כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

אושרה תוכנית משרדי האוצר והקליטה להענקת הקלות במיסוי לעולים חדשים ותושבים חוזרים

26/05/2008

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אמש רפורמה רחבה במיסוי המעניקה הטבות והקלות חסרות תקדים לעולים חדשים ותושבים חוזרים. הרפורמה גובשה על ידי רשות המיסים במשרד האוצר ומשרד הקליטה.

ההקלות שאושרו כוללות, בין השאר, מתן פטור ממיסוי ומדיווח לתקופה של עשר שנים על נכסים והכנסות שמקורם מחוץ לישראל. ההקלות יחולו על כל סוגי ההכנסות, החל מהכנסות מריבית ומדיווידנד שמקורן בחו"ל, הכנסות משכירות, משלח יד ומשכורות מעבודה נוספת, הכנסות מעסק וכלה ברווחי הון במכירת נכסים מחוץ לישראל.

מטרת הרפורמה היא לעודד עלייה לישראל ולהשיב הביתה מאות אלפי ישראלים החיים בחו"ל, תוך הסרת חסמי מס משמעותיים. באמצעות הרפורמה ניתן יהיה לעודד השקעות בישראל ולהחזיר הון אנושי משמעותי ובכך לתרום לפיתוח חוסנה הכלכלי והחברתי של ישראל. 

התוכנית ביזמת משרד הקליטה ורשות המיסים גובשה במסגרת פרויקט "חוזרים הביתה ב-60 לישראל" שמוביל משרד הקליטה. במסגרת המבצע מעניק המשרד לישראלים החוזרים מחו"ל סל הטבות כלכליות בתחומי תעסוקה ומסיר עבורם חסמים כלכליים נוספים בתחום ביטוח הבריאות. 

פרטי התוכנית המוצעת, גובשו בחודשים האחרונים על ידי צוות משותף בראשות מנכ"ל משרד הקליטה, ארז חלפון, וסמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות המיסים רו"ח גידי בר-זכאי והוצגו לשר האוצר על ידי מנהל רשות המיסים, יהודה נסרדישי. ההמלצות נועדו להשלים את מאמצה של מדינת ישראל להגדלת מספר הישראלים והיהודים הבוחרים להעתיק את מרכז חייהם לישראל.

שר האוצר, רוני בר-און: כחלק מהמאמץ הכולל להגברת העלייה ועידוד השבתם של ישראלים לארץ, אנו מבקשים ליצור תשתית אופטימלית לקליטתם. חזרת הישראלים תעשיר את המשק הישראלי בידע ונסיון מהכלכלה הגלובלית, תשפר את הפעילות הכלכלית בארץ ותגביר את התחרותיות במשק".

שר הקליטה, יעקב אדרי : "הרפורמה מהווה מהפכה של ממש המשלבת לראשונה בין כדאיות ערכית ועלייה ממניעים ציוניים לבין כדאיות כלכלית". לדבריו, נטל המיסוי היווה מאז ומתמיד מכשול משמעותי בדרכם של עולים וישראלים לעלות ארצה והסרתו תביא לגידול משמעותי בממדי העלייה ותכפיל את מספר הישראלים החוזרים. עוד הוסיף כי משרדו ימשיך לפעול להסרת כמה שיותר חסמים כלכליים ולפיתוח תוכניות אטרקטיביות לעידוד  עלייה ולהשבת מיטב המוחות הביתה".

בהציגו את המהלך ציין רו"ח גידי בר-זכאי, כי החקיקה האמורה משקפת, בין היתר, את המגמה אותה מובילה רשות המסים להציג חקיקה פשוטה, ברורה ועל כן גם יעילה.
בהתאם לכך, הצעת החוק שאושרה, מרחיבה, מפשטת ומפרטת שורת הקלות ממס בקשר לחבות המס וכללי הדיווח של עולים חדשים ותושבים חוזרים שיסווגו כעולים לצורכי מס הכנסה באשר להכנסותיהם שמופקות מחוץ לישראל:

1. הענקת פטור ממס לכל סוגי מקורות ההכנסה בחו"ל לתקופה של 10 שנים

ע"פ המצב היום, ניתן פטור ממס למשך 5 שנים רק על הכנסות פאסיביות מנכסים שרכש בחו"ל (ריבית, דיווידנד, קיצבה, תמלוגים ודמי שכירות); וכן זכאות לפטור למשך 4 שנים על הכנסות מעסקים ובתנאי  שהיו בבעלותו לפחות 5 שנים טרם עלייתו. עם זאת ובמקביל, קובע הדין הקיים פטור ממס למשך 10 שנים, על הכנסות ממימוש הנכסים וההשקעות בחו"ל שהניבו את אותן הכנסות פטורות.

מוצע לקבוע באופן אחיד רחב וברור, פטור לכלל הכנסותיו של העולה, המופקות מחוץ לישראל, למשך 10 שנים מיום עלייתו לישראל, באופן שיכלול את כל הכנסותיו, בין אם מקורן במימוש נכסים והשקעות בחו"ל, ובין אם מקורן בהכנסות שוטפות שהופקו מחוץ לישראל .

2. הרחבת ההקלות במיסוי לתושבים חוזרים

קביעת מעמד מיסויי חדש "תושב חוזר שיסווג כעולה לצורכי מס הכנסה" למי ששהה מחוץ לישראל לפחות 10 שנים מהמועד שעזב.  מעמד זה ירחיב את ההקלות ממס הניתנות כיום לתושב חוזר וישווה אותם להקלות המוענקות לעולה חדש. כדי לעודד חזרתם של ישראלים במסגרת מבצע משרד הקליטה לשנת ה-60, מוצע לקבוע, כהוראת שעה, כי בין השנים 2009 - 2008 התקופה שתזכה את היחיד להיחשב "כעולה לצרכי מס הכנסה" תעמוד על 5 שנים בלבד, במידה ונחשב תושב חוץ ביום 1 בינואר 2008.

3. קביעת מסלול התאקלמות –

מתן תקופת הסתגלות בת שנה אחת ממועד הגעתו ארצה של היחיד אשר בה, לבקשתו, לא יחשב תושב ישראל לצרכי מס הכנסה. לאחר תקופת הסתגלות זו,  יוכל היחיד לקבל החלטה מושכלת לגבי  מקום מושבו.

4. קביעת פטור ממס לחברות המנוהלות על ידי עולה –

חברות הנשלטות על ידי עולים לא יסווגו כחברות תושבות ישראל רק בשל עליית בעלי מניותיהם לישראל. מטרת הוראה זו הנה להסיר את חוסר הוודאות של יחידים שבחרו לעלות ארצה בשאלה האם החברה בה מחזיקים הפכה תושבת ישראל ומשכך כפופה למס בישראל. כך שלמעשה יוכלו להפיק הכנסות הפטורות על פי הכללים גם במסגרת חברות בשליטתם, הפועלות בעולם כולו בכפוף לכך שההכנסות אינן מופקות בישראל.

5. קביעת פטור מחובת הדיווח על הכנסה שמקורה בחו"ל:

היחידים והחברות שבשליטתם, לא יהיו חייבים בדיווח על ההכנסות שנהנות מהפטור.

יצוין כי, הכנסותיהם של העולים והתושבים החוזרים מפעילות בישראל והשקעות בנכסים ישראליים, שיופקו לאחר עלייתם/חזרתם יהיו חייבים בדיווח ויתחייבו במס בהתאם להוראות החוק הרגילות.

עם אישור הממשלה תובא ההצעה לאישור הכנסת עוד במושב הקרוב ותחולתה תהיה מה-1 בינואר 2008.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.