כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

אוריאל לין קורא לנגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, להציב את המאבק באינפלציה בראש סדר העדיפויות

19/05/2008

מדד המחירים לצרכן בחודש אפריל זינק ב-1.5%, מעל לכל הציפיות המוקדמות. מדובר במדד אפריל הגבוה ביותר מאז אפריל 2002. קצב האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים הגיע ל-4.7%, הרבה מעל לתיקרת יעד האינפלציה הרישמי של 3%. ההערכות המוקדמות היו כי המדד יעלה בכ-0.9%.

במרבית סעיפי המדד באפריל נרשמו עליות מחירים ובעיקר בסעיפי ההלבשה וההנעלה - 7%; מזון ירקות ופירות 2.3%; תחבורה ותקשורת 2%; חינוך 1.5% ותרבות ובידור 1.5%.

המוצרים והשרותים שהתייקרו באופן חריג היו העגבניות - ביותר מ-94%! העגבניות לבדן תרמו לעליית המדד 0.2% מסך העלייה. שאר הפירות הטרייים יתייקרו ב-11%. נסיעות לחו"ל הבראה ונופש התייקרו 10.6%. סעיף זה תרם לעליית המדד כ-0.4%, שהם כמעט שליש מן העלייה.

לחם דגנים ומוצרי בצק עלו ב-2.6%. בשר עופות ודגים עלו ב-1.9%. באפריל התייקר האורז ב-16.5%. ייתרת ההתייקרות במחיר האורז תיכנס למדד חודש מאי. מחיר העוף הטרי עלה ב-6.2% באפריל וב-18.5% מתחילת השנה. הקמח התייקר ב-3.5% ומתחילת השנה ב-19% ובתוך שנה ב-70%. הלחם האחיד התייקר מתחילת השנה ב-5.5% ותוך שנה ב-26%.

מאז דצמבר התייקרו המחירים לשני העשירונים התחתונים ב-1.9%, לעומת התייקרות של 1.5% לשני העשרונים העליונים. מאפריל 2007 חלה התייקרות בשיעור של 5.6% לעשירונים התחתונים לעומת התייקרות של 4.2% לעשירונים העליונים.

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, קורא לנגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, להציב את המאבק באינפלציה בראש סדר העדיפויות. "אין להתייחס למדד הגבוה של חודש אפריל כתופעה חולפת, אלא כשינוי מבני המעיד על תופעה מתמשכת של העלאות מחירים בארץ ובעולם".

לדברי לין, בנק ישראל והאוצר נדרשים לבחון מחדש את מדיניות בנק ישראל בכל הקשור לשמירה על יעד האינפלציה. "עלינו לשדר למגזר העסקי, למשק ולמשקיעים הזרים בחו"ל מסרים של יציבות ושליטה. ייצוב הכלכלה הוא תנאי הכרחי להמשך הצמיחה ואסור לוותר על השגת היעד החשוב ביותר של יציבות כלכלית."

לין הדגיש כי אכן אין להתעלם מההשלכות של העלאה מחודשת של שיעור הריבית על פעילות המשק. אולם, קיימים מצבים בהם צריך להכריע מהו המהלך הגרוע פחות מבין שני מהלכים.

"מדיניות העלאת הריבית חייבת להיעשות בצורה זהירה ושקולה, תוך הבאה בחשבון של ההשפעה השלילית שעלולה להיות על הצמיחה במשק, על הגידול בהוצאות המגזר העסקי ועל הגדלת הוצאות הצריכה של משקי הבית."  

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.