כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ועדת הכספים אישרה לקריאה הראשונה תיקון בפקודת הבנקאות - פרסום פומבי של דו"ח מעילות הבנקים

5/06/2008

שלשום אושרה הצעת חוק לתיקון פקודת הבנקאות בוועדת הכספים לקריאה הראשונה.

הצעת החוק הפרטית של יו"ר הוועדה, חה"כ סטס מיסז'ניקוב ("ישראל ביתנו"), מבקשת לערוך תיקון חשוב בפקודת הבנקאות, ומטרתה ליצור שקיפות ציבורית נאותה, בכל הקשור לדו"ח המעילות השנתי שמפרסם המפקח על הבנקים בבנק ישראל.

התיקון בפקודת הבנקאות משנת 2004 קבע כי תאגיד בנקאי ידווח באופן מיידי למבקר הפנימי ולמפקח על הבנקים על חשש סביר שעובד מעובדיו או נושא משרה בו היה מעורב במעילה. התיקון קובע כי המפקח על הבנקים יגיש דין וחשבון שנתי לועדת הכספים של הכנסת ובו פרטים על מעילות שדווחו למפקח. דו"ח המעילות הוא אחד הלקחים שהופקו ממעילת הענק בהיקף 250 מיליון שקל שאירעה בבנק למסחר.

הדו"ח הראשון פורסם בראשית שנת 2006, רק לאחר התערבות גופים חיצוניים, כדוגמת התנועה לאיכות השלטון, אשר דרשו פרסום הדו"ח. הצעת החוק מקבלת כי לשם יצירת השקיפות הציבורית הנדרשת במקרים אלה, ובפרט כאשר מדובר בגופים כגון הבנקים המסחריים, על המפקח על הבנקים לפרסם אחת לשנה, באופן פומבי – בכל האמצעים - את דו"ח המעילות השנתי, בצירוף פירוט רחב ככל שניתן ביחס לכל אחת מהמעילות וביחס לפעילות שנקט בגין מעילות אלו.

בדיון על הצעת החוק, הביעו נציגי בנק ישראל ונציגי איגוד הבנקים את חששותיהם מפני פרסום פרטני של בנקים וסניפים בהם בוצעו המעילות, בטענה כי מעילות נחשפות באמצעות מערך הביקורת הפנימית של הבנק, ופרסום פומבי מעין זה עלול ליצור רושם מנוגד.

יו"ר הוועדה, חה"כ סטס מיסז'ניקוב: "על הוועדה לשקול להרחיב, במסגרת הדיונים בהצעת החוק בקריאה השניה והשלישית, את הגדרת המעילה הבנקאית בחוק, כך שתכלול גם מקרים נוספים כדוגמת התנהלות הבנקים טרם קריסת חברת הבניה "חפציבה". בנוסף, אם יסתבר שמעילה חוזרת ונשנית בסניפי בנק ספציפיים, יש ליתן כלים בידי המפקח על הבנקים להטיל סנקציות נגד מנהלי אותם סניפים."

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.