כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

התאחדות התעשיינים ערכה קבלת פנים חגיגית לרגל זכיית התעשייה והתאחדות התעשיינים בפרס ישראל

13/05/2008

כ-450 תעשיינים, אישים מובילים בכלכלה ובמשק הישראלי, שרים, חברי כנסת, ואנשי פקידות בכירה השתתפו בקבלת פנים חגיגית שערכה התאחדות התעשיינים שלשום בכפר המכביה לרגל זכיית התעשייה והתאחדות התעשיינים בפרס ישראל על מפעל חיים, תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה

בין המשתתפים השרים - אלי ישי, פרופ' יולי תמיר; בוז'י הרצוג; חברי הכנסת אלי אפללו, יואל חסון; יצחק גלנטי; כן השתתפו  השופט סטיב אדלר, ראשי לשכת התאום של הארגונים הכלכליים - אוריאל לין, יהודה אלחדיף, יהודה טלמון וכן - עוזיה הגליל; בינו צדיק; סטף ורטהיימר; יוסי ורדי.

אלי הורביץ, דב לאוטמן, דן פרופר, עודד טירה, שרגא ברוש - נשיאי התאחדות התעשיינים בעבר ובהווה, קבלו תעודת הוקרה מיוחדת על פועלם ותרומתם הייחודית להישגי התעשייה והתאחדות התעשיינים.

עופר עייני - יו"ר ההסתדרות קיבל אף הוא את תעודת ההוקרה והשותפות בשם עובדי התעשייה התורמים תרומה מכרעת להישגי התעשייה.

את התעודות העניקו שר התמ"ת, אלי ישי; נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש; יו"ר ועד הפועל של התאחדות התעשיינים - עמי הראל, ויו"ר דור ההמשך בהתאחדות תעשיינים, אריק גרבלסקי.

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים אמר באירוע כי לפני מספר שעות לוינו למנוחת עולמים את  בני גאון ז"ל, תעשיין, וחבר אישי של רבים מאיתנו. בני שהיה בראש ובראשונה איש של אנשים היה מנהל מהמעלה הראשונה אשר תבע את המושג "רק המעז מנצח" והפכו לאיקון בז'ארגון הניהולי.

רבים מבני דורי ראו בבני מודל לחיקוי, לאחר שהצליח להבריא את הקואופ נקרא לדגל על מנת להציל את כור תעשיות שהיתה ספינת הדגל של התעשייה הישראלית. בנחישות ובאומץ, עקב בצד אגודל, הצליח בני להבריא את הקונצרן להנפיקו בבורסה בארה"ב ולאחר מכן למכרו למשקיעים מהסקטור הפרטי.

עם פרישתו מכור בשנת 1998 הקים את "גאון אחזקות" באמצעותה שלט במספר רב של חברות תעשייתיות ומסחריות במשק הישראלי.

על אף מחלתו המשיך בני ממש עד לימיו האחרונים לעבוד ולדחוף את החברה לכניסה לתחומי עניין פעילות נוספים.

המשק הישראלי איבד את אחד מעמודי התווך שלו ואנחנו איבדנו חבר יקר, יהיה זכרו ברוך.

מהכרותי עם בני אני יודע שהוא היה גאה מאד בפרס שקיבלנו ולא מעט בזכותו, וללא ספק היה רוצה שנמשיך את האירוע כמתוכנן ולכן ברשותכם כך נעשה.

היה להם חלום לחלוצי התעשייה לפנ י120 שנה – לליאון שטיין וחבריו, להקים בפלסטינה תעשייה שתספק מתוצרת הארץ לתושבי היישוב היהודי, בחרוק שיניים ובעשר אצבעות הם נאבקו על מנת להגשים את חלומם.

היה להם חזון שיום יגיע ותוצרתם תימכר גם בחו"ל. הם היו נחושים בדעתם, וחדורי אמונה, שחלומם וחזונם יתממשו.

בחזונם זה הם הדביקו את דורות ההמשך של התעשיינים בכל ענפי התעשייה שהשכילו להקים תעשייה חזקה ומפותחת, שהעניקה את החוסן הכלכלי, החברתי, והביטחוני למדינת ישראל במשך כל שנות קיומה.

כשעמדתי ביום חמישי האחרון על בימת בנייני האומה בירושלים בטקס קבלת פרס ישראל, די נרגש – אם לומר את האמת חשבתי עליהם ועליכם חברי התעשיינים, על כברת הדרך שעשתה התעשייה הישראלית, שעשינו אנחנו מאז ועד היום, על גודל הרגע בו אנחנו כולנו מקבלים את הפרס החשוב הזה, פרס המוענק לנו בשנת ה-60 למדינה, פרס המוענק לכל אחד מאתנו על תרומתו הייחודית להקמת תעשייה-  "לתפארת מדינת ישראל".

אני גאה להיות תעשיין, בן למשפחת תעשיינים - ואני גאה מאד להיות נשיא התאחדות התעשיינים בשעה חשובה זו.

הפרס שהוענק לנו הוא בבחינת הצדעה של החברה הישראלית כולה לתעשייה, לתעשיינים ולעובדי התעשייה, הוא סוגר מעגל היסטורי, מהימים שהתייחסו אל התעשייה כבת חורגת, ימים של מחלוקת על חשיבותה ותרומתה לבנין הארץ ועד היום שבו אין עוד ספק לאיש כי התעשייה מהווה את הכח המניע העיקרי לביסוס כלכלתה העצמאית של מדינת ישראל, תעשייה מודרנית ומפותחת שמוצריה נמכרים בגאווה בכל קצוות תבל ומשפיעה על התפתחותו הטכנולוגית של העולם כולו.

