כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

פרויקט חדש: הפעלת טוענים מתנדבים בנושאי צרכנות בבתי משפט לתביעות קטנות

22/05/2008

פרויקט חדש של המועצה הישראלית לצרכנות והמועצה הלאומית להתנדבות לקידום זכויות הצרכנים: הפעלת טוענים מתנדבים בנושאי צרכנות בבתי משפט לתביעות קטנות

במסגרת הפרוייקט יפעלו  צוותי מתנדבים שהוכשרו לסיוע לצרכנים המבקשים לעמוד על זכויותיהם בבית המשפט לתביעות קטנות.

צרכנים רבים המבקשים לעמוד על זכויותיהם בבתי המשפט, מתקשים  לעשות זאת. צרכנים רבים הנפגעים על ידי בית עסק אינם מממשים את זכותם בבתי המשפט בשל קשיי שפה, חוסר ידע וניסיון, או חוסר איזון בין הצרכן הבודד לבין העוסק בעל האמצעים, וגובה הסכומים שאינם מצדיקים שכירת עורכי דין מצד אחד, והרתיעה מהתמודדות עם עורכי הדין של בית העסק מצד שני.

בית המשפט לתביעות קטנות נועד להקל על האזרח ולאפשר בירור,בדרך פשוטה וקצרה של תביעות כספיות שהגיש יחיד(לא חברה ולא תאגיד), לגבי סכומים נמוכים יחסית, וכן של סכסוכים על רקע של צרכנות ומתן שירותים כשנושא הסכסוך הוא בשווי שאינו עולה על  17,800ש"ח (סכום זה משתנה מעת לעת ע"פ שינוי המדד). בבית משפט זה יכול הצרכן להתמודד עם בעלי העסקים ולא עם עורכי הדין שלהם. מניסיונה של המועצה לצרכנות הצרכנים  עדיין נרתעים ממימוש זכות התביעה שלהם  בבית משפט לתביעות קטנות, וזקוקים לסיוע והנחיה גם בכך. 

המועצה הלאומית להתנדבות מפעילה מאז 1993 את פרויקט הטוענים בבית המשפט לתביעות קטנות. מדובר במתנדבים העוברים הכשרה כדי לסייע ולייצג אזרחים בבית משפט לתביעות קטנות. משנת 2001 פועל בבית המשפט בתל אביב "מרכז סיוע – תביעות קטנות" המאויש ב-35 מתנדבים הפועלים כטוענים בבית המשפט לתביעות קטנות וכמגשרים המטפלים בכל ההיבטים הקשורים לתביעות קטנות, החל בניסוח כתבי התביעה, ייצוגם במעמד הדיון וכלה בליווי הפונה בהוצאה לפועל בשלב מימוש פסק הדין.

לאחרונה החליטו המועצה הישראלית לצרכנות והמועצה הלאומית להתנדבות לשיתוף פעולה בהכשרה ובהפעלה של טוענים מיוחדים שיפעלו בהנחיית המועצה לצרכנות וייצוג צרכנים נגד עסקים בבתי משפט לתביעות קטנות. 

במסגרת הפרוייקט יוכשרו קבוצות של מתנדבים כ"טוענים" בבית המשפט לתביעות קטנות,  לצורך סיוע לצרכנים שיפנו בתלונה למועצה לצרכנות, והתלונה תבשיל לכלל הגשת  תביעה בביהמ"ש.

יצויין, כי בטרם הגשת התביעות המתנדבים יסייעו לצרכן בניסיון להביא למיצוי הסיכוי להגיע ליישוב הסכסוך מול העסקים ונותני השירותים, ולפתרון הבעיה מחוץ לכותלי בית המשפט. בשלב הראשון תעניק המועצה הישראלית לצרכנות סיוע והנחיה מקצועיים לטוענים שיפעלו  בבית באזור תל אביב, ובהדרגה תתרחב השותפות לכל רחבי הארץ.

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג אומר כי המצב הקיים שבו צרכנים רבים מוותרים על מימוש זכויותיהם אפילו בבית משפט לתביעות קטנות בשל מחסום פסיכולוגי, וחוסר ידע וניסיון המעניק חסינות לא הוגנת לבעלי עסקים שפגעו בזכויותיהם של הצרכנים. באין דיין אין דין אך גם באין תובע אין דין, אומר מנכ"ל המועצה לצרכנות. 

הפרויקט החדש בא לשנות מצב זה והוא יביא להעצמת כוחו של ציבור הצרכנים, ולהרתעת המעוולים.  

בכוונת המועצה הישראלית לצרכנות והמועצה הלאומית להתנדבות להרחיב את הפרוייקט בהדרגה לבתי משפט לתביעות קטנות נוספים בישראל.

לדברי יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות, עו"ד יורם סגי זקס: "נפגעים רבים מעוולות צרכניות חוששים להגיע לבית המשפט, אלה אשר עוברים את המכשול הראשון ומופיעים לאולם בית המשפט נאלצים, פעמים רבות, להתמודד מול נציגים מקצועיים המופיעים מטעם הגופים אותם תבעו. בזכות הסיוע של המתנדבים נפתח בית המשפט לתביעות קטנות בפני קהלים נוספים ומאפשר לתובעים להינות מייצוג וייעוץ מקצועי של מתנדבים מסורים ומקצועיים שהוכשרו במיוחד לכך".

לדברי אסתי זך, מנהלת מרכז הסיוע בבית המשפט בתל אביב: "הרחבת הסיוע לצרכנים, בשיתוף פעולה עם המועצה לצרכנות ישפרו את יכולתו של ציבור הצרכנים לשמור על זכויותיו ולפעול כנגד עוולות צרכניות".

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.