כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

איגוד לשכות המסחר לקראת יום העצמאות: שנת ה- 61 למדינת ישראל צריכה להתאפיין בצמצום פערים

7/05/2008

"כלכלת ישראל נחשבת לאחת הכלכלות היציבות והחזקות בעולם. זהו אחד ההישגים המרכזיים של 60 שנות עצמאות. ישראל יכולה היום לומר בוודאות שהמעבר מכלכלה ריכוזית ומוגנת לכלכלה מבוזרת, המבוססת על עקרונות של שוק חופשי, היתה הצלחה כבירה על-פי כל קנה מידה. יחד עם זאת, עלינו לשלם את חובנו לאלה המצויים ברמות השכר הנמוכות". כך אמר אמש אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר.

לדבריו, "יצרנו הפרדה לא בריאה בין החברה - לבין הכלכלה שאותה צריך לתקן. אנו מחויבים בראייה רחבה ומושכלת כדי להבין שהעלאת רמת ההכנסה ורמת החיים של אלה המצויים בשכבות השכר הנמוכות תתרום לפיתוח הכלכלה והחברה בישראל".

לין הוסיף ואמר כי: "אחת המשימות החשובות לצמצום פערים אלה בטווח הארוך הינה השקעה בהון האנושי. הפערים אינם רק כלכליים אלא הינם ברמת ההון האנושי. הבעיה מחריפה בקרב אוכלוסיות הילדים והנוער המהווים את כח העבודה העתידי של כלכלת ישראל, ועל כן יש להשקיע בחינוך יזמי דווקא באוכלוסיות אלה".

לין אמר את הדברים בהתייחסו לבדיקה שערך אגף כלכלה ומסים באיגוד לשכות המסחר. מניתוח הפרמטרים המשפיעים על ההתפתחות הכלכלית משנות ה- 60' ועד היום, מסתמנת תמונה ברורה לפיה כלכלת ישראל תפסה תאוצה במהלך שנות ה- 70' ועד לקראת סוף שנות ה- 80'. אולם, עליית המדרגה נעשתה דווקא במהלך שנות ה- 90', כתוצאה מתהליך החשיפה.

עצמאותה הכלכלית של ישראל נבנתה בשלבים, וסייעה לשיפור מעמדה הפוליטי בקרב מדינות העולם. תחילה היה המשק מרוכז כולו בבניית תשתית כלכלית המורכבת מתמהיל של חקלאות, תעשיה, בניה, ומעט מסחר. עם השנים, וכתוצאה מהתפתחות ההון האנושי וחיזוק מעמדו של הצרכן, ירד חלקם של התעשייה, הבניה והחקלאות ועלה חלקם של המסחר והשירותים.

חיזוק למסקנות אלה ניתן למצוא גם בסקר שנערך במכון IMD (המוסד הבינ"ל להתפתחות ניהולית) משנת 2007. על-פיו ישראל מדורגת נכון להיום במקום ה- 21 מבין כ- 60 מדינות מובילות בעולם מבחינה כלכלית. לגבי היחס שבין סחר החוץ של שירותים לתוצר ישראל מדורגת במקום ה- 12.
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.