הפרס הוענק לחלוצי התעשייה שתרמו תרומה מכרעת לעמידתו בגבורה של היישוב בימי מלחמת העצמאות, לתעשיינים ניצולי השואה שהגיעו לארץ בחוסר כל והקימו בשתי ידיהם מפעלים לתפארת, לדורות ההמשך של התעשיינים שראו בחזון הוריהם שליחות ולתעשייני ההיי-טק שעבורם גם השמים אינם הגבול.

הפרס הוענק להתאחדות התעשיינים, לנשיאיה ולמאות התעשיינים הפעילים בה לאורך השנים, שבחזונם ידעו לסמן את הדרך לדורות הבאים, למנכ"לים ולעובדים המסורים ששרתו אותה לאורך השנים.

הוא הוענק למאות אלפי עובדי התעשייה אנשי עבודה ומעש, שבלעדיהם לא יכלה התעשייה להגיע להישגיה האדירים-עובדים שאיתם ועם בני משפחותיהם אנחנו חולקים לא רק את שעות עבודתינו הארוכות במפעלים, אלא גם את ימי השמחה והעצב.  אני מקווה, כי כל עובד תעשייה בישראל יראה עצמו כאילו הוא קיבל אישית את פרס ישראל.

הרשו לי להזמין אל הבימה את מי שמיצג את העובדים, את מי שאני רואה בו שותף לדרך, את ידידי – יו"ר ההסתדרות מר עופר עיני, על מנת לקבל בשם עובדי התעשייה את תעודת ההוקרה והשותפות שאנחנו חפצים להעניק להם.

חברי היקרים, הלכנו יחד כברת דרך ארוכה, אך זו רק אמצע הדרך, נכונו לנו עוד משימות רבות וחשובות-כלכליות, חינוכיות וחברתיות – בדרך להגשמת החזון שלנו שיתרום לצמיחת המשק, לצמצום הפערים בחברה ולביצור חוסנה הכלכלי, החברתי והביטחוני של המדינה.

שאיפתינו היא להמשיך ולהקים כאן מפעלים, להרחיב ולהגדיל את הקיימים, לגדל כאן את דור העתיד, לקלוט עליה, להחזיר לכאן את הישראלים היושבים בחו"ל, להמשיך ולבסס כאן מדינה ערכית לתפארת, מדינה שכל אחד מתושביה יוכל לומר, "אני גאה להיות ישראלי".

ברצוני להודות לשרת החינוך – הפרופ'יולי תמיר, לפרופ'דב גולדברגר – יועץ שרת החינוך לפרס ישראל ולחבר השופטים, על כי מצאו אותנו ראוים לפרס החשוב הזה.

תעשייניות ותעשיינים יקרים, ישר כח לכולכם על פועלכם ותרומתכם, ותודה על כל מה שאתם עושים למען התעשייה והעם בישראל.

יו"ר ההסתדרות - עופר עייני אמר, כי בפעם הראשונה יש הזדמנות לעשות את אותה משפחה שקיימת במפעלים גם בלבל שלנו, לעשות מדינה טובה יותר. יש לנו מדינה אחת שכולנו היינו רוצים שתהיה הכי טובה.

שרת החינוך - הפרופ' יולי תמיר אמרה באירוע- נפל בחלקי הכבוד לקבל את ההחלטה שהפעם פרס ישראל למפעל חיים ינתן לארגונים ששינו את פניה של מדינת ישראל. הבחירה בהתאחדות התעשיינים היתה בחירה מיוחדת במינה ונתנה ביטוי לתהליך המתרחש מראשיתה של המדינה, תהליך של אנשים טובים, מאמינים, ערכיים שבאו לפתח את המדינה שהם כל כך אוהבים.
מצאתי בתעשיינים שותפים נפלאים להרבה פרוייקטים שמשרד החינוך עושה.

אלי ישי - סגן רוה"מ ושר התמ"ת אמר בטקס, כי השילוב של עייני ושרגא מחייב את הצמידות שבשנה הבאה יקבל עייני את הפרס. עוד אמר כי היום הוא יום חג לתעשייה בישראל, כל תעשיין הוא מנהיג בפני עצמו עם הרבה תעוזה ויכולת יוצאת דופן.
אזרחי מדינת ישראל מצדיעים לכם היום. זהו חג לכל ישראל ואתם ראויים לכל מילה שנכתבה בנימוקי קבלת הפרס.

אלי הורביץ - יו"ר טבע ונשיא התאחדות התעשיינים בעבר אמר באירוע, כי הדבר הגדול ביותר שהתאחדות התעשיינים עושה זה שהיא ידעה להשתנות מהתאחדות בעלי המלאכה, להתאחדות התעשיינים והיום היא התאחדות התעשיות. ההתאחדות באמת אחרת, מבטאת אינטרס אחר ואומרת אותו באופן אחר. היא זו המבטאת ראשונה את העובדה שאנו מייצגים סקטור כלכלי שרוצה לדאוג לחברה. נשאר לנו תפקיד של סיוע לממשלה, לשנות עמדות, לחבר דברים ולתכנן. רק אנחנו יכולים להוביל מהלכים כאלו. אנחנו ורק אנחנו יכולים לתרום לשינוי תרבות פוליטית. אין כלכלה בלי חברה ואין חברה בלי כלכלה.
אחת החובות שלנו היא להלחם שתיווצר אמנה משולשת בין הממשלה, ההסתדרות והמעסיקים.
 
בתמונה: נשיאי התאחדות התעשיינים בעבר ובהווה עם תעודות ההוקרה.
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.