כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מרץ בית השקעות:"חודש מאי השנה ייזכר בשוקי ההון כחודש שני רצוף וחיובי"

1/06/2008

על פי חישובי קובי אקאי מנהל המחלקה הכלכלית של "מרץ השקעות", ייזכר חודש מאי השנה, בשוקי ההון, כחודש שני רצוף וחיובי.

בשוק המניות עלו מניות תל אביב 25 בשיעור של 3.41%  במהלך החודש, אך גם לאחר העלייה מגלם השוק, על פי מרץ השקעות ירידה של כ- % 8 מתחילת השנה. יש לציין כי ללא העלייה החריגה במניית כיל וכתוצאה מכך גם במניות החברה לישראל היה עולה מדד תל אביב 25 החודש בכ-  %0.53 ויורד ב 14.52% מתחילת השנה.

מי שבלטו החודש לחיוב היו מניות תל אביב 75, שעלו ב % 5.95 בחודש מאי, כתיקון לירידות החדות מתחילת השנה בעיקר של חברות הנדל"ן וההשקעה.

מדד נוסף שבלט הוא מדד תל טק  15 המורכב ממניות טכנולוגיות דואליות, שעלה ב5.17%  בחודש זה.

באשר לאינפלציה ולריבית: שני נתוני מאקרו חשובים התפרסמו החודש, האחד -  מדד המחירים לצרכן של חודש אפריל שעלה בשיעור חד של כ  % 1.5 לעומת ציפיות האנליסטים לעלייה של כ % 0.9 - % 0.8 . מה שהזכיר לכולם כי האינפלציה מרימה ראש  עקב עליית מחירים במרבית סעיפי המדד, הנובעת בחלקה מעליית מחירים עולמית, כאשר על פי בנק ישראל עלה מדד המחירים לצרכן ב- 12 החודשים האחרונים ב % 4.7, הרבה מעבר ליעד השנתי הממשלתי.

נתון מאקרו שני שהתפרסם החודש הינו שיעור הגידול של התוצר הלאומי הגולמי המודד  למעשה את "צמיחת" המשק. בניגוד לציפיות, המשיך המשק הישראלי לצמוח מתחילת השנה בשיעור של כ % 5.4, יחד עם גידול נאה בצריכה הפרטית ועלייה של % 6.1 בצמיחה העסקית.

לדעת  אקאי הצמיחה בישראל צפויה להתמתן במהלך שנת 2008 כתוצאה מההאטה  בצמיחה  העולמית ועל רקע משבר הסאב - פריים בארצות הברית, יחד עם חולשת המשק האמריקאי ובעיקר השוק הפיננסי.

כל אלו הביאו את בנק ישראל להחלטה לעלות את הריבית ב- % 0.25 לרמה של % 3.5 ולא להעלותה ב-  % 0.5 ,זאת על מנת לשמור על צמיחת המשק וכושר התחרות של  היצואנים וכדי למנוע המשך התחזקותו של  השקל כנגד סל המטבעות. 

מאידך עקב ההאטה העולמית, צפויה ( על פי הערכת בנק ישראל) האטה באינפלציה גם במחצית השנייה של שנת 2008.

באשר לשערי החליפין: על פי חישובי המחלקה הכלכלית של "מרץ השקעות" שער השקל התחזק החודש ב- 4.87% כלפי סל המטבעות, למרות ההתערבות היומית של בנק ישראל בקניית מט"ח , עקב המרות של מט"ח לשקלים מכל סיבה שהיא.

הדולר שמר על יציבות בעולם כנגד שאר המטבעות, כך שבסה"כ  התחזק השקל לעומת הדולר בחודש מאי ב- 4.87%.

בהתייחס לשוק איגרות החוב:  המק"מ –  שמר החודש על יציבות, בעיקר באגרות החוב הארוכות על רקע ציפיות להמשך העלאות ריבית , כאשר המק"מ  מגלם ציפייה לעליית ריבית של  כ0.5% בטווח של שנה מהיום.

איגרות החוב השקליות " שחר " הארוכות עלו החודש ב  % 1.51 ואילו  אגרות החוב הבינוניות בעלות  מח"מ של 2 - 5 שנים עלו ב 0.24%.

אגרות החוב הצמודות למדד  "גליל" עלו השבוע ב % 1.57בארוכות וב-0.82% בבינוניות.

אקאי מציין כי "משקיע פרטי (חייב במס) המשקיע באגרות ממשלתיות צמודות למדד קצרות בעלות  מח"מ של שנה יקבל תשואה ריאלית נטו שלילית עד אפסית" .

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.