כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

גרטנר: ברבעון הראשון של 2008 עלו מכירות הטלפונים הסלולאריים בעולם ב-14%

29/05/2008

מכירות הטלפונים הניידים במערב אירופה ירדו ב-16.4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד

מכירות הטלפונים הסלולאריים בעולם הגיעו ברבעון הראשון של שנת 2008 ל-294.3 מיליון יחידות, המייצגות עלייה של 13.6% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, כך עולה מדיווח של גרטנר, חברת המחקר והייעוץ המובילה בעולם לתחומי טכנולוגיית מידע ותקשורת (ICT). מכירות הטלפונים הניידים במערב אירופה ירדו ב-16.4% בהשוואה לרבעון המקביל בשנת 2007, ירידה ראשונה באזור זה מאז החלה גרטנר לעקוב אחרי שוק הטלפונים הניידים בשנת 2001.

"המכירות בשווקים המתפתחים אמנם המשיכו לגדול בעקבות הגידול במספר המנויים החדשים, אך בשווקים הבוגרים הורגש הלחץ של חוסר הוודאות הכלכלית", אומרת קרולינה מילנזי, מנהלת מחקר לתחום המכשירים הניידים בגרטנר. "המכירות של ההתקנים המתקדמים היו נמוכות במיוחד, ויותר צרכנים פנו דווקא להתקנים מטווח הביניים כשרצו לשדרג את הטלפונים הישנים שלהם. יצרניות הטלפונים יצטרכו לחזק את היצע מוצרי הביניים שלהן כדי לענות על הצרכים של אותם משתמשים המהססים להשקיע יותר מדי כסף בהחלפת הטלפון הישן שלהם בתקופה שבה הסביבה הכלכלית בלתי יציבה".

מילנזי מסכמת: "אנחנו עדיין משוכנעים ש -2008 תהיה שנה של צמיחה עבור תעשיית הטלפונים הסלולאריים. המכירות, שמקבלות דחיפה בעיקר בשווקים המתפתחים, ימשיכו לעלות בטווח של 10-15%. עם זאת, ערך השוק יהיה נמוך יותר משצפינו בתחזיות שפרסמנו בדצמבר 2007. הסיבה לכך היא ההאטה הכלכלית והעלייה במחירי הדלק, שיאלצו את הצרכנים בשווקים המפותחים לדחות את החלפת המכשירים שלהם, ואילו במדינות המתפתחות מחירי המזון המאמירים הם שיובילו למחזורי החלפה ארוכים יותר".

נוקיה מכרה 115.2 מיליון טלפונים ניידים ברבעון הראשון של 2008, ונתח השוק שלה חווה ירידה קלה והגיע ל-39.1% (ר' טבלה 1). החברה הצליחה לשמור על מיקומה כמובילה בשוק הודות לעושר של תיק המוצרים שלה, הפונה למשתמשים הן בשווקים המתפתחים והן בשווקים המפותחים. המכירות במגזר המוצרים הזולים ביותר המשיכו להיות חזקות הודות לאסטרטגיית ההפצה של נוקיה, כמו גם הודות ליתרון לגודל ולכוחו של המותג. עם זאת, התחרות גם במגזר מוצרים זה וגם במוצרים המתקדמים מהקצה העליון הולכת ומתעצמת. כדי להמשיך ולהוביל יהיה על נוקיה להמשיך ולשלב טכנולוגיות חדשות בטלפונים שלה ולשפר את השימושיות ואת התכנון.

סמסונג שמרה על תנופת הצמיחה שלה גם ברבעון הראשון של שנת 2008, עם מכירות שהגיעו ל-42.4 מיליון יחידות.

היצרנית מדרום קוריאה לא רק החזיקה במקומה כשנייה בעולם, אלא אף הגדילה את הפער בינה לבין מוטורולה שבמקום השלישי, והפגינה גידול של 14.4% בנתח השוק שלה. סמסונג מגיבה במהירות להתעניינות של השוק בהתקנים עם מסכי מגע. "הבחירה של סמסונג לפעול מהר בתחום זה השתלמה עד כה, אבל עליה להתמקד בגיוון התכנונים שלה ובחיזוק תיק המוצרים הזולים כדי להגדיל מכירות בשווקים המתפתחים", אומרת מילנזי.

מוטורולה גררה את הבעיות שלה משנת 2007 אל תוך הרבעון הראשון של 2008, והמכירות שלה ירדו ל-29.9 מיליון יחידות. היצרנית האמריקנית ממשיכה להתמודד עם מציאת מוצר יורש ל-Razr הפופולארי שלה. החברה אמנם הציגה דגמים חדשים, אך תיק המוצרים שלה פשוט אינו תחרותי דיו. מילנזי אומרת ש"קשה להאמין שמוטורולה תציג מוצרים חדשים רבים ברבעון השני של 2008, תקופה שבה רוב המתחרות יביאו משתמשים חדשים אל השוק, לכן אין לה סיכוי של ממש לחזור למקום השני. ייתכן אפילו שתצטרך להיזהר מ-LG הנושפת בעורפה ממקומה כרביעית בטבלה".

