כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

יוסי ורדי : " כשמצאתי עצמי משקיע במוצר אינטרנטי שנקרא כמה חודשים לאחר מכן ICQ. לא ידעתי במה אני משקיע, מפני שהיזמים, בהם בני הבכור, אמרו לי שזה סודי ואסור לספר"

28/05/2008

הדברים נאמרו על ידי ד"ר יוסי ורדי ביום עיון של האוניברסיטה הפתוחה בנושא "ידע פתוח לטובת הכלל", לרגל השקת מיזם "פאר" – פתיחת אוצרות רוח: ספרי האוניברסיטה הפתוחה ברשת האינטרנט

ד"ר יוסי ורדי, שקיבל תואר עמית כבוד של האוניברסיטה הפתוחה, דיבר ביום העיון על חשיבות הארכיטקטורה הפתוחה, וציין בראשית דבריו שידע פתוח הוא נושא רחב הרבה יותר מאשר קורסים פתוחים.

"מה קורה כשלוקחים כלים פתוחים של ארכיטקטורת האינטרנט ומרכיבים אותם על בסיס הידע המרהיב, כפי שנותנים גופים כמו MIT והאוניברסיטה הפתוחה?

אנחנו רואים אולי התחלה של שיטה חדשה של בניית מאגרי הידע האנושי. עד היום הידע הופק כמסמך עם בעלים, עם קביעת יעדו ואופן הפצתו, איך לצטט, איסור להעתיק – והנה באים בעלי הידע ואומרים: אנחנו משנים את הכללים. עדיין אנחנו שומרים על קונבנציה, אך ליברלית ונדיבה מאוד מבחינת בעל הזכויות: תן לי קרדיט ואל תעשה במידע שימוש מסחרי. ניתן להשתמש רק אם מעבירים הלאה באותה צורה נדיבה.

היו בעיות שהטרידו אותי כבר לפני 12 שנה, כשמצאתי עצמי משקיע במוצר אינטרנטי שנקרא כמה חודשים לאחר מכן ICQ. לא ידעתי במה אני משקיע, מפני שהיזמים, בהם בני הבכור, אמרו לי שזה סודי ואסור לספר.

לפני 10 שנים מכרנו את ICQ כאשר היו שני מיליון משתמשים, ומאז, כל יום במשך עשר שנים הורידו כ- 80,000 איש ביום את התוכנה.

שלוש שנים ניסיתי לאתר מה גורם לחוויית משתמש כזאת. אחרי שקניתי 200 ספרים וסיכמתי אותם במצגת של 400 שקפים, הגעתי לחוק ורדי: כמות ההבנה של אדם כפול מספר השקפים, הנה גודל קבוע. ככל שמבינים פחות בנושא, כך צריך יותר שקפים...

אחרי שלוש שנים הגעתי לכמה מסקנות:

• יצירת חוויה הנה יותר אמנות מאשר הנדסה. הנדסה היא המדע שעליו האמן מציג את הכישרון שלו – בדיוק כמו מתכת או אבן לפסל. הכישרון בא לביטוי ביצירת מוצר שמושך את לב המשתמש – המרכיב האמנותי. צריך גאונים – איך מוצאים אותם זה סיפור אחר.

• אנשים אוהבים לחלוק ולשתף פעולה – זהו צורך אנושי שלפעמים אנשים לא חושבים עליו. לשתף פעולה זה לא דבר פשוט. עד לאחרונה ניתן היה לעשות זאת בעיקר אם הייתה אחדות של זמן ומקום. עם האינטרנט נוצרה תופעה כלל עולמית של יכולת שת"פ על פני מרחק וזמן באמצעות כלים שנבנו על גבי האינטרנט – כמו ICQ (עד היום 400 מיליון הורדות). מה הקסם של ICQ? זהו מכשיר שמאפשר לאנשים לשתף פעולה בצורה של מסרים מהירים.

כאשר לוקחים את הרצון לחלוק, הרצון לשתף פעולה ואת ארגז הכלים של האינטרנט – קורים דברים נפלאים, אבל צריך ארכיטקטורה פתוחה.

מהי הפתיחות האינטרנטית?

