כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מנתוני בנק ישראל עולה כי בישראל המעבידים מעודדים את ההתמכרות לעבודה על ידי טשטוש הגבולות בין העבודה לשעות הפנאי

15/06/2008

מדיון שערך בנק ישראל בסוגית "ההתפתחויות הכלכליות של החודשים האחרונים" עולים הממצאים הבאים:

- כ-5 אחוזים מהשכירים בגילי העבודה העיקריים ששכרם גבוה יחסית עובדים 60 שעות ומעלה בשבוע. 

- התופעה מאפיינת גברים יהודים משכילים בני 35-44.  

- משלחי היד הבולטים שבהם אוחזים המועסקים שעות ממושכות בשכר גבוה יחסית הם מנהלים, בעלי משלח יד אקדמי והנדסאים וטכנאים.  רבים מהם עובדים במינהל הציבורי של המדינה ובענפים המתקדמים.  

- שיעור השכירים המועסקים 60 שעות ויותר בשבוע בישראל עולה על השיעור במרבית מדינות OECD.   

workaholic הוא מי שמכור לעבודתו ומקדיש לה את מרבית זמנו ומרצו, אף שאין לו צורך כלכלי בכך. ההתמכרות לעבודה התרחבה בעשורים האחרונים בעטיים של מספר תהליכים ובכללם התגברות האינדיווידואליזם; עליית שיעור החברות, ובכללן חברות רב-לאומיות, הפועלות בסביבה גלובלית תחרותית וסביב השעון, במיוחד בענפי הטכנולוגיה העילית; ירידה ברמת ההתאגדות; שיפורים טכנולוגיים והסדרים מוסדיים המקלים על עבודות משק הבית ועל גידול הילדים; התרחבות אי-השוויון בהתפלגות ההכנסות, אשר מעלה את התועלת מעבודה מאומצת, המגדילה את הסיכוי להשיג משרות מתגמלות. 

יתר על כן, מעבידים מעודדים את ההתמכרות לעבודה על ידי טשטוש הגבולות בין העבודה לשעות הפנאי: העמדת אמצעי תקשורת מודרניים ורכב לרשות העובדים – אמצעים המאפשרים להם לעבוד מהבית ולהגיע בנוחות לעבודה בכל שעות היממה. פיקוח צמוד וניטור אחר העובדים שכיח גם הוא. 

מחקרים רבים מלמדים כי להתמכרות לעבודה השלכות נרחבות על העובד ועל המשק. התופעה עלולה להגביר את המתח והחרדה של העובדים, לפגוע בבריאותם, לפגוע בקשרים המשפחתיים והחברתיים שלהם ועוד. ההתמכרות לעבודה גם דוחפת עובדים אחרים במקום העבודה של המכור להגביר את היקף עבודתם. 

בהסתכלות משקית עלויות העבודה אמנם מצטמצמות, אך התעסוקה של אחרים עלולה להיפגע, ובטווח הארוך, עם השחיקה המתמשכת במקום העבודה, גם עלות העבודה ליחידת תפוקה עלולה להאמיר. 

בשל הקושי לזהות את המכורים לעבודה, נבחנו שכירים בגילי העבודה העיקריים המועסקים לפחות 60 שעות בשבוע, ששכרם לשעת עבודה עולה על 30 ש"ח. חשוב להדגיש שאותם שכירים אינם בהכרח מכורים לעבודתם.

שיעורם של המועסקים שעות ממושכות בשכר העולה על 30 ש"ח לשעת עבודה עמד בשנת 2006 על 4.9 אחוזים מכלל השכירים (בקרב יהודים 5.4 אחוזים), והם היוו 7.9 אחוזים מכלל המשתכרים מעל 30 ש"ח לשעת עבודה.

יש לציין שלמעלה מ-9 אחוזים מהמשתכרים פחות מ-30 ש"ח לשעת עבודה עובדים 60 שעות ומעלה בשבוע, ממצא העשוי להעיד כי רבים נאלצים לעבוד שעות רבות כדי להתפרנס. 

בקרב המועסקים הנדונים ניתן למצוא שיעור גבוה יחסית של גברים יהודים משכילים בני 44-35. שכרם החודשי הממוצע עומד על כ-15.9 אלפי ש"ח, כשליש יותר משכרם של המשתייכים לקבוצת ההשוואה (כלל המשתכרים מעל 30 ש"ח לשעת עבודה), אך בשל שעות עבודתם הממושכות שכרם לשעת עבודה דומה – כ-60 ש"ח. 

משלחי היד הבולטים שבהם אוחזים המועסקים שעות ממושכות בשכר של 30 ש"ח ומעלה לשעת עבודה הם מנהלים (18 אחוזים), בעלי משלח יד אקדמי (23 אחוזים), והנדסאים וטכנאים (21 אחוזים). גם שיעורם בקרב בעלי אותם משלחי יד גבוה לעומת קבוצת ההשוואה. רבים מהם עובדים במינהל הציבורי של המדינה (18 אחוזים) ובתעשיות המתקדמות ושירותי המחשוב והמו"פ (16 אחוזים) – וגם שיעורם בכלל העובדים שם גבוה יחסית. 

אצל המועסקים שעות ממושכות בשכר של 30 ש"ח ומעלה לשעת עבודה שביעות הרצון מהעבודה דומה לזו של כלל המשתכרים 30 ש"ח ומעלה לשעה, ושביעות רצונם מהכנסתם מעבודה גבוהה יותר. החשיבות של סביבת עבודה ללא יותר מדי לחץ ושל שעות עבודה נוחות בקרב המועסקים הנדונים נמוכה יותר מאשר בקבוצת ההשוואה, אבל הם מדווחים על קושי רב יותר לעמוד בעומס העבודה. 

אשר לתחלופה בין העבודה לבית – המועסקים שעות ממושכות בשכר של 30 ש"ח ומעלה לשעת עבודה מוותרים פחות על שעות עבודה בגלל מחויבות משפחתית, מתקשים יותר לעשות עבודות בית ומוותרים יותר על יציאה לחופשה. 

מפרסום של ארגון העבודה הבין-לאומי עולה כי שיעור השכירים המועסקים 60 שעות ויותר בשבוע בישראל עולה על השיעור במרבית מדינות OECD – אצל גברים ונשים כאחד – ורק בדרום קוריאה, ביפן, במקסיקו (ובארה"ב בקרב נשים) הוא גבוה יותר.

במדינות שבהן שיעור גבוה יחסית מהמועסקים עובדים שעות רבות ההסדרה של שוק העבודה בדרך כלל מועטה, וגם רמת ההתאגדות נמוכה.  
   

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.