כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ראש אגף התקציבים באוצר: "אי אפשר לתת פרס לרשויות המסרבות להתנהל בצורה טובה"

27/05/2008

יו"ר מרכז השלטון המקומי: "הקיצוץ של מיליארד שקל הביא אותנו לפשיטת רגל טוטאלית" 

ועדת הכספים, בראשותו של ח"כ סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו), קיימה אמש דיון בנושא מענקי האיזון של הרשויות המקומיות, במסגרת יום השלטון המקומי בכנסת, בהשתתפות מנכ"ל משרד הפנים, אריה בר וראש אגף התקציבים באוצר, רם בלינקוב.

מנתונים שהציגו נציגי השלטון המקומי לחברי הכנסת, עולה כי סך ההעברות של המדינה לשלטון המקומי ירד מ – 4.777 מיליארד בשנת 2000 ל – 3.07 מיליארד בשנת 2008. מתוך זה, מענקי איזון ירדו מ – 3.7 מיליארד בשנת 2000 ל – 2.5 מיליארד בשנת 2008.

מענקי האיזון לרשויות מקומיות קטנות ירדו מ – 81 מיליון שקל בשנת 2000 ל – 25 מיליון בשנת 2008. נס ציונה, לדוגמא, תקבל בשנת 2008 100 אלף שקל לעומת 381 בשנת 2007, באר שבע ירדה מ – 14 מיליון בשנת 2007 ל – 100 אלף השנה, יבנה תקבל 100 אלף שקל השנה לעומת 3 מיליון בשנת 2007 וכרמיאל תקבל השנה 5.5 מיליון לעומת 9 מיליון בשנת 2007.

בני וקנין, ראש עיריית בית שמש, אמר בדיון: "הקיצוץ גורם לנו כאב גדול, מי שסובל הם האנשים והסל שהם מקבלים מאיתנו. לא מדובר בפגיעה בראשי הערים אלא באזרחים. צריך להחליט האם המדינה רוצה להביא את הרשויות לקריסה מוחלטת או לפעול מתוך סוף מעשה במחשבה תחילה".

ראש עיריית מעלות, שלמה בוחבוט: "מישהו למעלה החליט לחסל אותנו ולא יעלה על הדעת שהמצב הזה יימשך".

יו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר: "הקיצוץ של מיליארד שקל הביא אותנו לפשיטת רגל טוטאלית. בלינקוב היה מנכל משרד הפנים ועכשיו הוא באוצר ויש לו הזדמנות לתקן את המצב.  ראש הממשלה הבטיח לנו הבוקר פתרון למצב. אני מודיע כי אם בתוך שבועיים לא נקבל תשובות לגבי מיליארד השקל, כל ראשי הרשויות יעלו לירושלים".

מנכ"ל משרד הפנים, אריה בר: "מענקי האיזון עברו שינוי והוחלט להשוות את כולם לממוצע. זה יצר מצב בו חלק מהרשויות ירדו מ – 300 אחוז ל – 70 אך חלק אחר עלו. רשות מקומית שגוב ארנונה בשיעור של 4 אחוז לא צריכה להתקיים. המדינה היא לא מחלבה. לא כל הרשויות הן מיקשה אחת - רשות מקומית שמתנהלת טוב אנחנו נעזור לה אך רשות שלא מתנהלת כמו שצריך, ראש הרשות צריך ללכת הביתה."

בלינקוב: "אני מבין את המצוקה של מענקי האיזון ושיש רשויות שנפגעו בצורה משמעותית אך יש גם נתונים חיובים – גדל השיוויון ברשויות, הרשויות הערביות כמעט שלא נפגעו וחלקן אך עלו באופן משמעותי. יש רשויות שמסרבות להתנהל בצורה טובה ואי אפשר לתת על זה פרס. אנחנו מנסים לעשות צעדים לשיפור המצב אבל השלטון המקומי מטרפד אותנו. בבאר שבע, למשל, יש 200 אלף תושבים, אזור תעשייה גדול אז אני לא מתרגש שקיצצו להם את המענקים. מתי העיר תחזיק את עצמה, כאשר היו בה מיליון תושבים?".

יו"ר הוועדה, סטס מיסז'ניקוב: "הקיצוץ במענקי האיזון פוגע בחינוך, ברווחה, בתשתיות, בכל אותם דברים הפוגעים באיכות חיי התושבים ברשויות. בנוסף, זה מקשה מאוד על ראש הרשות לנהל את עירו. אנחנו סבורים שיש להוסיף תקציבים למענקי היזון, ובטח שלא לקצץ בהם. אם יהיה קיצוץ רוחבי, לא נאפשר להפחית במענקים הללו. בעוד שבועיים נקיים דיון נוסף בנושא, על מנת לעקוב אחר הבטחת ראש הממשלה לעדי אלדר מהבוקר"

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.