כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

למעלה מ-50% מתלמידי בתי הספר היסודיים נושאים ילקוטים כבדים מהמותר!

29/05/2008

נשיאת ילקוט בעל משקל כבד עלולה לגרום לנזק בריאותי לגב התלמיד. לאור תלונות שהגיעו, החליטה המועצה הישראלית לצרכנות, באמצעות צוותי הצרכנות הפעילה שלה, לבדוק את משקל התיקים שסוחבים התלמידים בדרכם לבית הספר, ולבדוק התאמת המשקל לכללים המפורטים בחוזר המנכ"ל, והעלאת המודעות לנושא משקל התיקים.

על אף שבחוזר מנכ"ל משרד החינוך, שנכנס לתוקפו ביום 1.9.2002, פורסמה הנחיה כי משקל ילקוט של תלמיד בית-הספר היסודי לא יעלה על 15% ממשקלו.  בחוזר מנכ"ל שנכנס לתוקפו ביום 1.1.2004 אף צוין כי ניתן לפתור את בעיית הילקוטים הכבדים באמצעות שימוש משותף של שני תלמידים בספר אחד . במועצה הישראלית לצרכנות עלה חשש כי תלמידים רבים סוחבים ילקוטים שמשקלם מעל למותר.

בבדיקה שערכו צוותי הצרכנות הפעילה של המועצה לצרכנות בדקו למעלה מ- 300 תלמידי בית הספר היסודי, במספר  בתי ספר ברחבי הארץ (אשקלון, הרצליה, מודיעין, הוד השרון, ירושלים וחיפה). בתהליך הבדיקה נשקל בנפרד התלמיד והילקוט, וחושב המשקל המקסימלי המותר של הילקוט בהתאם למשקלו של התלמיד.

תוצאות הבדיקה העלו כי 53% מהתלמידים  בממוצע סוחבים משקל ילקוט החורג מהתקן.

כאשר  בכיתה א' עומד אחוז הסטייה על 72%, כיתות ב-ג' 64% , בכיתות ד' נמצא כי הסטייה היא של 60% , ובכיתות הגבוהות של בית הספר היסודי (ה-ו) עומדת הסטייה על  28.2%.

ישנם מקרים, בהם נמצא כי ילדים בכיתות א'-ב' הסוחבים משקל החורג ב 30%  מהתקן המותר. 

הילקוט הכבד ביותר שקל 11 ק"ג אותו סחב ילד בכיתה ב' שמשקלו 28 ק"ג.
 
מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג אומר כי לילדים שלנו יש זכות להיות צרכנים של שירותי חינוך מבלי שיכפו עליהם לסבול נזק בריאותי.

ישנן הוראות של חוזר מנכ"ל משרד החינוך, מוסיף מנכ"ל המועצה,  שנועדו לשמור על בריאות הילד אולם הממצאים מעידים כי לא מקפידים עליהם.  בעיית האכיפה היא  בעיה מוכרת לצערנו והיא מכה בנו גם כאן, ופוגעת בילדים שלנו. ההורים צריכים לדעת שמשקל הילקוטים לא צריך לעלות על 15% ממשקל הילד. כמו כן ,יש הוראה המאפשרת להביא לכיתה ספר אחד לכל שולחן במקום ספר לכל תלמיד. אם ההורים לא יעמדו על מימוש הזכות, מוסיף מנכ"ל המועצה, היא תישאר על הנייר בלבד, והספרים ימשיכו להישאר ולהכביד על גבם של התלמידים.

המועצה לצרכנות קוראת להורים לבקר את משקל ילקוטי הילדים ולהביע מחאתם כל אימת שמצווים הילדים לשאת משקל גדול יותר מהמותר.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.