כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

סטנלי פישר: "יש לאחד את הפיקוח על הבנקים עם הפיקוח על הביטוח בתוך בנק ישראל"

22/05/2008

כך אמר נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, בוועידת שוק ההון השנתית של TheMarker ומשרד רו"ח דלויט ברייטמן אלמגור אשר נערכה אמש במלון דיוויד אינטרקונטיננטל שבתל אביב.
 
פישר אמר: "ועידת שוק ההון נערכת השנה באחת התקופות המרתקות ביותר מבחינת מצב השווקים הפיננסיים העולמיים - והכוונה למשבר הפיננסי בעולם. אומנם המשבר עדיין בעיצומו, אך הוא כבר מציף שאלות חשובות בפני הרשויות - ובעיקר בפני רשויות הפיקוח".

פישר הוסיף ואמר: "אני רוצה לנצל את הבמה הזאת ולהתייחס לרשויות הפיקוח הפיננסי. בהקשר הזה, חשוב להבחין בין שני היבטים עיקריים של פיקוח פיננסי:

א) היבט אחד הוא גישת הפיקוח הסקטוריאלי מול הפיקוח הפונקציונאלי. הגישה המסורתית היא גישת הפיקוח הסקטוריאלי. כלומר, הגישה שלפיה, קיימות רשויות פיקוח נפרדות - על הבנקים, על הביטוח, על קופות הגמל והפנסיה, ורשות לני"ע. זוהי גם הגישה הנוכחית בישראל שבה יש מצד אחד פיקוח על הבנקים, ומצד אחר פיקוח על הביטוח, קופות הגמל והפנסיה.

החיסרון העיקרי בגישה הזו הוא בקיומו של פיקוח נפרד, ולעיתים שונה, על מוסדות פיננסיים שונים שבעצם עוסקים בפעילויות דומות - למשל, מתן אשראי.

דוגמה ברורה לזה בישראל היא העובדה שגם הבנקים - שמפוקחים ע"י המפקח על הבנקים - וגם חברות ביטוח - שמפוקחות ע"י המפקח על שוק ההון, הביטוח והחיסכון - נותנים אשראי לחברות עסקיות. על כן, רצוי היה שרמת הפיקוח על ניהול הסיכונים של מוסדות אלה תהיה אחידה.  

יש דרך פשוטה לפתור בעיה זו והיא לאחד, באופן מלא או חלקי, את רשויות הפיקוח השונות. הדוגמה הידועה ביותר לאיחוד כזה היא הרשות לשירותים פיננסיים או ה-FSA, ה-(Financial Services Authority), שהיא הגוף היחיד בבריטניה שמפקח על המערכת הפיננסית כולה.   

אבל יש בעולם גם מודלים אחרים - למשל, איחוד חלקי של הפיקוח הפיננסי. במקרה של ישראל, הפתרון לבעיה של חוסר אחידות בפיקוח על המוסדות הפיננסיים העוסקים בפעילויות דומות הוא איחוד של הפיקוח על הבנקים עם הפיקוח על הביטוח, קופות הגמל והפנסיה, כאשר הרשות לני"ע תישאר רשות נפרדת.  

זהו פתרון קל יחסית ליישום ומחייב פחות משאבים ושינויים, לעומת איחוד מלא. זו הסיבה שמודל כזה מתאים יותר למשק קטן יחסית, כמו ישראל.  

ב) ההיבט החשוב הנוסף הוא המיקום של רשות הפיקוח הפיננסי. כדי להשיב על השאלה הזו יש לתת את הדעת לקשר שבין הרשות או רשויות הפיקוח לבנק המרכזי. 

ראשית, חשוב שכל רשות פיקוח פיננסי תפעל כגוף עצמאי משיקולים פוליטיים. שנית, כלקח חשוב מהמשבר הפיננסי הנוכחי, חיוני שהבנק המרכזי יהיה מעורב בצורה הדוקה בפיקוח על המוסדות הפיננסיים. זאת, לאור המצב הקיים בכמעט כל מדינה, שבו על הבנק המרכזי מוטלת, האחריות על היציבות הפיננסית של המשק ובידיו התפקיד הייחודי רק לו - להזרים נזילות לשווקים הפיננסיים, לפי הצורך, ולפעול כ"מלווה של המוצא האחרון", בעת משבר פיננסי".   

