כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ועדת הכספים: "התייקרות מחירי המזון מביאה להגדלה של הפערים החברתיים בישראל"

20/05/2008

ועדת הכספים של הכנסת, בראשותו של ח"כ סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו), פתחה אמש את דיוני מושב הקיץ בדיון מיוחד על ההשלכות של התייקרות מחירי המזון על האזרחים בישראל.

בדיון השתתפו שר התמ"ת, אלי ישי ושר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג.

ממסמך רקע שהוכן  על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת לקראת הדיון עולה כי מחיר הקמח הלבן הרגיל עלה מאז אפריל 2007 ב – 70 אחוז, האורז היבש ב – 38 אחוז, השמן ב – 28 אחוז, כיכר לחם ב – 26 אחוז, האטריות והספגטי ב – 19 אחוז, הגבינות הרכות ב – 18.5 אחוז, העוף הטרי ב – 13 אחוז, החלב העמיד ב – 12 אחוז והבשר בקר טרי ב – 10 אחוז.

עוד עולה כי ההוצאה של החמישון התחתון על מזון שווה ל – 19 אחוז מסך כל ההוצאה החודשית למשק בית, לעומת 14 אחוז למשפחה ממוצעת ו – 11.5 אחוז לחמישון העליון,

בסיכום המסמך נכתב כי: "המשמעות של נתונים אלה הינה כי התייקרות מוצרי המזון משפיעה יותר על משקי בית מהחמישון התחתון ומביאה להגדלת הפערים החברתיים בישראל".

השר הרצוג: "נושא התייקרות המחירים הוא נושא חשוב שמעסיק כל בית בישראל. אנחנו חלק מהכפר הגלובלי ועליית המחירים נובעת לא רק בעקבות שינויים בשוק הישראלי אלא לאור תהליכים עולמיים שאנחנו מושפעים מהם. כיום הקצבאות מוצמדות למדד המחירים וכאשר הוא עולה גם הן עולות אבל רק אחת לשנה. אנחנו שוקלים לשנות את המצב כך שהקיצבאות יעודכנו לפחות פעמיים בשנה וביום רביעי הקרוב יש לנו דיון בנושא זה אצל שר האוצר, בהשתתפות שר התמ"ת. יש לנו גם מחשבות על הצמדת הקיצבאות לשכר הממוצע במשק. אנחנו לא רק שלא אדישים למצב אלא עוקבים בדריכות על ההתייקרויות , המשפיעות על כל בית בישראל".

השר ישי: "אם המחירים עולים בעשרות אחוזים, אין מנוס מהעלאה של הקיצבאות, אפילו בהדרגה, ולהחזיר אותם לרמות שהם היו לפני הקיצוצים. המטרה היא לסייע באופן מידי למשפחות נזקקות ולמנוע תת תזונה אצל אזרחים בשכבות חלשות. אני אישית כבר הודעתי כי אם לא יעלו את הקיצבאות אני לא אוכל להישאר בממשלה".

יו"ר הוועדה, ח"כ סטס מיסז'ניקוב: "עליית מחירי המזון היא נושא חברתי-כלכלי חשוב ביותר, שיש לו השפעה ישירה על כל אזרח במדינה, במיוחד לאלה הנמצאים בשכבות החלשות ולמשפחות מרובות ילדים ולכן פתחנו את דיוני המושב בעניין זה, במטרה לשמוע מה שני השרים עושים כדי לשפר את המצב".

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.