כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ועדת הכלכלה תובעת מהאוצר לבטל את המכס המוטל על ייבוא הברזל

21/05/2008

לאור העלייה החדה במדד מחירי הברזל והמתכת בשיעור של מעל 50% קיימה אמש (ג') ועדת הכלכלה דיון בנושא השלכות התייקרות מחירי הברזל על המשק

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ גלעד ארדן:" הממשלה לא יכולה להמשיך ולהתעלם מגל ההתייקרויות השוטף את המשק, בין אם מדובר במחירי הברזל המשליך על מחירי התשתיות והבנייה ובין אם מדובר על דלק, אורז, עגבניות וכדומה המשליכים ישירות על ניהול משק הבית ומקשה בעיקר על משפחות מעוטות יכולת. יש לקחת בחשבון כי עלויות אלו עלולות לפגוע באיכות הבנייה ותפגע משמעותית בתשתיות המדינה."

ח"כ חנא סוויד :" 30% מהבנייה בארץ היא פרטית, לא רק קבלנים יפגעו ישירות. מדד תשומות הבנייה מצריך כיול מחדש . לא ייתכן שמחירי ברזל מהווים אחוז משמעותי מהבנייה ואין לכך שיכלול במדד."

ניסים בובליל,נשיא התאחדות הקבלנים:"תשומות הבנייה עלו בצורה דרסטית,לא רק עלות הברזל.המדינה מבקשת מאיתנו לבצע פרוייקטים לאומיים שאורכים שנים. לוקחים את ענף הבניה והופכים אותו מתחום מקצועי להימור. מדדי הבנייה לא משקפים נכונה את תשומות הבנייה. אנו יום לפני משבר בענף ולכן אנו קוראים לכנסת להיכנס לעובי הקורה ולעזור לנו לעבור את המשבר.

נציג החשב הכללי:"ישנה עלייה גואה בכל המחירים, זו עלייה עולמית ובדקנו כיצד מתמודדים עם זה בעולם ומצאנו שהצמדה למחיר ברזל או נפט לא קיימת בעולם. אין לממשלה יכולת להתמודד יותר טוב מהסקטור הפרטי.אין לנו  יכולת לנהל את סיכון עלויות הברזל, לחברה פרטית אשר פונה למכרז יש יכולת כזו, היא יכולה לגלם את עלויות הברזל במכרז נכון להיום בהצעתה."

בועז סופר :"הברזל הוא לא המוצר היחיד שהתייקר והנטייה הטבעית היא לראות כיצד ניתן להתערב ולהוזיל. מדובר במוצרים שאין לנו שום יכולת להשפיע כמו דלק ואורז וכדומה.הדבר מצריך בדיקה ענפית-האם יש תחרותיות, האם יש כשלי שוק. הרווחיות או ההפסד של הגוף היא לא הטריגר להורדה או העלאה של כמס. אנו סבורים שיש איזון בין הסכמי הסחר, התעשייה המקומית והמכס הנוכחי במבט על התפלגות מקורות הייבוא הוא סביר. שיעור המכס הוא 10% אך מרבית המדינות שאנו עובדים אתן יש עמן הסכמי סחר ואין מכס."

סיכום הדיון :

1. הועדה תובעת ממשרד האוצר לפעול מיידית לביטול המכס (בשיעור של 10% )המוטל על ייבוא הברזל.

2. הועדה קוראת לשר האוצר ולחשב הכללי לעשות ככל הניתן בכדי להוציא חוזה אחיד של התקשרויות המדינה עם קבלנים.

3.כמו כן, הועדה קוראת לחשב הכללי ולשר האוצר לשנות את התקשרויות המדינה כך שיוצמדו לתתי מדדים אשר ישקפו התייקרויות בתשומות הבנייה ולהפסיק את ההצמדה למדד תשומות הבנייה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.