כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

"סוסים טרויאנים" בתעשיית המים

27/05/2008

חברת "ימית" הגישה בקשה לצו מניעה נגד שניים מעובדיה לשעבר ו"נירוסופט" שבשליטת רון לאודר בשל  גזל סודות מסחריים על פי הערכה ראשונית וחלקית עסקאות ופרויקטים בהיקף של למעלה מ-36 מיליון דולר אבדו לימית כתוצאה מפעילות הסוכנים הכפולים

תעשיית הסינון והטיפול במים בסערה בעקבות חשיפה של פרשת "סוסים טרויאנים" בין שתיים מהחברות המרכזיות בענף.

חברת "ימית סינון וטיפול במים" הגישה תביעה בבית הדין לעבודה בחיפה ובקשה לצו מניעה נגד שניים מעובדיה לשעבר ונגד חברת נירוסופט, שבשליטת איש העסקים האמריקאי רון לאודר בשל גזילת סודות מסחריים. התביעה הוגשה באמצעות עורכי הדין אדם פיש וגילת ויזל – סבן.

נירוסופט באמצעות מנכ"לה מינו נגרין, כך על פי כתב התביעה, לא טמנה ידה ומתברר כי יחד עם שני העובדים הללו הייתה שותפה לעוולות שונות – גזל סוד מסחרי, גרם הפרת חוזה ואף עבירה פלילית של גניבה ממעביד.

התביעה הוגשה על ידי מנכ"ל ימית, עופר תלמי, לאחר שהתברר לו באקראי ששניים מעובדיו הבכירים, מלה קביטקה וגוסטבו דמינס, שהיו מופקדים על השוק של דרום אמריקה ומרכזה, שימשו כסוכנים כפולים ועבדו במקביל עבור חברת נירוסופט, העבירו אליה מידע ופרויקטים תוך שימוש בציוד ונכסים של ימית ותמורת קבלת עמלות.

הפרשה נחשפה באקראי לאחר שמנכ"ל ימית מצא עם עזיבתו של מלה קביטקה פתק שהותיר על שולחנו ובו פרטים על העברה בנקאית. בעקבות זאת הוא פתח בחקירה פנימית מואצת וגילה מאות שיחות טלפון, הודעות SMS, תרשומות בכתב יד וחילופים של דואר אלקטרוני, המעידים על הקשר המתמשך שקיימו עם מנכ"ל נירוספט, מינו נגרין, ועסקאות שהעבירו אליו תמורת הזרמת כספים לחשבונם.

על פי כתב התביעה, בזמן שהנתבעים היו עובדיה של ימית, קיבלו ממנה את שכרם, השתמשו במשאביה הכספיים, במוניטין שלה ובקשריה, הם פנו לנירוסופט והעבירו לה מקניינה של ימית. הנתבעים בנו לעצמם מעין "עולם מקביל" וסמוי תוך ניצול לרעה של האמון לו זכו ממנהליה של ימית. יחד עם נירוסופט עקפו את מעסיקתם וקשרו עסקאות וקדמו פרויקטים תוך הדרתה של ימית.

במקרים רבים העובדים אף הגדילו לעשות, הפעילו את הגורמים המקצועיים בימית לשם הפקת הצעות מחיר ותכנונים מקצועיים  לפרויקטים שונים שעמדו בפניהם, ורק לאחר מכן העבירו לנירוסופט את ההצעות ואת המידע שקיבלו מימית לגבי אותן הצעות (תכנון הפרוייקט, תמחיר וכיו"ב).

בנוסף העניקו העובדים הנחות תנאי אשראי וזיכויים חריגים ללקוחות ימית בניגוד להנחיות החברה, כפי הנראה כדי לשמר את הקשר איתם.

תחום הטיפול במים הוא אחד מהענפים הצומחים בעולם. בשנת 2007 גדלו מכירותיה של ימית בלמעלה מ-120%. בשנים האחרונות השקיעה חברת ימית סכומים ומשאבים רבים בפיתוח השוק הדרום אמריקאי. בתצהיר שצרף עופר תלמי, מנכ"ל החברה,  לכתב התביעה הוא מציין שהיקף הנזק שנגרם לימית והעסקאות שאבדו לחברה לא ידועים במלואם, אך בידיו רשימה חלקית של פרויקטים שהיקפן מוערך בלמעלה מ- 36 מיליון דולר שעל פי החשש נמנעו מהחברה בשל פעילות "הסוסים הטרויאנים". בנוסף נגרם נזק רב למוניטין החברה.

בתביעה מבקשת חברת ימית מבית הדין לעבודה צו מניעה האוסר על שני העובדים הללו וחברת נירוסופט לפנות בדרך ישירה או עקיפה ללקוחות ימית במשך 12 חודשים לפחות, בכדי למנוע מהם ליצור נזקים נוספים לחברה באמצעות המידע והסודות המסחריים שגזלו ממנה. כן מבקשת ימית לאסור על עובדים אלה לעשות כל שימוש עסקי נוסף במידע זה כדי למנוע המשך "הברחת" העסקאות למתחרותיה.

מאחר וחלק גדול מהתכתובות הן בשפה הספרדית, נדרש זמן רב לתרגום החומר וניתוח משמעויותיו ולכן שומרת לעצמה ימית את הזכות להגיש תביעה על הנזקים המלאים בהמשך, לרבות במישור הפלילי על גניבה ממעביד.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.