כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

האם העגורים בעמק החולה ירעבו?

16/06/2008

ההתייקרות הדרמטית של מחירי המזון עלולה לשים קץ לפרויקט האכלת העגורים בעמק החולה

מחירי התירס להאכלת העגורים האמירו ב-40%. הגופים לא העבירו השתתפותם והפרויקט נקלע לגרעון תקציבי חמור.

פרויקט האכלת העגורים בעמק החולה שבוצע בשלוש השנים האחרונות עומד בפני סכנת ביטול בשל ההתייקרות דרמטית במחירי המזון להאכלת העגורים. בנוסף, הגופים הציבוריים שהתחייבו להשתתף במימון הפרויקט לא העבירו את התקציבים שהתחייבו להם וכתוצאה מכך נוצר גרעון תקציבי חמור במימון הפרויקט.

במסגרת הפרויקט הואכלו בשנים האחרונות העגורים הרבים הפוקדים את העמק מדי יום וכך נשמר הדו קיום בינם לבין החקלאים. ההאכלה המסודרת באגמון החולה הפכה לאטרקציה תיירותית שמושכת אליה אלפי מבקרים בסופי השבוע.

לדברי זמיר כרמי, מרכז התארגנות גידולי השדה בעמק החולה, נוצר מצב אבסורדי שהחקלאים, שהם הניזוקים הישירים מהעגורים, נאלצים לממן מכספם הפרטי את רוב הפרויקט שנועד להשאיר אותם בעמק החולה לרווחת המבקרים מכל הארץ ומי שמארחים אותם באזורנו ונהנים מההכנסות.

לעגורים מוגשים בתקופת שהותם בארץ מאות טונות של גרעיני תירס, שאם לא כן יפשטו העגורים הרעבים על השדות בעמק. בשנה האחרונה האמירו מחירי התירס מ-850 שקל לטון לשיא של 1200 שקל לטון. ובנוסף, חלק ממשרדי הממשלה והגופים הציבוריים שהתחייבו לסייע במימון הפרויקט לא העבירו את התקציבים עבור שנת הפעילות האחרונה מסיבות בירוקרטיות שונות.

החקלאים הגדילו מדי שנה את המימון שהם מעניקים לפרויקט אולם הם הגיעו לקצה היכולת שלהם ואם לא ימצא פתרון מהיר הפרויקט יבוטל, מזהיר כרמי. המשמעות היא אובדן יבולים של עשרות מיליוני שקלים שאיננו יכולים להרשות לעצמנו. התוצאה תהיה שהחקלאים יעשו הכל כדי לשמור על שדותיהם ומי שעלולים לשלם את המחיר הם העגורים וגם מאות אלפי המבקרים שמגיעים לעמק החולה כדי לחזות במחזה יוצא הדופן.

בשנתיים האחרונות התגייסה גם חברת איי.די.בי בבעלותו של איש העסקים נוחי דנקנר לעזרת הפרויקט ומעבירה מדי שנה את השתתפותה, כחלק מעזרת החברה לצפון הארץ.  אנו דורשים מהגופים הציבוריים לעמוד בהתחייבויותיהם וכן להגדלה משמעותית של השתתפות התיירנים שמרוויחים סכומים גבוהים משהות העגורים באזור, אומר כרמי.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.