כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ועדת העררים של הרשות המוסמכת לפי חוק רדיפות הנאצים הכירה אמש בניצולי השואה שהיו בתנאי עוצר מרומניה ובולגריה כזכאים לפיצויים

12/05/2008

בעקבות ערר שהגיש משרד עורכי הדין ובר יעקובוביץ' פדר, אשר מלווה את ניצולי העוצר מרומניה ובולגריה במאבקם, החליטה ועדת העררים של הרשות המוסמכת לפי חוק רדיפות הנאצים להכיר בניצולי השואה כזכאים לפיצויים על פי חוק רדיפות הנאצים.

עו"ד אילן יעקובוביץ: "מדובר באלפי ניצולי שואה שסוף סוף, לאחר חגיגות השישים להקמת המדינה, יקבלו  את הכסף וההכרה המגיעים להם בעבור סבלם במהלך מלחמת העולם השניה".

לאחר 60 שנה שבהם ניצולי השואה שהיו בתנאי עוצר ברומניה ובולגריה לא זכו לפיצויים ולהכרה כניצולי שואה, החליטה אמש, ועדת העררים של הרשות המוסמכת לפי חוק רדיפות הנאצים להכיר בניצולים אלו כזכאים לפיצוי על פי חוק נכי רדיפות הנאצים.

ההחלטה נתקבלה בעקבות ערעורו של עו"ד אילן יעקבובוביץ ממשרד ובר-יעקובוביץ-פדר, בשם ניצולי העוצר שסבלו בשנות המלחמה מעוצר ומחשש לגירוש למחנות ההשמדה.

על פי חוק הפיצויים הגרמני, הגבלת חירות, מזכה בתגמול רק אם אירעה בתחומי הכיבוש הישיר של הרייך השלישי, ושלילת חירות, מזכה בתגמול גם מחוץ לתחומי הכיבוש הנאצי ובלבד שנעשתה בהשראה נאצית. במשך שנים, מנסים יהודים יוצאי רומניה ובולגריה לבקש על פי חוק זה פיצויים בעבור שנות מלחמת העולם השניה בהם שהו בתנאי עוצר ביום תחת השלטון הרומני והבולגרי,  החל מ-1941, אך נתקלים בסירוב מצד הרשות המוסמכת לפי חוק נכי רדיפות הנאצים, בטענה כי לא סבלו משלילת חופש וכי אינם עונים על סעיף זה בחוק הפיצויים הגרמני.

בערעור הסתמך עו"ד יעקובוביץ על פסק הדין של השופט חשין בתיק גרנות לפיו יש להכיר בשהייה בתנאי עוצר כמקיימת את תנאי עילת שלילת החירות, וכי שלילת חירות מתקיימת כאשר מוטלת מגבלה חמורה על חירות התנועה של הנרדף. בהתייחס לטענות הרשות כי יהודי רומניה יכלו להפר את העוצר מציין עו"ד יעקובוביץ' כי "העובדה כי במקצתם של המקרים בחרו יהודים להפר את העוצר, אין משמעה כי השהיה בתנאי העוצר אינה עולה כדי שלילת חירות, בדיוק כשם שהעובדה שהיו יהודים (בודדים) שבחרו והצליחו להימלט מתחומיו של מחנה ריכוז או מתחומיו של גטו, אין משמעה כי שהיה בגטו או במחנה אינה שהיה בתנאי מאסר." 

"מדובר בערעור שיביא להכרה באלפי ניצולי השואה מרומניה בולגריה והונגריה כזכאים לכספי הפיצויים ובהכרה  בסבל שעברו במהלך מלחמת העולם השנייה. אנו מעריכים כי גם כאן, כפי שהיה במקרה ניצולי השואה מטוניס, ינסה האוצר לעכב את מתן התשלומים, ונערכים למאבק משפטי נוסף בשם הניצולים." אומר עו"ד אילן יעקובוביץ. 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.