שאני מעמיד את המוצר שלי – תוכנה, אפליקציה, מאגר ידע, סרטים – הנכסים שלי, לרשות אנשים אחרים, יוצר להם כלי התחברות – ממשק טכנולוגיה וכללי משחק להתממשק לנכסים הדיגיטליים שלי, ולהתחבר באופן שאינו דורש ניהול מו"מ.
אפשר להתחבר – ולהוסיף שכבה נוספת מלמעלה.

ארכיטקטורה זו עשתה מהפכות שלמות לא רק בניהול ידע, אלא בכל ניהול חיינו האינטרנטיים.

דוגמא לכך: שחרור ה- API (ממשק התיכנות) של ICQ איפשר תוך שנה לפתח 1,000 אפליקציות סביב ICQ.  ההצלחה של ויקיפדיה מבוססת גם כן על הארכיטקטורה הפתוחה.

כל מי שעובד באינטרנט גילה שמערכת פתוחה נותנת הטבה גדולה יותר מאשר מערכת סגורה.

ועתה מגיע "פאר" – המיזם הנחשוני של האוניברסיטה הפתוחה לפתיחת אוצרות הרוח שלה ברשת האינטרנט.

האוניברסיטה הפתוחה הבינה לפני כולם שהיא צריכה לשחרר את נכסי הידע שלה, כי מי שלא יעשה זאת יישאר במערכת החינוך של המאה ה- 20, ולא בזו של המאה ה- 21.

האוניברסיטה הפתוחה תהיה הכוח המניע בנקודת המפנה של התפתחות הידע בישראל.

אודות פרויקט פא"ר של האוניברסיטה הפתוחה

האוניברסיטה הפתוחה השיקה בימים אלו מיזם ייחודי וחדשני, שבמסגרתו יועלו לרשת האינטרנט, לשימוש חופשי וללא תשלום, עשרות ספרים, מערכי שיעור, מצגות וכן חומרי עזר אחרים (בכתובת: http://ocw.openu.ac.il/).

מטרת המיזם, המכונה "פאר" (ראשי תיבות של "פתיחת אוצרות רוח"), היא להעמיד את ספרי הלימוד בעשרות קורסים וכן חלק מהידע הרב שנצבר באוניברסיטה הפתוחה לטובת הציבור הרחב בארץ ובעולם.

הפרויקט החדש של האוניברסיטה הפתוחה משתלב במגמה כלל-עולמית של מוסדות אקדמיים המבקשים להעמיד נכסי ידע לרשות הציבור הרחב באמצעות רשת האינטרנט. ייחודו של הפרויקט הוא בכך שלראשונה מוסד אקדמי מעלה ספרים שלמים לרשת האינטרנט ומאפשר לקהל הרחב להשתמש בהם ללא תשלום.

בשלב הראשון של המיזם יועלו לרשת האינטרנט ספרי הלימוד בעשרה קורסים בתחומים שונים: החוויה התיאטרונית, מגמות בחברה הישראלית, ג'נוסייד (רצח עם), מבית לאומי למדינה בדרך, כלכלה בין-דורית, חשיבה ביקורתית, יסודות הפיסיקה, שוויון הזדמנויות ואיסור אפליה בעבודה, סטטיסטיקה א' למדעי החברה, נושאים במתמטיקה למדעי החברה. כמו כן יועלו לרשת  ספרי הקורס "בין יהודים לנוצרים" בשפה הרוסית, אשר יוכלו לשמש את ציבור העולים בישראל ואת מיליוני דוברי הרוסית בעולם.

בשלב השני, הצפוי להסתיים בשנה הבאה, יועלו לרשת עשרות ספרים ב-40 קורסים נוספים במדעי הרוח, מדעי החברה, מדעי הטבע והחיים והמדעים המדויקים. בסך הכל יועלו לרשת האינטרנט במסגרת הפרויקט מאות ספרים, מדריכי למידה וחומרי עזר נוספים.

הספרים המקוונים יוצעו לציבור בפורמט אלקטרוני מלא, עם מעטפת פדגוגית וטכנולוגית עשירה. לספרים יתווספו גם אמצעי למידה דיגיטליים, כמו גרסה קולית מלאה של הספר (בפורמט (MP3, הרצאות וידאו מוקלטות, תרגילים אינטראקטיביים, ועוד.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.