כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

בעקבות התייקרויות מחירי מוצרי המזון- אוריאל לין קורא להגדיל את מכסת העובדים הזרים בחקלאות

5/05/2008

איגוד לשכות המסחר מציע לממשלה שורה של צעדים בכדי להתמודד עם גל ההתייקרויות: הגדלת מכסת העובדים הזרים בענף החקלאות, האצת תהליכי התפלת המים, הפחתת המכס על יבוא מוצרי מזון בסיסיים

"על הממשלה לפעול להעלאת מכסת העובדים הזרים העובדים בענף החקלאות בכדי להגדיל את התפוקה החקלאית. לא יתכן מצב בו המדינה לא תנצל את משאביה הטבעיים כדי להגדיל את היצור החקלאי של מוצרים כמו תירס, חיטה ופולי סויה, ובכך בעצם להתמודד עם ההתייקרויות במחירי המזון." כך אמר אמש אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר.

"ידוע שאי אפשר להגדיל את התפוקה החקלאית מבלי להגדיל את מכסת העובדים הזרים. כולם רוצים לצמצם את מספר העובדים הזרים בענף החקלאות - אולם צריך לחשוב כל סדרי עדיפויות, ולשנתיים הקרובות יש להגדיל מיידית את המכסות", הדגיש.

בנוסף, ממליץ לין לממשלה להאיץ את תהליכי התפלת המים, בדומה למדינות רבות ברחבי העולם. "התפלות המים בישראל ירחיבו את כושר יצור המים ויסייעו בהגדלת התפוקה החקלאית." 

צעד נוסף שמציע איגוד לשכות המסחר הינו הפחתת שיעורי המכס הדרקוניים על יבוא מוצרי מזון לישראל. "שיעורי המכס הגבוהים מהווים פגיעה קשה ביותר ברמת החיים של השכבות החלשות, אשר אצלם ההוצאה על סל מוצרי המזון הינה מרכיב גבוה מכלל ההוצאה". מסקר הוצאות משק הבית של הלמ"ס לשנת 2005 עולה, כי משק בית מהחמישון התחתון מוציא כ- 24% מסך סל ההוצאה על מזון בהשוואה לכ- 13.5% בלבד בחמישון העליון.

מבדיקת איגוד לשכות המסחר עולה כי שיעורי המכס על מוצרי מזון בסיסים המיובאים לישראל הם מהגבוהים ביותר בעולם המערבי. כמה דוגמאות בולטות: שיעור המס על יבוא חלב ושמנת - 153%; שיעור המס על יבוא בשר עופות - עד 170%; שיעור המס על יבוא בשר בקר טרי או מצונן - 190% ;  שיעור המס על יבוא שימורי טונה - 12% + 3.27 ק"ג; שיעור המס על יבוא תפוחי אדמה טריים או צנונים - 1.79 ₪ לק"ג אל"י מ – 230%; שיעור המס על יבוא עגבניות טריות או צנונות - 1.20 לק"ג אל"י מ- 272%; שיעור המס על יבוא תירס מתוק, טרי או צנון - 0.54 ק"ג אל"י מ- 128%. 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.