כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

רובי גינל: "בעקבות התחזקות השקל והשחיקה בכושר התחרות של היצוא הישראלי- נסיגה מדאיגה ביצוא ענפי ההיי-טק"

26/05/2008

בעקבות התחזקות השקל והשחיקה בכושר התחרות של היצוא הישראלי- נסיגה מדאיגה ביצוא ענפי ההיי-טק: בארבעת החודשים הראשונים של השנה, חלה נסיגה ריאלית של כ-4% ביצוא ההיי-טק, לעומת הממוצע החודשי ברבע האחרון אשתקד. יצוא ההיי-טק הסתכם  ב-5.25 מיליארד דולרים. כך מסר רובי גינל, ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים, על סמך ניתוח חודשי שערך אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים על מצב היצוא.

גינל מציין, כי נסיגה כה  חדה ביצוא ההיי-טק, לא התרחשה מזה 5 שנים, (מאז הרבע השני של שנת 2003). (מדובר ברכיבים אלקטרוניים ומחשבים, ציוד תקשורת, בקרה ופיקוח, כלי טיס ותרופות). יצוא ההיי טק הוביל את היצוא התעשייתי כולו בשנים האחרונות- כ-80% מצמיחת היצוא נבעה מיצוא הענפים עתירי הטכנולוגיה.

ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים מדגיש, כי בחודשים ינואר – אפריל 2008, חלה האטה ניכרת, עד כמעט קיפאון בקצב צמיחת היצוא התעשייתי כולו. בתקופה זו נרשם גידול ריאלי מתון ביותר של כ- 0.5% ביצוא התעשייתי, זאת בהשוואה לממוצע החודשי  ברבע האחרון אשתקד. היצוא התעשייתי הסתכם בכ- 12.9 מיליארד דולרים.

עוד עולה מניתוח התאחדות התעשיינים כי , חלה בארבעת החודשים הראשונים של השנה, נסיגה ריאלית של כ-2% ביצוא קבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית, זאת לאחר גידול רבעוני מהיר של כ- 9% בממוצע בשני הרבעונים האחרונים של 2007. (מדובר בכימיקלים וזיקוק נפט (למעט תרופות), מכונות וציוד, מנועים וציוד חשמלי).

בדומה, בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המסורתית חלה בשליש הראשון של השנהנסיגה ריאלית של כ-2%, והוא הסתכם בכ-801 מיליוני דולרים. זאת לאחר גידול של כ-2% ברבע האחרון של 2007. (מדובר בענפי המזון והמשקאות, טקסטיל הלבשה ועור, עץ, ריהוט, נייר ודפוס).

גינל מציין, כי הגידול בסך היצוא בשליש הראשון של השנה, נגזר כולו מקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית, אשר הציגה גידול ריאלי חד ביותר של כ-18% ביצוא. (מדובר בענפי הכרייה, חציבה ומינרלים, מוצרי גומי ופלסטיק, מתכת בסיסית ומוצרי מתכת).

גינל מציין, כי יתכן שלפחות חלק מהגידול המוצג בענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית, משקף עליית מחירים, אשר לא נאמדה במלואה, ולא גידול ריאלי (כמותי) ביצוא.
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.