כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

גרטנר: "ההאטה הכלכלית בארה"ב תאיץ את ההוצאה של שירותי מחשוב למדינות שבהן העלויות נמוכות"

2/06/2008

הודו תישאר המקור העיקרי לאספקה של שירותי מחשוב במיקור חוץ לארגונים מצפון אמריקה ואירופה
    
בדוח שפורסם לא מכבר צופה חברת גרטנר שעקב ההאטה הכלכלית בארה"ב ישקלו ארגונים שרוכשים שירותי מחשוב להגדיל את שיעור העבודות שהם מוציאים למדינות שבהן העלויות נמוכות יותר. בשל יתרונות הגודל, איכות המשאבים והנוכחות הגבוהה של ספקיות שירותים מסורתיות, תישאר הודו המקור העיקרי לאספקה של שירותי מחשוב במיקור חוץ לארגונים מצפון אמריקה ואירופה.

נוכח החששות שההאטה הכלכלית בארה"ב תתפשט לאזורים גיאוגרפיים נוספים, שבים ומתמקדים ארגונים בצמצום של הוצאות המחשוב, ונוקטים בצעדים על מנת להאיץ את ההוצאה של עבודות במיקור חוץ למדינות שבהן העלויות נמוכות. ארגונים שרוכשים שירותי מחשוב לא יסתפקו עוד בריסון ההוצאות, אלא יבקשו לצמצם אותן ולהגביר את התפוקה. הדבר יוביל לגידול מתמשך בהיקף המעבר למיקור חוץ ולהתפשטות השימוש בשירותי מחשוב - מהודו בעיקר, אך גם ממדינות נוספות.

"הודו נהנית מיתרון על פני מדינות אחרות שמציעות שירותי מחשוב במיקור חוץ, בזכות הגודל ואיכות העבודה. ארגונים מצפון אמריקה ואירופה שרוכשים שירותי מחשוב היו הכוח המניע מאחורי הצמיחה של שוק השירותים במיקור חוץ, והודו היא יעד מרכזי כמעט בכל דיון שנערך בארגונים אלה על הוצאה של עבודות במיקור חוץ", אמר טי. ג'יי. סינג, מנהל מחקר בחברת גרטנר. "מאחר וההשפעה של חברות הודיות מקומיות על המגזר של שירותי המחשוב רחבה מאוד, והמאגר של עובדי המחשוב שהוכשרו לתמוך בלקוחות עולמיים הולך ומתרחב, בטווח הקרוב תוסיף הודו לשמש כמקור המתקדם ביותר לאספקה של שירותי מחשוב במיקור חוץ בין המדינות שבהן העלויות נמוכות".

בחודשים הקרובים, צופה גרטנר, ישפיעו שני תרחישים אפשריים על האימוץ של שירותי המחשוב במיקור חוץ: האטה כלכלית זמנית (במקרה הטוב) או מיתון ממושך (במקרה הגרוע).

על פי אלי יאנג, סגנית נשיא בחברת גרטנר ואנליסטית נודעת, "בתרחיש של המקרה הטוב, ארגונים שיבקשו לנקוט באמצעים אגרסיביים לקיצוץ בהוצאות יאיצו את השימוש בשירותי מחשוב במדינות שבהן העלויות נמוכות, או יחלו להשתמש לראשונה בשירותים שמוצעים במדינות אלה. מבחינתם של ארגונים שלא השתמשו עד כה בשירותי מחשוב במדינות אחרות, מדובר בשינוי קריטי של פרדיגמת המיקור ומעבר למודל אספקה עולמי (Global Delivery Model - GDM). ארגונים שרוכשים לראשונה שירותי מחשוב במדינות אחרות יחפשו ספקיות שיכולות להוכיח שהמעבר יניב חיסכון, להפגין מיומנויות של ניהול פרויקטים, להציג ערך מוסף שהעניקו ללקוחות קודמים ולהסתפק בעלויות צנועות בפועל. ארגונים יגלו אגרסיביות רבה יותר כלפי ספקיות שירותים חיצוניות (External Service Providers - ESP), ידרשו להבהיר היטב את העלויות ויבקשו להשיג חיסכון מיידי".

בתרחיש של המקרה הגרוע - אם האטה כלכלית ממושכת תוביל לתקופה ארוכה של מיתון בארה"ב ואולי גם בכלכלות גדולות אחרות - צופה גרטנר קיצוצים אגרסיביים יותר בתקציבי המחשוב.

"גם במקרה זה, יעברו ארגונים למדינות יעד אחרות ולספקיות שירותים שיכולות להציע מודל אספקה עולמי כדי שמשימות המחשוב השגרתיות, שהן חיוניות להמשך הפעילות העסקית, יבוצעו על ידי עובדים בעלות נמוכה. אולם, פרויקטים שאינם קריטיים עשויים להידחות למועד לא מוגדר, ובמרבית הארגונים, כל הוצאות המחשוב שאינן הכרחיות יבוטלו", אמרה יאנג. "יתכנו סטיות כלשהן בענפי תעשייה מסוימים, אך מרבית הארגונים יסבלו מההאטה הכלכלית הכוללת ובדרך כלל תיפגע מחלקת המחשוב בצורה כלשהי מקיצוצי התקציב. למיקור חוץ יוצאו בעיקר תחזוקה שוטפת ועבודות פיתוח ופחות שירותים בעלי ערך גבוה, והספקיות יידרשו לשיתוף פעולה הדוק עם הלקוחות על מנת להעניק חיסכון כספי".

"ארגונים יגיעו, קרוב לוודאי, למסקנה שהוצאה של יותר עבודות למיקור חוץ במדינות שבהן העלויות נמוכות היא הדרך היעילה ביותר לחסוך בהוצאות העבודה וליהנות מיתרונות נוספים", אמר ארופ רוי, אנליסט בכיר בחברת גרטנר. "במרבית המגזרים, מילת המפתח היא 'דריכות' - תקציבי המחשוב עדיין לא קוצצו בהכרח, והוצאה של שירותים למיקור חוץ נשקלת או מואצת כצעד מתבקש לריסון של הוצאות העבודה".

אודות גרטנר

גרטנר מספקת את התובנה הטכנולוגית הנחוצה ללקוחותיה, על מנת לקבל את ההחלטות הנכונות, מדי יום. גרטנר מייעצת ליותר מ-12,000 ארגונים, בהם מנהלי מערכות מידע ומנהלי IT בכירים בארגונים ובמשרדי ממשלה, כמו גם חברות טכנולוגיה וגופי השקעות.

פעילויות גרטנר כוללות:
Gartner Research, גוף המחקר האנליטי
Gartner Events, מחקרים וכנסים למקצועני IT
Gartner Executive Programs, מועדון EXP המעניק לחבריו שירותי Networking; Gartner Consulting, ייעוץ בהתאמה אישית הממוקד במיקור-חוץ וניהול IT.  

משרדי החברה, שנוסדה ב-1979, נמצאים בסטמפורד-קונטיקט-ארה"ב, והיא מעסיקה כ-3,700 עמיתים, בהם 1,200 אנליסטים ויועצים ביותר מ-75 אתרים ברחבי העולם.

גרטנר המזה"ת מנוהלת מישראל, ומעסיקה 30 עובדים בישראל ובמדינות האזור. החברה מספקת שירותי מחקר ויעוץ ועורכת כנסים מקצועיים.אתרי החברה: www.gartner.com 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.