדלה ב – 70 מיליון שקל, הגדלנו ב – 15 את מספר הנספחים הכלכליים והקצבנו 4 מיליון שקל לקרן ליצואנים קטנים. אנחנו לא נטפל ברווחיות של התעשיינים, זה לא תפקידנו. כמו שלא עשינו כלום כאשר הרווחיות עלתה, לא נעשה כלום גם עכשיו. באילוצים הקיימים כיום במשק, אני לא רואה לנכון מקום להוסיף צעדים מעבר לאלה שננקטו עד כה. נעשו על ידי אגף התקציבים ונגיד בנק ישראל צעדים מאוד משמעותיים וחסרי תקדים. הסיבה שהמשק במצב טוב יותר יחסית ממקומות אחרים היא בין היתר כתוצאה ממדיניות אחראית".

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש: "שמענו בדיון רק בעיות אבל לא כלים להתמודדות איתם. בקרן היצואן הבודד לא השתמשו קודם ולא ישתמשו בה גם עכשיו. התעשיינים עומדים להפסיד 5 מיליארד דולר השנה ו – 30-40 אלף איש הולכים להיפלט או לא להיכנס לענף. יש האטה עולמית, עלויות התעשייה עלו בעשרות אחוזים ואנחנו נמצאים תחת המלחציים הללו. מתי נעשה דיון רציני בין הממשלה לסקטור העסקי בשלושת החודשים האחרונים? אולי יש לנו איזה רעיון קטן לשיפור המצב? אני פונה לאוצר – שבו עם האנשים שכואב להם".

יו"ר הוועדה, ח"כ סטס מיסז'ניקוב, סיכם את הדיון: "לא כל הידע נמצא באגף התקציבים והם לא צריכים לעבוד על טייס אוטומטי. הצענו בדיון היום חבילה של רעיונות לעידוד התעשיינים, ואני מבקש מאגף התקציבים להגיש לנו בתוך שבועיים התייחסות מפורטת לכל הנושאים שהועלו, ואולי אף להציע פתרונות אחרים, ונקיים בעוד כמה שבועות דיון מעקב נוסף". 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.