כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

המטה ללוחמה בטרור לתנועת הצלחה: סוכנויות הנסיעות יחויבו להחזיר עלויות ללקוחות שביטלו הזמנות בשל אזהרות מסע

21/05/2008

ראש המטה ללוחמה בטרור תת-אלוף במיל' ניצן נוריאל הודיע, כי נבחנת האפשרות להחיל על סוכנויות הנסיעות חובה להשבת סכום העסקה ללקוח אשר ביטל את הזמנתו בשל אזהרת מסע שהתפרסמה בנוגע למדינת היעד.

ההודעה נמסרה לעורך הדין אלעד מן, היועץ המשפטי של "הצלחה – התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת" שפנה בעניין לראש המטה.

בפניה שהעביר בשם התנועה, ביקש מן לעגן בחוק את מעמדן של אזהרות המסע כך שתתאפשר החזרת עלויות ללקוחות שביטלו עסקאות .

העתקי הפניה שוגרו גם ליועץ המשפטי לממשלה ולמשרד התיירות.

נוריאל הוסיף, כי במסגרת זו נבחנת גם האפשרות להרחיב את חובת הגילוי המוטלת על סוכנויות הנסיעות כלפי לקוחותיהן לגבי קיומן של אזהרות מסע.

עם זאת הודיע נוריאל לעורך הדין מן, כי האפשרות לעגן בחוק אכיפת אזהרות מסע נבחנה בעבודת מטה בין משרדית והוחלט שאין לה מקום, בין היתר בשל העובדה כי הדבר טומן בחובו קושי חוקתי וכן אינו עולה בקנה אחד עם הסטנדרטים הבינלאומיים.

עו"ד אלעד מן העביר לפני מספר שבועות פניה מטעם התנועה למטה ללוחמה בטרור, ובה הסביר, כי מעת לעת מפרסם המטה אזהרות מסע המהוות את המלצת המטה למלחמה בטרור לישראלים המתעתדים לבקר ו/או לשהות מחוץ לארץ, באילו ארצות או אתרים ראוי להימנע מביקור בשל איומי טרור.

בפניה נאמר, כי היות ואופיין ותוקפן של אזהרות מסע אלו אינו מחייב ואין לו כל נפקות חוקית, נוצרת למעשה תקלה צרכנית משמעותית, בכל פעם שמתפרסמת או מוחרפת דרגתה של אזהרת מסע, בכל הנוגע לארצות ו/או אתרים בגינם כבר בוצעו עסקאות תיירות שונות.

"לעיתים נתקלים נופשים ותיירים אשר קנו באמצעות סוכן נסיעות או ספק שירותי תיירות בקשיים משמעותיים בביטול העסקה. זאת על אף רצונם להסתמך על אזהרות המסע ולפעול בהתאם להנחיות הגורם הרשמי. ביטולים אלו כרוכים לא פעם בתשלום קנסות גבוהים ואפילו מגיעים כדי מלוא עלות העסקה."

לדבריו, עניין זה מתעורר ביתר שאת ומתחדד במיוחד בתקופות החגים, זמן עמוס בעסקאות תיירות ובאזהרות מסע בעת ובעונה אחת.

בפנייה הסביר עו"ד אלעד מן כי בפרסומים רשמיים של המטה מודגש כי אזהרות המסע של המטה ללוחמה בטרור אינן בבחינת איסור והעדרן אינו בבחינת היתר וכי ההכרעה אם לבקר או לשהות במדינה, או באתרים כלשהם בחו"ל, נתונה לשיקול דעתו של כל אדם והיא על אחריותו הבלעדית. זאת, תוך שהוא שוקל את משמעויות אזהרת המסע, את הסיכונים האחרים מלבד סיכוני טרור, ומודע להוראות הדין הישראלי. "מתעוררת השאלה מה על נופש ישראלי לעשות במקרה בו בטחונו והקפדה על הנחיות הרשות המוסמכת חשובים לו ובו בעת אינו רוצה להיקלע לחסרון כיס שאינו באשמתו".

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.