כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

על רקע המשבר העולמי וגל ההתייקרויות-המועצה הישראלית לצרכנות ממליצה להנהיג שיטה של מע"מ מדורג על מוצרי מזון ותרופות

5/05/2008

לעמדת המועצה לצרכנות, ניתן להקטין את הנזק לציבור באמצעות התערבות רגולטורית לצמצום הירידה ברמת החיים, וצמצום הפגיעה באוכלוסיות המוחלשות.

המשבר העולמי והעלאת המחירים שבעקבותיו, מעלה לסדר היום את נושא מדיניות הפיקוח על המחירים, ומדיניות המע"מ בישראל ככלי לניהול משבר, והגנה על ציבור הצרכנים ככלל, השכבות החלשות בפרט.

המועצה הישראלית לצרכנות ממליצה לבחון שימוש באמצעים רגולטורים להגבלת התייקרות מחירי המזון שאינם מושפעים מעליות המחירים בחו"ל, או מהתייקרות תשומות היצור ( חשמל, מים ועוד), כדי לצמצם העלאת כלל מחירי המזון ללא קשר למשבר העולמי, ולמנוע מספקי המזון "לרכוב על הגל" ולהעלות את המחירים לא הצדקה.

לעמדת המועצה לצרכנות, יש לשקול הנהגת שיטה של מע"מ מדורג כבמדינות המערב. במדינות אלה, על רוב המוצרים מוטל מע"מ בשיעור רגיל, ועל מוצרים או שירותים בסיסיים, מוטל מס מופחת. ב-15 מדינות באירופה קיימת שיטה של דירוג המע"מ .

בצרפת לדוגמה, שיעור המע"מ על מוצרי מזון, תוצרת חקלאית ותרופות, הוא של 5.5% ושיעור המע"מ על התרופות שאין לגביהן החזר קופת החולים הוא של 2.1%.

המועצה לצרכנות סבורה כי הורדת המע"מ באופן משמעותי על מוצרי מזון, תצמצם  את העלאת מחירי המוצרים. 

המועצה לצרכנות ממליצה ללוות את הורדת שיעור המע"מ הכללי בהליכי חקיקה משלימים שיוודאו, כי הפחתת המע"מ  אכן תתבטא בהפחתת המחירים לצרכנים.

המועצה לצרכנות ממליצה עוד להרחיב את סל המוצרים שבפיקוח באופן שיכלול מוצרים בסיסיים נוספים כמו שמן, פסטה, ירקות ופירות בסיסיים, ולחייב את  שיווקם בכל נקודת מכירה בה מוצעים מוצרים דומים, זאת  כדי למנוע יצירת מחסור מדומה במוצרים שבפיקוח. (לאחרונה דווח על מקרים של מחסור כביכול במוצרים בפיקוח על המדפים, כך שלצרכנים נותר רק לרכוש את המוצרים הדומים שמחירם יקר בהרבה).

עוד מוצע לסייע לציבור הצרכנים לזהות ורכוש את המוצרים שמחירם מפוקח באמצעות בידולם בסימון מיוחד.

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות אומר כי יש  למצות את כל האמצעים האפשריים להקל על ציבור הצרכנים את ההתמודדות עם גל ההתייקרויות הרחב.  עו"ד פלג מוסיף כי קיימות דרכים לכוון את הסיוע לאלה הזקוקים באמת להגנה, ובישראל היקף האוכלוסייה המוחלשת הזקוק להגנה הוא גדול מאד. 

חשוב לזכור, מוסיף מנכ"ל המועצה לצרכנות, כי יש מדינות בעולם בהן התייקרויות מוצרי המזון גרמו למהומות נרחבות, שהביאו לידי ביטוי  את המצוקה הכלכלית האמיתית, והייאוש הרב  אליהם נקלעו התושבים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.