כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

שרגא ברוש: "כאשר המט"ח מתרסק, עשרות חברות מדווחות על הרעה והפסדים, אלפי עובדים מפוטרים, עשרות מפעלים נסגרים - לחשוב כמו האוצר שהצמיחה לא תפגע, זו קהות חושים וקוצר ראות"

4/06/2008

קורא לרוה"מ להכנס ולהתערב בניהול המדיניות הכלכלית

כאשר הדולר מתרסק, עשרות חברות מדווחות על הרעה ואף על הפסדים, אלפי עובדים מפוטרים, עשרות מפעלים נסגרים ועשרות אלפי עובדים מצויים בסכנת פיטורים - לחשוב כמו האוצר שהצמיחה לא תפגע - זו קהות חושים וקוצר ראות. כך טוען שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים.

ברוש מציין, כי למרות החובה של שר האוצר, רוני בר-און, לעשות מעשה בעקבות הפגיעה הבלתי נסבלת במשק כולו ובשעה שנגיד בנק ישראל קורא היטב את המפה ונוקט צעדים מתבקשים - שר האוצר מגלה כהות חושים וטוען שמצב המשק תקין ומתבשם מנתוני הלמ"ס שאינם משקפים את העובדות בשטח.

ברוש מציין, כי העובדות בשטח הן שעשרות מפעלים, שנפגעו בצורה מהותית בירידה בשערי המט"ח הפסיקו לעבוד במשמרת שנייה ושלישית וצמצמו את השעות הנוספות כדי לחסוך בעלויות; חברות הייטק רבות החלו בתקופה האחרונה בקיצוץ משמעותי בהוצאות שלהן, בפיטורי עובדים, בקיצוצי שכר ובונוסים; עשרות מפעלים מדווחים כי נאלצו להוציא עובדים לחופשה מאונס

כחלק מהצעדים לחסכון והתייעלות בשל התרסקות שערי המט"ח. כמו כן, כ-60% מהחברות הציבוריות דווחו על הרעה בדו"חות הכספיים שלהן ובנוסף נרשמה ירידה של כ-2 מיליארד שקל (17.5%) בהכנסות המדינה ממיסי חברות בשליש הראשון של השנה.

נשיא התאחדות התעשיינים טוען, כי ההתייחסות שאנו שומעים מהאוצר, שהבעייה היא כאילו בסקטור מסויים, היא המשך מדיניות בת היענה. אין ספק, טוען ברוש שהמשבר התחיל ביצוא התעשייתי אבל התרסקות הדולר משפיעה גם על ענפים אחרים כמו למשל התיירות. מעיון בדו"חות של חברות הציבוריות ניתן לראות בבירור את ההשפעה גם על ענפי המסחר והשירותים.

הפעולות שדורש נשיא התאחדות התעשיינים משר האוצר לבצע על מנת לתמוך בכלכלה ולחזק את הצמיחה, הן - האצת הפחתת המיסים, השקעה בתשתיות, הקפאת העלויות למגזר העסקי, הקמת קרן להאצת השיווק לחו"ל ליצואנים ולתיירות והוזלת עלויות להובלה ימית - אינן ממוקדות בסיוע לתעשייה בלבד, אלא הן פעולות שירחיבו את הפעילות הכלכלית במשק כולו, ויהוו פתרון להמשך הצמיחה עד להתאוששות ענפי היצוא.  

אם האוצר היה מגלה מנהיגות ומבצע פעולות אלו ואחרות, במקום להסתפק במדיניות של "לעקוב אחר הנתונים", טוען ברוש, גם שנת 2008 לא היתה אבודה כלכלית, 50 אלף עובדים לא היו מאבדים את מקומות עבודתם ו/או היו מצטרפים למעגל העבודה ואילו התחזיות לשנת 2009 היו אחרות, ולא עם האטה נוספת בפעילות, כפי שהן צופות.

ברוש מזהיר, כי אם לא ינקטו פעולות ממשיות, המשק עלול לגלוש להאטה חריפה, שיקח זמן רב לצאת ממנה.

ברוש קורא לרוה"מ אהוד אולמרט, להכנס ולהתערב בניהול המדיניות הכלכלית.

הגיעו מים עד נפש, טוען ברוש, ואי אפשר לתת לאוצר החי בפלנטה אחרת ומשקיף מהצד על המתרחש, להמשיך ולהוביל את מדיניותו השגוייה בתקופה זו.

נשיא התאחדות התעשיינים טוען, כי חייבים לחשוב "מחוץ לקופסה". לדוגמא: אחת הדרכים לסייע לפתרון משבר הדולר, היא למסות את תנועות ההון הנכנסות לישראל למועד קצר ע"י ספקולנטים.

מי שעוקב אחר תנועות ההון, ברור לו כי מיליארדי דולרים זורמים לשוק בארץ שכל מטרתם היא להרוויח לזמן קצר על הריבית השקלית, תנועות אלה מחזקות את השקל מעבר לערכו האמיתי ותורמות לפגיעה בכלכלה הישראלית, טוען ברוש.

לא יתכן, שהאוצר ישתוק ולא יעשה דבר נגד תופעות אלו בשעה שהתעשייה  נחנקת.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.