עוד אמר הנגיד: "בהתאם לכך, חיוני שתהיה לבנק המרכזי היכולת לקבל החלטות מהירות, בעת משבר, וגם לפניו וזאת, על בסיס מידע רחב, פרטני ובזמן אמת. הדבר קריטי במיוחד, לאור הסיכונים שאליהם נחשפים המוסדות הפיננסיים, על רקע התפתחותם של מכשירים פיננסיים חדשים, מתוחכמים ולא תמיד מוכרים. את ההשלכות של סיכונים אלה אנחנו רואים במשבר הנוכחי.  
הצורך בקשר הדוק בין הבנק המרכזי והפיקוח על הבנקים מודגש בדו"ח החשוב שפורסם באפריל השנה ע"י "פורום היציבות הפיננסית", ה-FSF -Financial Stability Forum תחת הכותרת: "Enhancing Market and Institutional Resilience"  
המסקנה לגבי הצורך שהבנק המרכזי יהיה מעורב בפיקוח על הבנקים ועל המוסדות הפיננסיים האחרים שדומים להם מבחינת השלכותיהם על היציבות הפיננסית הולכת ומתחזקת כתוצאה של המשבר הנוכחי.

כך למשל הציע, משרד האוצר האמריקאי שהפד יקבל יותר אחריות ליציבות הפיננסית, כולל הסמכות לפקח על המוסדות הפיננסיים החשובים.   

גם בבריטניה יש מחשבות חדשות לגבי ההפרדה החדה הקיימת היום בין ה-FSA והבנק המרכזי שם וזאת, לאור האירוע של הבנק Northern Rock".  

"לסיכום עניין זה, נוכל לומר כי בעקבות המשבר הפיננסי, המסקנה שאליה מגיעים כמעט כל הגופים שכבר ניתחו אותו היא שיש להרחיב ולחזק בצורה משמעותית את המעורבות של הבנקים המרכזיים בפיקוח על המוסדות הפיננסיים.   
במקרה הישראלי, המסקנה היא כי הפיקוח על המוסדות הפיננסיים - הבנקים, הביטוח, קופות הגמל והפנסיה - יהיה מאוחד בתוך בנק ישראל.

דוגמה בולטת לפיקוח פיננסי לפי הגישה הפונקציונאלית, היא המודל ההולנדי, הקרוי המודל הדו-ראשי (the twin peaks model). במודל הזה ישנה הפרדה בין שתי פונקציות של הפיקוח הפיננסי:

(א) הפיקוח על ניהול הסיכונים של המוסדות הפיננסיים (prudential supervision)

(ב) הפיקוח על ההתנהגות העסקית של המוסדות הפיננסיים (supervision of conduct of business). הכוונה היא לנושאים כמו שקיפות וגילוי נאות של המוסדות, יחסים הוגנים בינם לבין הלקוחות, הגנת הצרכן, וכדומה.

כך בהולנד, נמצא הפיקוח על ניהול הסיכונים של המוסדות הפיננסיים בבנק המרכזי, והפיקוח על ההתנהגות העסקית שלהם במוסד נפרד. דוגמה נוספת היא המודל האירי שבו נמצא הפיקוח על ניהול הסיכונים של המוסדות פיננסיים ועל ההתנהגות העסקית שלהם, בתוך הבנק המרכזי. לעומתם, באוסטרליה נמצא הפיקוח על ניהול הסיכונים של המוסדות פיננסיים ועל ההתנהגות העסקית שלהם, מחוץ לבנק המרכזי.

מכאן, כי עם איחוד הפיקוח על המוסדות הפיננסיים בתוך בנק ישראל, רצוי יהיה לעבור לגישה של פיקוח פונקציונאלי. כלומר, להפריד בין שתי הפונקציות - הפיקוח על ניהול הסיכונים של המוסדות הפיננסיים, והפיקוח על ההתנהגות העסקית שלהם. 
בשלב מאוחר יותר, לאחר מספר שנים שבהן נסיק את המסקנות, נבחן את השאלה הבאה: האם להוציא את הפיקוח על ההתנהגות העסקית של המוסדות הפיננסיים אל מחוץ לבנק ישראל, לתוך רשות חדשה שתקום לצורך זה? 

לסיכום, נושא הפיקוח הפיננסי הוא אחד החשובים ביותר לתפקודם והתפתחותם של השווקים הפיננסיים, ושל המשק.

בישראל קיבל נושא זה משנה חשיבות כבר לאחר יישום המלצות ועדת בכר. כעת, חשיבותו עולה, על רקע הלקחים מהמשבר הפיננסי העולמי.

לאחר שבחנו את השאלה בקפידה, תוך התבססות על המסקנות והלקחים המתגבשים במוסדות פיננסיים חשובים בעולם, אנו ממליצים לאחד את הפיקוח על הבנקים עם הפיקוח על הביטוח, קופות הגמל והפנסיה בתוך בנק ישראל. מומלץ כי בשלב הזה נעבור לגישה של פיקוח פונקציונאלי - כלומר, הבחנה בין פיקוח על ניהול הסיכונים של המוסדות הפיננסיים לבין ההתנהגות העסקית שלהם. בשלב השני, לאחר מספר שנים, נבחן את השאלה האם להוציא את הפיקוח על ההתנהגות העסקית מבנק ישראל לתוך לרשות נפרדת". 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.