כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

בהתאם לציפיות-ברננקי חתך את הריבית המוניטרית רק ב-0.25% לרמה של 2%

1/05/2008

אתמול בשעות הערב (לפי שעון ישראל) הודיע נגיד הפדרל רזרב, בן ברננקי, על הפחתת הריבית בשיעור של 0.25% ומעתה הריבית המוניטרית בארה"ב תעמוד על 2%.

למי ששכח, בתחילת השנה הריבית המוניטרית בארה"ב עמדה על שיעור של 4.25%. כאשר תוך 3 חודשים בלבד ברננקי הפתיע והפחית את הריבית בשיעור מצטבר של 2.25% ( בתוך חצי שנה הפחית ה'פד' את הריבית ב-3.25% מרמה של 5.25% ). מדובר בריבית הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2004.

נכון להיום פער הריביות המוניטריות בין השקל לדולר האמריקאי גדל ל-1.25% לטובת השקל מה שעשוי להביא להמשך חיזוק השקל מול הדולר.

בהודעת הריבית של הבנק הפדרלי נמסר כי: "מידע שנאסף לאחרונה מצביע על כך שהפעילות הכלכלית עודנה חלשה; רמת הצריכה של משקי הבית ושל החברות נחלשה, ושוקי העבודה ממשיכים להיחלש אף הם".

בנוסף לכך נאמר כי: "הורדה משמעותית של הריבית עד כה, ביחד עם צעדים מתמשכים להגברת הנזילות בשווקים, אמורים לסייע לתרום לצמיחה מתונה לאורך זמן; הוועדה תמשיך לעקוב אחרי התפתחויות בתחום הכלכלי והפיננסי ותפעל ככל שיידרש לקידום צמיחה כלכלית ניכרת ויציבות מחירים".

בנוסף לכך, הפד רואה לנגד עיניו סכנה של לחצים אינפלציונים, היות והמשך עליית מחירי הנפט והמזון אינה תלוייה רק בביקושים המקומיים אלא בעיקר בגורמים אקסוגנים כגון הכלכלות המתעוררות ובראשן סין . 

למרות שרשרת הורדות הריבית שביצע הפד בשלושת החודשים האחרונים נרמז כי לא צפויות הורדות ריבית נוספות, וציין כי הסיכונים להאטה נותרו בעינם, וכי יפעל לפי הצורך בתחום מדיניות הריבית.  

החלטת הריבית נתקבלה ברוב של 8 מול 2 - כאשר שני המתנגדים, נשיא הבנק הפדרלי של דאלאס, ריצ'רד פישר, ונשיא הבנק הפדרלי של פילדלפיה, צ'רלס פלוסר, תמכו בהשארת הריבית ללא שינוי.

החלטת הריבית באה לאחר שמשרד המסחר האמריקאי מסר כי התמ"ג (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הראשון של השנה בקצב שנתי של 0.6%, ללא שינוי לעומת הרבעון הרביעי של 2007, אך מעל תחזיות הכלכלנים לקצב צמיחה בשיעור של 0.2%-0.5%.

חומרת המשבר הפיננסי במשק האמריקאי הכוללת שילוב של מספר גורמים הרסניים, כגון: משבר שוק האשראי, משבר שוק הדיור, החלשות הסקטור היצרני והמשך עליית מחירי הנפט הביאה את הבנק הפדרלי בנוסף להורדת הריבית לנקוט במספר צעדי מנע, אשר צפויים להגדיל את הנזילות בשווקים, הכוללים: מתן אשראי בהיקף של מאות מיליארדי דולרים לרשות מגזר הפיננסים ומתן חבילת תמריצים כלכליים והטבות מס בהיקף של כ-150 מיליארד דולר.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.