כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מסתמן פתרון חדש לשאלת איחודן של קיסריה ואור עקיבא: אזור תעשיה משותף

5/06/2008

יו"ר וועדת הפנים, ח"כ אופיר פז-פינס: "הצעד יביא לשיתוף פעולה אזורי ללא כיפופי ידיים"

אושרה לקריאה ראשונה הצעת חוק הקובעת הסדר חדש לשאלת איחודן של אור עקיבא וקיסריה.

וועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה ברוב של ארבעה תומכים מול מתנגד אחד את הצעת החוק על פיה בשנת 2022 יועבר אזור תעשייה קיסריה לשטחה המוניציפאלי של עיריית אור עקיבא.

ניהולו וחלוקת רווחיו של אזור התעשייה ייעשו במשותף בין חמש רשויות מקומיות  - אור עקיבא, פרדס חנה-כרכור, בנימינה-גבעת עדה, חוף הכרמל וג'יסר אזרקא. אזור התעשייה קיסריה מנוהל היום על ידי קרן קיסריה ושטחו נחשב לשטח גלילי.

הצעת החוק תוחל משנת 2022 מאחר ועד לשנה זו מדינת ישראל חתומה על הסכם מול החברה לפיתוח קיסריה על פיו כל שינוי בשטחה של קיסריה ייעשה בהסכמת הברון רוטשילד.

איחוד קיסריה ואור עקיבא לא יקודם בחקיקה

הצעת החוק המקורית, אותה יזם ח"כ אליהו גבאי, קבעה כי אור עקיבא וקיסריה יאוחדו. אמש הציע יו"ר וועדת הפנים ח"כ אופיר פינס לשנות את נוסח ההצעה על מנת שהפתרון באזור יושג בהסכמת כל הצדדים ולא תיווצר סתירה בין החוק להסכמים עליהם חתומה המדינה.

ח"כ גבאי הסכים לשינוי נוסח החוק, שמשמעותו שאיחוד אור עקיבא וקיסריה לא יקודם בחקיקה. עם זאת ח"כ גבאי נמנע בהצבעה על הנוסח החדש. בעד הנוסח הצביעו ח"כ פינס, ח"כ משה כחלון, ח"כ דב חנין, ח"כ שי חרמש. נגד הצביע ח"כ דוד אזולאי, אשר ביקש להצביע על הצעת החוק המקורית.

יו"ר הוועדה ח"כ פינס נימק את הצעת החוק בנוסחה החדש: "לא נחוקק חוק שנוגד הסכם שהמדינה התחייבה לו ולא נכפה איחוד רשויות בלי שהצדדים ירצו. בשנת 2022 כאשר יפוג תוקף ההסכם של המדינה תוקם מנהלת משותפת לאזור התעשייה – הצעד יביא לשיתוף פעולה אזורי בצורה מתונה וחלקה וללא כיפופי ידיים. ראשי הרשויות המקומיות באזור, בהן ראש עיריית אור עקיבא, תמכו בהצעתו של ח"כ פינס. חבר הדירקטוריון של קרן קיסריה, יצחק רגב, אמר כי איננו מתנגד להצעה אך מבקש להתייעץ עם הברון ולגבש עמדה סופית. עוזרו של שר הפנים, שלי מלכה, הודיע בשמו של שר הפנים כי הוא מתנגד להצעה בטענה ש"לא מקבלים החלטה כל כך הרבה שנים קדימה", דברי מלכה. ח"כ פינס קבע כי במהלך החודשים הקרובים יוסמך שר הפנים להידבר עם הצדדים בנושא הצעת אזור התעשייה ולגבש עמדה סופית בטרם הצעת החוק תקודם לקריאה שנייה ושלישית. 

רקע:

הצעת החוק המקורית, הצעת החוק לאיחוד קיסריה ואור עקיבא, אשר יזם ח"כ אליהו גבאי, נידונה לראשונה בוועדת הפנים ב-28 לינואר 2008. במהלך הישיבה הודיע משרד המשפטים כי למרות שהממשלה תומכת בהצעת החוק  ישנו הסכם בין מדינת ישראל לברון רוטשילד על פיו נדרשת הסכמה של נציגי הברון לאיחוד או העברת שטחי קיסריה. ההסכם נחתם לראשונה ב-1958 ותוקפו הוארך עד שנת 2022. באותה ישיבה קבע יו"ר הוועדה כי לא מקובל לאחד ערים בחקיקה והסמיך את שר הפנים להגיע להסכם פשרה בהידברות בין הצדדים.

הסכם הפשרה שר הפנים מאיר שטרית גיבש הסכם פשרה על פיו התקציב השנתי שמעבירה קרן קיסריה למטרות חינוך ותרבות ברשויות הקומיות השכנות יוגדל ויעמוד על 3.5 מיליון דולר מדי שנה, עד שנת 2022 אז יפוג תוקפו של ההסכם בין המדינה לחברה לפיתוח קיסריה. עוד נקבע בהסכם הפשרה כי מנכ"ל משרד הפנים יהיה אחראי לחלוקת התקציב בין הרשויות אור עקיבא, פרדס חנה-כרכור וג'סר אזרקא. סעיף נוסף בהסכם הפשרה קובע כי קרן קיסריה תקים בריכת שחיה עירונית באור עקיבא. 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.