כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ראשי תעשיית ההייטק מתריעים: "מנוע הצמיחה של כלכלת ישראל בסכנה!"

11/06/2008

• בשנת 2007 עמדו השקעות הון הסיכון בסין על 3.3 מיליארד דולר - פי שניים מהשקעות הון הסיכון בישראל

• בסין והודו לבדן מתווספים מדי שנה כ- 800,000 מהנדסים ,לעומת ישראל בה מוכשרים בשנה 8,000 מהנדסים בלבד

לאחרונה פורסם כי השקעות הון הסיכון בסין עברו לראשונה את השקעות הון הסיכון בישראל. מבדיקה של אנשי כנס רעננה למדיניות ההייטק הלאומית שיתקיים ב- 24 ביוני,  עולה כי השקעות הון הסיכון בסין עברו את כמות ההשקעות בישראל כבר בשנת  2005, ואילו בשנת 2007 עמדו השקעות הון הסיכון בסין על 3.3 מיליארד דולר - פי שניים מהשקעות הון הסיכון בישראל, ו- 50 אחוז יותר מההשקעות בסין בשנת 2006. בישראל לעומת זאת, הגידול בין 2006  ל- 2007 היה מינורי, ועמד על 8 אחוזים בלבד. (טבלה מצורפת)

נתונים אלו מצביעים על שינוי מגמה ברור, לפיו משקיעי הון הסיכון משנים טעמיהם ונוהרים לסין ולמדינות אחרות במזרח, המייצגות עבורם פוטנציאל עסקי אדיר. רק בשנת 2002 עמדו השקעות ההון סיכון בסין על 500 מיליון דולר בלבד לעומת מיליארד דולר בישראל (חצי מההשקעות), ותוך חמש שנים גדלו  ההשקעות בסין פי 650 אחוז והגיעו לפי שניים מאשר ההשקעות בישראל.

בקריאה נרגשת בשם התעשייה, קורא שלמה גרדמן, יו"ר כנס רעננה, להקדים ולבצע תכנית רב שנתית, אשר תעסוק בנושאים המהותיים לתעשיות עתירות הידע בישראל, במטרה לתכנן את העתיד ולהקדים תרופה למכה.

"לא רק משקיעי הון הסיכון משנים טעמיהם. במדינות רבות בעולם המתפתח, ובמיוחד במדינות כמו סין והודו, הממשלות עושות רבות לעידוד תעשיות עתירות הידע, כי הן מבינות שאלו מנועי הצמיחה המרכזיים שלהן. אין סיבה שגם בישראל לא ננקוט באסטרטגיה דומה במטרה להבטיח את עתידנו. אני חושש מאד כי אם לא נפעל היום, התעשייה תיפגע פגיעה אנושה בתוך מספר שנים, ואז כבר יהיה מאוחר לתקן את הנזק. ללא תכנון לטווח ארוך - זו יכולה להיות בכייה לדורות", מתריע גרדמן.

התפתחויות גלובליות מציבות אתגרים ומעמידות בסכנה את הצלחתה ושגשוגה של תעשיית ההייטק הישראלית, המהווה 50 אחוז מסך היצוא הישראלי, כמקור המרכזי להמשך צמיחתה.

כיום, מצבה של ישראל הולך ומדרדר לעומת מדינות רבות במזרח אירופה ובאסיה, אשר דואגות להשקיע משאבים רבים לעידוד תעשיות ההייטק שלהן ולבניית כח אדם משכיל ומיומן.

בסין והודו לבדן מתווספים מדי שנה כ- 800,000  מהנדסים ,לעומת ישראל בה מוכשרים בשנה 8,000 מהנדסים בלבד. בניגוד לישראל, ממשלות רבות משקיעות ממון רב גם בפיתוח התעשיות המתקדמות שלהן, בניית תשתיות תקשורת ,תחבורה, מבנים ועוד.

כדי לשנות את המצב, קוראים ראשי התעשייה לגיבוש תכנית לאומית, אשר תגובש במשותף על ידי נציגי התעשייה והממשלה, ואשר תבטיח כי תעשיות ההייטק בישראל ימשיכו לפרוח גם בעוד 5 ו- 10 שנים.

בכדי לגבש את התכנית המתאימה, יזמו ראשי התעשייה את כנס רעננה, אשר יתקיים זו השנה השנייה ב- 24 ביוני 2008 ברעננה, במסגרתו יתקיימו דיונים מעמיקים בנושאים המעצבים את תעשיית ההייטק הישראלית, כולל טכנולוגיות, חינוך, מקורות מימון ובריחת מוחות.

ראשי תעשיית ההייטק כבר הבטיחו את השתתפותם בכנס, ביניהם שי אגסי -  מנכ"ל Better Place, רות אלון -  מנהלת שותפה קרן פיטנגו, אהרון בית הלחמי - מנהל קרן יורופאנד, ד"ר שוקי גלייטמן - מנהל קרן פלטיניום, שלמה גרדמן - מנכ"ל איי.אס.ג'י בע"מ, יו"ר כנס רעננה, דן וילנסקי -  יו"ר אפלייד מאטיראלס ולשעבר מנכ"ל קרן BIRD, יהודה זיספאל - נשיא רד בינת ויו"ר איגוד תעשיות האלקטרוניקה, ד"ר גיורא ירון -  יו"ר אקסנט, יוסי סלע -  מנהל שותף קרן ג'מיני, מקסין פסברג - מנכ"ל אינטל ישראל, ד"ר מיקי רודה -  סגן נשיא לפרויקטי צמיחה
ב- IBM, ואחרים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.