כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

הצעת חוק: הנחה בשיעור 25% - 75% בארנונה לעסק שבסביבתו מתבצעות עבודות תשתית

12/06/2008

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ סטס מיסז'ניקוב, הגיש באחרונה הצעת חוק לתיקון פקודת העיריות ועניינו הנחה בשיעור הארנונה לעסק המצוי באיזור שבו מתבצעות עבודות תשתית.

על פי הצעת החוק עסק, אשר נעשה בו שימוש, המצוי באזור בו מבוצעות עבודות תשתית, תינתן לו הנחה בשיעור הארנונה, בשיעורים שלא יפחתו מ-25% ולא יעלו על 75% מסכום הארנונה השנתית המוטלת עליו באופן רגיל, לגבי תקופת ביצוען של העבודות; שיעור ההנחה שינתן יקבע בהתחשב באופי העבודות המבוצעות, מידת ההפרעה שהן גורמות ומשך ביצוען.

הצעת החוק הוגשה בעקבות יוזמה של להב – לשכת ארגוני העצמאיים בישראל. לדברי נשיא להב עו"ד יהודה טלמון, מדובר בתיקון הכרחי לחוק וכי היענותו של יו"ר ועדת הכספים רק מדגישה את החיוניות בשינוי המצב הקיים, ממנו נפגעים עסקים רבים, בייחוד ביישובים שבהם מבצעות הרשויות עבודות תשתית לרוב.

בדברי ההסבר להצעת החוק אומר ח"כ סטס מיסז'ניקוב, כי רשויות מקומיות מבצעות מדי פעם עבודות תשתית רחבות היקף, למטרות ראויות שונות. עבודות אלה גורמות להפרעות קשות בניהול העסקים המצויים ו/או גובלים באזור ביצוען. הן גורמות לקשיים בגישת בעלי העסקים, הספקים ובמיוחד הלקוחות, לבתי העסק. "הוסף לכך את הרעש והלכלוך הכרוכים בעבודות כאלה, הגורמים כולם יחד ללקוחות להדיר רגליהם מבתי העסק. עובדה זו גורמת לבעלי העסקים נזקים כלכליים כבדים על לא עוול בכפם," אומר ח"כ מיסז'ניקוב.

מטרתה של הצעת החוק היא להעניק לבעלי עסקים קטנים ובינוניים, שעסקם הוא מקור פרנסתם העיקרי, סיוע באמצעות הנחה מתשלום הארנונה בתקופה בעייתית זו. מוצע לקבוע מנגנון שלפיו תינתן ההנחה בשיעור הארנונה, בהתחשב באופי עבודות התשתית המבוצעות באזור העסק, מידת ההפרעה שהן גורמות ומשך ביצוען. בכך, למצוא האיזון הראוי בין צורכי התחזוקה והפיתוח של הציבור כולו לבין האינטרסים של בעלי העסקים אשר גם הם סוג של נותני שירותים לציבור.  

כן מוצע לאסור כפל הנחות מארנונה לגבי אותו נכס ולהגביל את מתן ההנחה לתקופה שבה מתבצעות העבודות. כמו כן, מוצע כי ההסדר האמור יחול גם במועצות מקומיות, לכל סוגיהן.

נשיא להב, עו"ד טלמון אומר כי בערים הגדולות ובראשן תל-אביב, ירושלים ופתח-תקוה מתבצעות בשנים האחרונות עבודות תשתית נרחבות בעיקר במרכזי הערים וכי עסקים רבים נקלעו לקשיים של ממש כאשר רחובות שלמים נסגרו לחודשים ארוכים למעבר להולכי רגל בשל החפירות וסלילת הכבישים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.