LG התחילה את שנת 2008 מצוין, עם מכירות שהגיעו ל-23.6 מיליון יחידות ועם נתח שוק של 8%. עם הנתונים הללו עקפה LG את סוני אריקסון והגיעה למקום הרביעי בטבלה. עם תיק מוצרים מחוזק, LG ניצלה את העלייה בהתעניינותו של השוק בהתקני מסך מגע מאז הצגתו של ה- iPhone כדי לקצור רווחים משל עצמה. אמנם הדגמים LG Prada, Shine ו-KF600 התגלו כפופולאריים, אבל LG חייבת לזכור שטלפונים עם מסכי מגע אינם מתאימים לכולם. היצרנית הדרום קוריאנית תצטרך לבנות תיק חזק של טלפונים חכמים, כיוון שגם הצרכנים וגם המפעילות שמים יותר ויותר דגש על מגזר שוק זה.

סוני אריקסון הייתה יצרנית נוספת שחוותה התחלה קשה בשנת 2008. המכירות שלה הגיעו ל-22.1 מיליון יחידות, אך לא היה די בכך כדי להשאיר אותה במקום הרביעי. סוני אריקסון מייחסת את התוצאות החלשות האלה לתנאים הקשים בשוק המערב אירופי, שחווה היחלשות של מגזר המוצרים המתקדמים. עם מוצרים חדשים שהיא עתידה להציג במחצית השנייה של 2008, ועם תיק מוצרים חזק של טווח הביניים, סוני אריקסון נמצאת בעמדה טובה לכבוש מחדש את המקום הרביעי בדירוג נתח השוק העולמי.

המכירות במדינות מזרח אירופה, במזה"ת ובאפריקה הגיעו ל-56.4 מיליון יחידות, המייצגות עלייה של 25.8% בהשוואה לשנה הקודמת. "המכירות במדינות הבלטיות המשיכו להיות חלשות בתגובה להאטה בזרם ההצטרפות של משתמשים חדשים שהחלה כבר ב-2007, כאשר המפעילות התמקדו יותר בהעברת המשתמשים לחוזים, מאשר בהגדלת מספרם של המשתמשים המשלמים מראש", אומרת אנט צימרמן, אנליסטית בכירה לתחום ההתקנים הניידים בגרטנר גרמניה. במדינות מסוימות נצפה גידול טוב במספר המשתמשים החדשים.

מכירות הטלפונים הסלולריים במערב אירופה הגיעו ל-35.9 מיליון יחידות ברבעון הראשון של 2008, ירידה של 16.4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. "המפעילות באזור זה פעלו להגדלת המכירות של ההתקנים המתקדמים באמצעות מימון גבוה יותר, אבל עם הארכת תקופות החוזה, שיטה שמשפיעה לרעה על מחזור החלפת המכשירים", אומרת מילנזי. "המכירות של ההתקנים המתקדמים מהקצה העליון הושפעו לרעה גם בגלל ההאטה הכלכלית במדינות רבות. הצרכנים הכורעים תחת נטל עלות המחיה, אמנם המשיכו להחליף את המכשירים שלהם, אבל בחרו במכשירים מטווח הביניים, המוצעים פעמים רבות בחינם ועם חוזי שירות קצרים או זולים יותר".

אודות גרטנר

גרטנר מספקת את התובנה הטכנולוגית הנחוצה ללקוחותיה, על מנת לקבל את ההחלטות הנכונות, מדי יום. גרטנר מייעצת ליותר מ-12,000 ארגונים, בהם מנהלי מערכות מידע ומנהלי IT בכירים בארגונים ובמשרדי ממשלה, כמו גם חברות טכנולוגיה וגופי השקעות.

פעילויות גרטנר כוללות:

Gartner Research, גוף המחקר האנליטי
Gartner Events, מחקרים וכנסים למקצועני IT
Gartner Executive Programs, מועדון EXP המעניק לחבריו שירותי Networking; Gartner Consulting, ייעוץ בהתאמה אישית הממוקד במיקור-חוץ וניהול IT.  

משרדי החברה, שנוסדה ב-1979, נמצאים בסטמפורד-קונטיקט-ארה"ב, והיא מעסיקה כ-3,700 עמיתים, בהם 1,200 אנליסטים ויועצים ביותר מ-75 אתרים ברחבי העולם.

גרטנר המזה"ת מנוהלת מישראל, ומעסיקה 30 עובדים בישראל ובמדינות האזור. החברה מספקת שירותי מחקר ויעוץ ועורכת כנסים מקצועיים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.