כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

לקראת הבחירות המקומיות בנובמבר 2008: המאבק בשינויי כתובת פיקטיביים

22/05/2008

אושרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק הנלחמת בתופעת שינויי כתובת פיקטיביים לצרכי השפעה על בחירות

וועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה אמש לקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק הרשויות המקומיות (פנקס בוחרים).

התיקון מחמיר עם תופעה של שינויי כתובת פיקטיביים אשר נועדו להשפיע על בחירות מקומיות. תושב אשר שינה את מענו לא יוכל להצביע בבחירות המקומיות בעיר אליה עבר אם במהלך השנה וחצי שקדמו לבחירות הוא התגורר ביישוב שבו התקיימו בחירות.  בכך מורחב החוק הקיים המתייחס לתקופה של שנה אחת. כמו כן, החוק יוחל גם על בחירות במועצות אזוריות. ח"כ יעקב מרגי, יוזם הצעת החוק: "ישנה תופעה של העברת כתובת פיקטיבית במטרה להשפיע על בחירות. זו פרצה בחוק המאפשרת ניצול לרעה של הזכות לבחור ולהיבחר".

במידה והתיקון לחוק יוחל מיידית, תושבי בית"ר עילית, בית אל, קדומים וקריית יערים אשר יעבירו כתובתם לרשות מקומית אחרת לא יוכלו להצביע בבחירות של נובמבר 2008.  זאת מאחר וביישובים הללו התקיימו בחירות בטווח של פחות משנה וחצי מהבחירות המקומיות ברחבי הארץ.

במהלך שנת 2007: מעל לחצי מיליון איש שינו כתובתם, מתוכם 24,144 שינו פעמיים באותה השנה, 7,187 מהם חזרו לכתובת המקורית. כך על פי נתוני משרד הפנים שנמסרו לוועדה

בעקבות לחץ וועדת הפנים, מה-1 לאפריל 2008 הוחמרו נהלי בדיקה של לשכות מנהל האוכלוסין בבקשות לשינוי מען על מנת להתמודד עם תופעת שינויי מען פיקטיביים כדי להשפיע על תוצאות הבחירות. כך עולה מנתוני משרד הפנים אשר נמסרו לוועדה.

במסגרת הנוהל המעודכן, אדם שמשנה כתובתו יותר מפעם בשנה יידרש להציג הוכחות לאמיתות המעבר, כגון חוזה שכירות או תשלומי ארנונה, חשמל ומים.

ברשויות מקומיות קטנות שמספר תושביהן קטן מ-15 אלף ובו יכולת ההשפעה של כל קול גדולה יותר, יידרש האדם לחתום על מסמך בדבר שינוי המען אם נעשה במהלך פחות מ-9 חודשים לפני מועד בחירות מקומיות במקום.

במשרד הפנים מצאו כי בישובים קטנים תופעת שינויי המען גדלה ככל שמועד הבחירות המקומיות מתקרב. בכל מקרה בו מתגלה שינוי מען פיקטיבי הנחיית משרד הפנים היא להגיש תלונה למשטרה.

דינה של עבירת מסירת פרטים כוזבים היא שלושה חודשי מאסר ואם הדבר נעשה בהקשר של בחירות העונש עולה ל-3 שנות מאסר.

יו"ר וועדת הפנים, ח"כ פינס:  "תעשיית שינויי הכתובת הפיקטיביים מתפתחת לנגד עינינו לצרכי בחירות, הטבות מס בפריפריה או כרטיסי חנייה ואנו נמשיך לפעול למיגורהּ".

ח"כ פינס התנגד להבחנה בין הזכות לבחור לזכות להיבחר
במהלך הדיון בוועדה התעוררה שאלת ההבחנה בין הזכות לבחור לזכות להיבחר. ח"כ דוד אזולאי הציע הסתייגות שתאפשר לאדם להתמודד בבחירות מקומיות למרות שהצביע במהלך 18 חודשים בבחירות אחרות. יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס הצביע נגד ההסתייגות ואמר כי "אי אפשר לחוקק אגב אורחא את ההבחנה בין הזכות להיבחר לזכות לבחור. יש לזה השלכות חוקתיות שעלולות ליצור נזק שישליך על נהלי הבחירות בישראל. עלינו לבחון בשבע עיניים את ההשלכות לפני שמחוקקים". ההסתייגות אושרה כהסתייגות ותעלה להצבעה במליאה. 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.