כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

התאחדות התעשיינים: "ירידה של 56% ב-4 השנים האחרונות במספר התביעות המוגשות נגד מעסיקים בגין פיטורין בעקבות יציאה למילואים"

25/05/2008

זינוק של כ- 300% במספר החברות והארגונים המשתתפים השנה בתחרות "מגן המילואים" -  שיעניק שר הביטחון למעסיקים מצטיינים במשק

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ועופר עיני, יו"ר ההסתדרות החדשה, יחתמו על האמנה להבטחת זכויות המשרתים במילואים

בארבע השנים האחרונות מסתמנת מגמה מתמשכת של ירידה במספר התביעות המוגשות נגד מעסיקים בגין פיטורי עובדים בעקבות יציאתם לשירות מילואים. מדובר בירידה מצטברת של כ-56% -  מ- 114 תביעות שהוגשו נגד מעסיקים על רקע זה בשנת 2004 ( מתוכן 47 התבררו כמוצדקות)  ו- 50 תביעות שהוגשו בשנת 2007 (מתוכן 3 בלבד התבררו כמוצדקות, 20 תביעות הסתיימו בפשרה וחלק מהתביעות עדיין נבדקות). כך עולה מבדיקה שערכה התאחדות התעשיינים.

על מנת להגביר מגמה חשובה זו, החליטו ראשי הארגונים הכלכליים במשק וההסתדרות לחתום על אמנה משותפת להבטחת זכויותיהם של עובדיםהמשרתים במילואים. על האמנה יחתמו גם שר הביטחון וסגנו, הרמטכ"ל, סגן הרמטכ"ל וקצין המילואים הראשי.

במעמד חתימת האמנה,  בסוף חודש מאי, תיבחרנה גם עשר החברות המצטיינות ביחסן לחיילי המילואים המועסקים על ידן. עשר הזוכות – מתוך 120החברות שהגישו השנה את מועמדותן לתחרות שארגנה לשכת קציןהמילואים הראשי, תקבלנה את "מגן שר הבטחון", במסגרת אירועי ההוקרה למערך המילואים שיתקיימו החודש.  בלשכת קמל"ר מציינים, כי מספר החברות שהחליטו לקחת השנה חלק בתחרות מהווה זינוק של כ- 300% !

החותמים על האמנה מביעים את ההכרה בחשיבות מציאת האיזון בין מחויבות העובד לשירות המילואים, מחד ולמקום עבודתו, מאידך, ומתחייבים לשתף פעולה למימוש היעדים הכלולים בה. בין הצעדים שיקבלו על עצמם המעסיקים, כמופיעים בנוסח האמנה: הוקרהוהערכה באמצעות יצירת נוהגים ארגוניים המביעים הוקרה והמייצרים מובחנות והפניית תשומת לב חיובית כלפי עובד המשרת המילואים, עיגון מנגנונים ונוהלים ארגוניים למניעת פגיעה בעובד ובמעסיק בשל יציאת העובד לשירות מילואים, הפגנת תמיכה בעובדים המשרתים במילואים והטמעת התמיכה הארגונית בכלל הדרגים בארגון, באשר לחשיבות השירות במילואים.

קצין המילואים הראשי, תא"ל דני ון בירן, רואה חשיבות רבה בהגברת מודעות החברה האזרחית בכלל והמגזר העסקי בפרט לתרומה הייחודית של חיילי המילואים, גם כאשר גיוסם יוצר לפעמים אתגרים לא קלים למקום העבודה. 

"נטל המילואים הוא משימה לאומית שהחברה כולה צריכה להתגייס אליה - עובדים, מעסיקיהם ובני המשפחות. מעבר לתרומה החשובה במישור הביטחוני מגלמים המילואימניקים ערכים שכל מקום עבודה יכול להתברך בהם; סולידריות חברתית, ערבות הדדית, חברות וציונות" אומר הקמל"ר ומציין, כי העובדים הנקראים לשירות ראויים לגיבוי מלא, ולא רק ברמה ההצהרתית. "המשק הישראלי חייב לסייע למילואימניק להתמודד עם מציאות לא שוויונית, בה חלק מהמעסיקים תומכים ומתגמלים עובדים היוצאים לשירות מילואים ולעומתם מעסיקים אחרים מפטרים או מאיימים בפיטוריו של עובד המקבל צו קריאה", אומר תא"ל ון בירן.                                 

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, מסר כי במסגרת האמנה מתחייבים ארגוני המעסיקים לעשות כל שניתן כדי לתמוך בעובד היוצא לשרות מילואים, לחזק את מעמדו, לפעול לשיפור רווחתו ולמנוע פגיעה בקידומו המקצועי והכלכלי גם בעת שהוא נקרא ומתייצב לשירות המילואים. "האמנה מבטאת את מלוא ההוקרה לעובדים המשרתים במילואים על רוח ההתנדבות שהם מגלים ועל תרומתם הנכבדה לחברה ולמדינה" אמר ברוש, והוסיף כי: "באמצעות האמנה מעביר המגזר העסקי מסר של הכרה בדבר החשיבות הערכית שהוא רואה בשירות המילואים, כנורמה חברתית כלכלית". ברוש הביע תקווה, כי בעקבות האמנה ייפסקו לחלוטין אירועי פיטורים, ללא סיבה, של עובדים אשר חזרו משירות מילואים ממושך.

עופר עיני, יו"ר ההסתדרות הכללית החדשה, ציין כי  עובד הנקרא למילואים "נתלש" למעשה משגרת חייו האזרחית ונחשף לקושי הפיזי והסיכון הכרוכים בשירות המילואים. "האמנה מביעה תודה והערכה לכל העובדים והעצמאיים התורמים לחיזוק בטחון המדינה.

אני מאמין שהדרך הנכונה להגברת המודעות היא ביצירת ומתן תמריצים לצד חיזוק ההבנה במגזר העסקי. יחד עם זאת" מדגיש עיני, "בוודאי שאנחנו לא יכולים לעמוד מנגד, כאשר אנו נתקלים עדיין במעסיקים המפטרים עובדים רק בגלל שיצאו למלא את חובתם האזרחית והמוסרית - בשירות המילואים" אומר יו"ר ההסתדרות הכללית החדשה.

האירוע יתקיים היום בשעה 17:45 בבית חיל האויר בהרצליה, במעמד שר הביטחון, מר אהוד ברק; הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי; יו"ר לשכת התאום של הארגונים הכלכליים, מר שרגא ברוש ויו"ר ההסתדרות החדשה, מר עופר עייני וכן ראשי הארגונים הכלכליים.
 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.