כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

חוק הפחתת השימוש בשקיות פלסטיק עורר מחלוקת וההצבעה עליו נדחתה בחודש

5/06/2008

חוק הפחתת השימוש בשקיות פלסטיק עורר מחלוקת בוועדת הפנים. יו"ר הוועדה החליט לדחות את ההצבעה בחודש עד לגיבוש עמדה ממשלתית

וועדת הפנים והגנת הסביבה דחתה שלשום את ההצבעה על אישורו לקריאה ראשונה של "חוק הפחתת השימוש בשקיות פלסטיק" של ח"כ אסתרינה טרטמן.

במהלך הדיון על החוק התעוררה מחלוקת בין הגורמים השונים לגבי השלכות החוק והתועלת שיביא.

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס, החליט לקיים את ההצבעה על החוק בסוף חודש יוני, לאחר שתגובש עמדה עקרונית כלפי החוק במשרד להגנת הסביבה. "הצעת החוק מאכזבת. יש לנקוט בצעדים יותר מרחיקי לכת אם באת רוצים להגן על הסביבה ולא רק לעשות רושם" קבע ח"כ פינס. ח"כ טרטמן סיכמה ואמרה כי "מטרתנו כבר הושגה חלקית בהעלאת המודעות הציבורית וביצירת דיון ממשלתי בנושא".

הצעת החוק להפחתת השימוש בשקיות פלסטיק קובעת כי רשתות השיווק יגבו שקל על כל שקית פלסטיק "מרשרשת" ובמקביל יציעו למכירה שקיות רב פעמיות. הצעת החוק איננה כוללת שקיות קטנות לאריזת פירות או בשר, כמו כן הצעת החוק לא תחול על חנויות המכולת הקטנות.  

כל ישראלי משתמש ב-2 שקיות פלסטיק ביום

מבדיקה שנעשתה במרכז המחקר והמידע של הכנסת (מ.מ.מ.) לקראת הדיון נצא כי כל אדם בישראל משתמש ב-2 שקיות פלסטיק "מרשרשות" בכל יום. עוד נמצא במחקר כי המודל האירי, עליו מבוססת הצעת החוק, הביא להפחתה של 90% בצריכת השקיות הללו באירלנד תוך כחמש שנים. עם זאת, ציין עורך המחקר, אורי טל, כי יהיה זה בעייתי להסתמך על נתוני המשרד להגנת הסביבה בהם נטען כי שקיות הפלסטיק מהוות 7% מסך משקל האשפה הביתית, מאחר ונתון זה חוּשב ביחד עם הרטיבות או חומרים אורגניים אשר נדבקו לשקיות.

משרד התמ"ת: החוק יביא לכניסת משפחות פשע לתחום השקיות

במשרד להגנת הסביבה מכינים בימים אלה מחקר מקיף בנושא שקיות הפלסטיק והדיון לגיבוש עמדת המשרד נקבע ל-17 ליוני. נציג המשרד, יואב גואל, ציין כי "הבעיה המרכזית שיוצרות שקיות הפלסטיק ה"מרשרשות" היא לכלוך ברשות הרבים ואיננו בטוחים שהחוק שלפנינו ייתן מענה לבעיה זו". במשרד האוצר חיזקו את הטענה והציעו לעודד שימוש בשקיות "כבדות" יותר אשר "יתרמו יותר למשק במבחן העלות-תועלת" דברי נציג האוצר הרן לבאות. את העמדה התקיפה ביותר נגד הצעת החוק הביע בדיון נציג משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (תמ"ת) אילן גבעון, אשר טען כי "החוק הזה יגרום תוך יום ליצירתו של שוק שחור, נציגים של משפחות פשע ישבו מחוץ לסופרים וימכרו שקיות בזול כמו שקרה בחוק הפיקדון". יחיאל טיטלבוים, יצרן שקיות, קרא לחברי הוועדה "אל תפלו אותי על פני יצרני שקיות אחרים, אני מייצר שקיות כבר למעלה מ-40 שנה ואם החוק הזה יעבור אני אקים צעקה". לדבריו, עסק השקיות מגלגל 5 מיליארד שקלים, היצוא נאמד בכ-2.5 מיליארד שקלים וכ-11 אלף עובדים מועסקים בתחום. נציג "אדם, טבע ודין" גלעד אוסטרובסקי: "בישראל יש תמיכה ציבורית רחבה בנושא ולא צריך להעלות תסריטי בלהות - החוק הוא לטובת ילדינו". נציגי רשתות השיווק הביעו תמיכה בחוק אך ביקשו שיילקח בחשבון פיצוי שהמדינה תצטרך לשלם למשווקים. 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.